הצהרת משפחות החטופים
הצהרת משפחות החטופיםצילום: ערוץ 7

רמי איגרא, ראש חטיבת שבויים ונעדרים במוסד לשעבר, מתאר בראיון לערוץ 7 את ההתמודדות עם האתגר המורכב שמציבה חטיפתם של אזרחים ואזרחיות רבים כל כך.

באשר לתפקידו של תא"ל גל הירש, שמונה אתמול לממונה מטעם הממשלה על סוגיית החטופים והנעדרים, אומר איגרא כי עיקר תפקידו יהיה ניהול השיח מול המשפחות ו"לא הוא האחראי על פתרון הבעיה, אלא ממשלת ישראל".

"ממשלת ישראל עומדת בפני שאלה אחת בלבד, האם העובדה שיש שבויים וחטופים, כולל נשים וילדים ועוד בעזה, תשמש כמגן לחמאס. האם החמאס יוכלו להשתמש בעובדה הזו כמגן בעת תחילת המלחמה הבאה בעזה כשישראל תנסה לכבוש את עזה".

לטעמו של איגרא "העובדה שיש כל כך הרבה חטופים מחייבת שחרור בכוח על ידי כיבושה של עזה בצורה כזו או אחרת". עם זאת הוא מציין כי את הפעילות הצבאית ברצועה יהיה על צה"ל לבצע תוך התעלמות מעובדת אחזקתם של החטופים ברצועה, אם כי "ברור שכשיהיה מידע כזה או אחר על הימצאות חטופים ננהג בצורה אחרת, אבל כשאין מידע כזה המדינה חייבת להתנהל מכך ולהיכנס למלחמה בעזה, לחסל את החמאס אחת ולתמיד, לא רק את כוחו הצבאי אלא את ישותו, היותו והמשך קיומו, ותוך כדי זה לא מן הנמנע שיבוצעו מבצעים לשחרור החטופים".

איגרא מעיר ומציין כי "להחביא 130 חטופים זה לא כמו להחביא את גלעד שליט וסביר להניח שבמהלך הזמן הקרוב יהיה מידע באשר להימצאותם וניאלץ להיכנס למבצעים כאלה ואחרים כדי לשחרר אותם. ברור לכולנו שלדבר הזה יש מחיר".

איגרא מזכיר כי להיקף כזה של שבויים וחטופים יש תקדים במלחמות קודמות שישראל לחמה, אך "מה שמשנה את האירוע הוא העובדה שמדובר בארגון טרור ולא בצבא סדיר של מדינה נורמטיבית שמחזיקה בחטופים לא על מנת לעשות בהם שימוש. כאן באופן מוצהר ארגוני הטרור חטפו את החטופים כדי שיוכלו לעשות בהם שימוש לשחרור האסירים הפלשתיניים במדינת ישראל".

מאחר וכך רואה איגרא בחומרה רבה כל קיום של מו"מ לשחרור החטופים. "מו"מ פוגע בחוסנה של ישראל, ויש לישראל ברירה. הקונספציה הזו שהם צריכים לחטוף ולבצע מבצעים כאלה כדי לשחרר אסירים, זו קונספציה ש חייבת לעבור מהעולם. אחרת אין לזה סוף. במקרה הזה האירוע מחייב את ישראל להיכנס לעזה, לכבוש את עזה ולשחרר את החטופים בכוח ולא במו"מ".

באשר למחיר שעשוי להיות להתנהלות כוחנית של ישראל ברצועה, אומר איגרא כי הדברים אינם אומרים בהכרח שהחטופים ייפגעו. "במידה ועם ישראל יחזור לפרדיגמה הקודמת זה יעמיד את קיומו של העם במדינת ישראל בספק. אין כאן שאלה. השאלה היא כמה נזהרים שהחטופים לא יפגעו, ואת זה צריך לעשות, אבל אין מקום למו"מ כפי שלא היה מקום לכך בעבר".

בהקשר זה מזכיר איגרא כי "יחיא סינוואר שוחרר על ידי נתניהו בעסקת שליט וכך משעל שוחרר על ידי נתניהו בעסקת סוכני המוסד בירדן והשייח' אחמד יאסין שוחרר גם הוא בעסקת שבויים. אנחנו מסתכלים על גידול פרא שנולד בעסקאות שבויים".

באשר לגישושים על אפשרות של שחרור הילדים והנשים, אומר איגרא כי על כך "אין בעיה לקיים מו"מ אבל רק מעמדה של כוח. כל יום שהילדים לא מגיעים למצרים עוד שכונה נופלת בעזה. זה המו"מ המתקיים ולא מו"מ לשחרור אסירים מישראל. כל יום שהנשים לא מגיעות הביתה עוד רחוב בעזה נעלם מהמקום".

ובחזרה לתפקידו של גל הירש אומר איגרא כי מדובר בתפקיד שנולד בעקבות הטיפול ברון ארד והתפקיד היה תכלול המודיעין סביב מקום הימצאו של רון ארד, והדבר אינו קשור כלל ועיקר למהות תפקידו של גל הירש. "תפקידו העיקרי יהיה לעמוד מול המשפחות ולהראות להן שיש מי שדואג ומטפל. אין מידע שהוא יוכל לחלוק איתם, אלא אם כן מדובר במידע חיובי לאחר שהם שוחררו".