התמודדות עם חרדה אצל ילדים ומבוגרים
התמודדות עם חרדה אצל ילדים ומבוגריםצילום: עצמי

פרופ’ גיל זלצמן, פסיכיאטר מומחה לילדים ונוער, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה של כללית, מציג כלים מקצועיים והדרכה מעשית להתמודדות עם המצב המאתגר

‬ימים אלה מורכבים ומאתגרים לכולנו. אנו נדרשים להסביר לנו ולילדינו מציאות שהיא לא תקינה ולא נורמלית. מטבע הדברים, כשהעתיד לוט בערפל ואנו מרגישים חסרי שליטה במצב, חרדה קיצונית עלולה להופיע ולשתק אותנו ואת ילדינו. אז מה עושים? פרופ' גיל זלצמן מעניק לנו כלים מקצועיים להתמודדות מנטלית.

כשמתרחשים אירועים ביטחוניים המעוררים דאגה, חשוב לזכור שמה שאנו חווים הוא תגובה נורמלית למצב לא נורמלי. התגובות עשויות להיות שונות מאדם לאדם ומאירוע לאירוע. אם יש בסביבתנו אנשים שתלויים בנו או זקוקים לעזרתנו, והם מגיבים בתגובות לחץ ודאגה הפוגעים בתפקודם, הרי שכל אחד ואחת מאיתנו יכולים לסייע באמצעות כלים פשוטים ונגישים לכולנו.

שאלות פשוטות

ראשית, חשוב לומר לאדם הזקוק לסיוע, שאנחנו מחויבים לסייע לו, להיות איתו ולשמור על בטחונו. אם מדובר באדם שאין לנו הכרות איתו, חשוב לשאול אותו שאלות פשוטות, כדי להעביר אותו ממצב רגשי וסוער לחשיבה הגיונית. כמו: מה שמך? איפה אתה גר? בן כמה אתה? כמה זמן אתה נמצא במקום? האם יש מישהו שהיית רוצה להתקשר אליו כעת ולשוחח איתו? השאלות ינכיחו אותו חזרה לכאן ולעכשיו.

הסבר האירוע

אנשים בכל הגילאים, מרגישים שהשליטה במצב חוזרת אליהם והדאגה פוחתת, כאשר יש להם מידע אמין על האירועים המתרחשים. חשוב להסביר את האירוע לפי רצף כרונולוגי: מה קרה עד עתה, מה קורה כעת, ומה צפוי לקרות בעתיד הקרוב. בנוסף, חשוב לציין ולהדגיש כי קיימים בשטח כוחות סיוע והצלה מנוסים ומקצועיים הפועלים כעת ומטפלים באירוע ובהשלכותיו.

עשייה חיובית

חשוב מאוד להיות אקטיביים ופעילים - ישיבה פסיבית, ללא תנועה, עלולה להחמיר מאוד מצבי חרדה. אולי הדבר החשוב ביותר המסייע להתמודד עם תחושות החרדה המשתקות, הוא עשייה. אנו ממליצים לעשות זאת באמצעות עידוד לפעילות במקלט, בממ”ד, במרחב המוגן או בזירת האירוע. חשוב להפעיל את האנשים הנוכחים במקום, לחלק לכולם תפקידים באופן שיוצר שיתוף מאחד. פעילות מחברת של עשייה מצמצמת את חווית הלחץ ומקטינה את תחושת המצוקה וגם מסייעת לכוחות הביטחון בעבודתם.

מינון צריכת חדשות

חשוב מאוד להימנע מצריכת דיווחים חדשותיים באופן רציף. יש להקפיד על ‘דיאטת מידע’. אנשים מוצפים במידע וצורכים אותו עוד ועוד ללא הפסקה. שחזור המידע שוב ושוב מכניס אותנו לאי שקט. לכן, מומלץ מאוד למנן את צריכת המידע החדשותי, בנוסף, יש להקשיב רק למקורות מידע מוסמכים ואמינים .

