דגל ישראל בחזית מטה האיחוד האירופי
דגל ישראל בחזית מטה האיחוד האירופיצילום: דוברות

אירופה תומכת בישראל ויוצאת נגד הפלסטינים: נציבות האיחוד האירופי הודיעה היום (שני) כי החליטה להקפיא באופן מיידי את הסיוע לפלסטינים כולל סכום של 691 מיליון אירו שהיה אמור לעבור בקרוב.

בנוסף, הודיעה הנציבות כי תבחן מחדש מיזמים משותפים עם הפלסטינים.

הנציב האירופי אוליבר וארהיי הביע זעזוע ממתקפת חמאס גד ישראל ואמר: "עוצמת הטרור והאכזריות כלפי ישראל והעם הישראלי הן נקודת מפנה וכך צריך להסתכל על המצב".

לפני כן הודיע שר החוץ האוסטרי כי הממשל בוינה החליט לעצור לאלתר כל סיוע שניתן לפלסטינים. "אירועי הטרור כל כך מחרידים שברור שאי אפשר להמשיך כרגיל ולא לחשוב מחדש למי מגיע הכסף", אמר.

סוכנות הפיתוח של גרמניה הודיעה גם כן על הקפאת כספי הסיוע לפלסטינים ועל בחינה מחודשת של הסיוע הכלכלי כולו.

זמן קצר לאחר פרוץ המלחמה, כריסטיאן לינדנר, שר האוצר של גרמניה, קרא לשרת החוץ מממשלתו לבחון יחד את האפשרות לעצור את המימון לפלסטינים.

במהלך השנים 2021 ו-2022 העבירה גרמניה לפלסטינים ככספי סיוע הומניטרי במעל 340 מיליון אירו.

"עד מתי גרמניה צריכה להמשיך להעביר כספי מיסים לפלסטינים" תהה ובהמשך אמר לריאיון לעיתון הבילד הגרמני: "הטרור מזעזע. אנחנו לא צריכים להגיב לו רק במילים".

"לכן, אני מקווה להתייעץ עם שרת החוץ כיצד אמורה להתנהל גרמניה בכל הקשור לכספי הסיוע לפלסטינים לאור האלימות הזו. כל ההחלטות לגבי הפלסטינים בנושא הזה יכולות להיות מיושמות באופן מיידי".

שרי החוץ של האיחוד האירופי יתכנסו בהמשך היום כדי לדון בהסלמה במזרח התיכון. עצירת כספי הסיוע האירופים לפלסטינים משמעותית במיוחד - לאור העובדה שמדובר במימון המרכזי של הרשות הפלסטינית.