תכנון פיננסי. אילוסטרציה
תכנון פיננסי. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

ועל רקע המלחמה בעזה והאווירה הקשה במדינה, משפחות רבות מוצאות עצמן נקלעות לקשיים כלכליים שלא נערכו אליהם. בנוסף, עסקים רבים נפגעו, אנשים סגורים בבתיהם ובעיקר באזור הדרום.

בארגון פעמונים מזהירים שהמציאות הנוכחית עלולה לגרום למשפחות לעשות צעדים שגויים בנושא לקיחת הלוואות לא אחראיות.

בארגון מדגישים כי יש גופים שמנצלים את המצב ושולחים הודעות SMS המפתות משפחות ליטול הלוואות דרך לינק ובמהירות, בלי לציין מראש את הפרטים, גובה הריבית וכו'.

למשל, באחת מהודעות הסמס שהגיעה למשפחות רבות בישראל נכתב: "לאור המצב הביטחוני, קבלו הלוואה שתעזור לכם לעבור את הימים האלה".

בנוסף מציינים בפעמונים כי חשוב להיזהר גם מלא מעט הונאות שפועלות בשיטה זו. בפעמונים גם מזהירים שלא לפנות בשום אופן ללקיחת הלוואות מהשוק האפור.

הודעת SMS על הלוואה ללא פירוט
הודעת SMS על הלוואה ללא פירוטצילום: ללא

שרון לוין מנהלת ההסברה בארגון אמרה: "אנחנו פונים לציבור כדי להדגיש שגם במצב מלחמה ואי וודאות כלכלית לגבי העתיד, חייבים להתנהל מתוך אחריות כלכלית ולא לנקוט בצעדים שעלולים להוביל למשבר כלכלי מתמשך. כולם צריכים לקחת אוויר, ולשקול כל צעד בטרם בוחרים לקחת הלוואה, וגם אם אין ברירה ובוחרים לעשות זאת, אז חשוב להתנהל מול הגופים המוסמכים והמפוקחים כמו בנקים, לנסות להשוות הצעות וגם להתמקח כדי לקבל את ההצעה הטובה ביותר".

לדבריה, "חשוב לא להילחץ מהמצב ובשל כך לעשות טעויות. אנחנו מזמינים את הציבור לפנות אלינו ולמתנדבים והמומחים של פעמונים שבשגרה וגם במלחמה יסייעו וילוו את המשפחות שזקוקות לכך כדי לסייע לצאת ממצוקה כלכלית. בתקווה לבשורות טובות".