מחויבות ומרגוע

אם אתם הורים לילדים, חשוב ליצור מחויבות כלפי הילדים, ולהרגיע אותם שאתם כאן, כדי להיות איתם, לשמור עליהם ולהגן עליהם. מותר להורים גם לומר לילדיהם שהם מודאגים, אך אין לשתף בכל המחשבות והחששות. זאת יש לקיים במעגל מבוגרים בלבד.

הסבר מותאם

חשוב לשאול את הילדים שאלות שונות כדי להרגיעם. לא כדאי להסתיר מידע בכלל, משום שאז הילדים עלולים לדמיין אירועים גרועים יותר מהמציאות. יש להבנות להם את רצף האירועים ולתת מידע אמין בהתאמה לגיל ההתפתחותי.

לילד בן חמש, למשל, נסביר על טובים ורעים. לילדים בוגרים יותר אפשר להסביר את התרחשות האירועים, אבל חשוב מאוד להימנע מתיאורים פיזיים מיותרים. במידה והילדים נחשפו למידע קשה ממקורות אחרים, אין טעם להכחיש. יש לאשר שאכן האירוע קרה, אבל לציין שכוחות הביטחון וההצלה מטפלים באירוע, ולהביע אופטימיות לסיומו החיובי בקרוב.

כמובן, מומלץ לעודד לפעילות ולעשייה מיטיבה. ניתן גם לבקש מילד בוגר להיות אחראי על אחיו הקטנים ממנו, להעסיק אותם ואפילו להטיל עליהם משימות הפשוטות לביצוע. בכוחן של פעולות אלה להקטין את הדאגה והמצוקה.

טיפול מקצועי

במקרה של נסיגה התנהגותית אצל ילדים כגון: הרטבת לילה לאחר גמילה, בכי רציף ובלתי פוסק, יש צורך בפניה לטיפול מקצועי. מרפאות כללית ברחבי הארץ מציעות מגוון מומחים רפואיים ומקצועיים לטיפול מתאים, החל מאחיות ועובדים סוציאליים ועד לפסיכולוג ילדים ופסיכיאטר ילדים.

חוסן טבעי ותפילה

חשוב לזכור כי לכל אדם ישנם כוחות חוסן וריפוי טבעיים החקוקים בנפשו מלידה, לצד יכולת אמיתית גם לסייע לאחרים. חשוב לזכור ולהתעניין באנשים בודדים, ולהציע להם הקשבה והכלה. עם זאת, אין ללחוץ על הזולת לדבר. אם אדם חווה טראומה או איבד אדם קרוב, ואינו רוצה לדבר על כך, יש לכבד את רצונו. כמובן, במידה שהוא במצב של קיפאון ולא מוכן לדבר כלל, יש להזמין טיפול מקצועי מיידי .

בנוסף, כדאי וראוי לשאת תפילה מעומק הלב למען הצלחתם של כוחות הביטחון וההצלה ושיבתם הביתה לשלום. בכוחה של התפילה גם לשכך מצבי קיצון של חרדה ומצוקה.

בימים אלה כללית איתכם יחד, כאן ועכשיו ובכל מצב. במידה והנכם זקוקים לאוזן קשבת, כללית מציעה מוקד תמיכה וסיוע נפשי המאויש בפסיכולוגים ועו”סים מומחים, 24 שעות ביממה, בטלפון: 03-7472010 , לצד שירות רופאי משפחה און-ליין מורחב בין השעות 8:00-23:00 בטלפון 2700*, שירות רופאי ילדים און-ליין 24 שעות ביממה בטלפון 2700*, שירות בית מרקחת און-ליין, משלוח תרופות עד הבית חינם לכלל הלקוחות עד להודעה חדשה ביישובים בהם מתקיימים משלוחים. מגוון שירותים נוספים עומדים לרשותכם באתר ובאפליקציית כללית- זימון תור טלפוני, בקשות מהרופא/ה ומהמרפאה ועוד.