השוואה מדוייקת לדאעש. ביידן
השוואה מדוייקת לדאעש. ביידןצילום: אריה לייב אברמס, פלאש 90

פרופ' איתן גלבוע, מומחה ליחסי ישראל ארה"ב, רואה בנאומו של נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אתמול (שלישי) רגע היסטורי מכונן וחסר תקדים בתמיכה המעשית והערכית המובעת בו כלפי ישראל.

בראיון לערוץ 7 אומר פרופ' גלבוע כי הוא "לא חושב ששמעתי אי פעם נשיא אמריקאי מתבטא כך על משבר שישראל נמצאת בו". לטעמו של גלבוע הפרט החשוב ביותר בנאומו של הנשיא האמריקאי הוא הגדרת חמאס כדאעש, אמירה בעלת משמעויות רחבות בהיבט הלחימה בארגון, ובין המשמעויות גם ההבנה שאין מקום למו"מ עם הארגון, אין מקום לשיקולים הומניטאריים במלחמה מולו וכיוצא באלה "אלא לוחמים עד השמדתם".

פרופ' גלבוע מציין גם את הגדרת המלחמה בידי הנשיא כמלחמה על ביטחונה של אמריקה ועל ביטחון העולם, מה שמוציא את האירוע ומחריג אותו מההיבט הנקודתי הישראלי. להערכתו של גלבוע משלוח הסיוע האמריקאי לא נועד רק לעזה אלא בעיקר להרתעתה של איראן והמיליציות שלה ובראשן חיזבאללה מלתקוף את ישראל. קידום נושאת המטוסים האמריקאית המשוכללת ביותר שבידי הצבא האמריקאי ואיתה חמש משחתות מבקשת להבהיר לכל מי שחושב להשתתף במלחמה שיהיה לו עסק עם ארה"ב על כל המשמעויות העולות מכך.

גלבוע מעיר ומציין כי בין יכולותיה של נושאת המטוסים גם יירוט טילים ופגיעה באתרים מהם משוגרים הטילים. "אם חיזבאללה ודומיו יתערבו יהיה להם עסק עם ארה"ב. מדובר בכמויות אדירות של מטוסים וכוח אש".

על מה שהניע את הנשיא האמריקאי לנאום תקיף וברור כל כך, אומר פרופ' גלבוע כי מדובר בשני הפרמטרים העיקריים, גם שיתוף הערכים עם ישראל וגם הסרטונים שהוצגו בפניו מאירועי המלחמה, בהם גם סרטונים שלא נראו בישראל, "סרטונים קשים מנשוא שהובאו בפני הנשיא. הוא ראה אותם וראו את זה בצד הרגשי שהביא אותו לומר שמדובר בחיות אדם".

,הנשיא מבין שיש כאן בעיה הרבה יותר מהחמאס, ומדובר כאן בחיזבאללה ובאיראן שאיתם לארה"ב יש חשבון ארוך. במלחמת לבנון הראשונה חיזבאללה הרג 241 חיילים אמריקאיים. יש לארה"ב חשבון ענק איתם והם רואים את מה שקורה בעזה בהקשרים הרבה יותר רחבים, לכן מדובר בשיתוף פעולה מלא עם המעצמות האירופיות. כולן עושות יד אחת כי הן מבינות את עצמת האיום שנשקף גם להן ויש לזה משמעויות מבחינת ניהול הלחימה".

להערכתו ולהבנתו של פרופ' גלבוע המשמעות הראשונה של הדברים בהיבט ניהול המלחמה היא יד חופשית שניתנת לישראל בשבועיים שלושה הראשונים לפעול בכל דרך, עד כדי הרס של עזה כולה. "אם צריך ישראל יכולה להרוס את כל עזה. אם אתה מגדיר אותם כדאעש, יש לזכור את הפעילות האמריקאית בפלוג'ה ששם שיטחו את כל העיר בלי שום חשבונות, כי בנושאים האלה האמריקאים לא עושים חשבונות. אמנם ביידן דיבר על החוק הבינלאומי אבל אנחנו יודעים שעם גורמים אכזריים אי אפשר להפעיל את החוק הבינלאומי רק לצד אחד".

"יש לישראל מעין יד חופשית לחסל ולהשמיד את חמאס ואת הג'יהאד האיסלאמי" משוכנע פרופ' גלבוע ומציין שגם הציבור האזרחי שנמצא ברצועת עזה תמך בחמאס ובחר בתנועה להנהגתו ואף שמח כאשר בוצע המעשה נגד ישראל, ולכן "הוא יסבול. זה שלא נותנים להם חשמל מים ומזון שיבואו בטענות כלפי עצמם. יהיה שם משבר הומניטארי קשה שהוא לגיטימי כי המטרה שלו היא לגרום לכך שחמאס והג'יהאד ייכנעו או בגלל המדבר ההומניטארי או בגלל הפעולה הצבאית או בגלל שניהם ביחד".

עוד שאלנו את הפרופ' גלבוע אודות אופן ניהול הכוחות האמריקאית בשעה שהם מעבר לים, כלומר במקרה זה, בישראל. "הנשיא הוא המפקד העליון של הכוחות בארה"ב. בניגוד לכל מיני הערכות בארץ, הוא לא זקוק לאישור הקונגרס להפעלת את כוחות ארה"ב מעבר לים בתקופה של שישים יום. הוא רק צריך להודיע לקונגרס אם הוא רוצה עוד שלושים יום והוא מקבל את זה ורק לאחר תשעים יום הוא צריך לבקש אישור של הקונגרס להמשך המעורבות הצבאית של ארה"ב מעבר לים".

עוד מוסיף גלבוע ומציין כי "לארה"ב יש מחסני חירום בארץ כלקח ממלחמת יום הכיפורים. הבעיה היא שהם הורו העברת חלק מאמצעי הלחימה לאוקראינה. אלו מחסנים שנועדו לארה"ב להתערבות מהירה אבל בהסכמים כתוב שישראל רשאית לבקש להשתמש באמצעים הללו. לכן ביידן שולח אמצעים נוספים למחסנים הללו והוא לא זקוק לאישור של אף אחד". פרופ' גלבוע מדגיש כי מזמן לא ראה תמיכה גורפת כל כך של חברי קונגרס, רפובליקנים ודמוקרטים כאחד, בנושא ישראלי כלשהו, כך שאם ביידן יצטרך הוא יקבל אישור.

"ארה"ב מציעה שיתוף פעולה מודיעיני. הם אמנם סומכים הרבה מאוד על המודיעין הישראלי שהפעם כשל, אבל יש להם יכולות מודיעיניות רבות וחזקות מאוד, כולל בנושאות המטוסים שמתקרבות אלינו. בנוסף יש להם יכולות בתחום שחרור בני ערובה והם מציעים שיתופי פעולה בתחום הזה".

על דרכי הפעלת הכוחות מזכיר פרופ' גלבוע כי "צבאות ארה"ב וישראל מנהלים תמרונים משותפים מדי שנה כבר 15 שנה. בשנתיים האחרונות שיתוף הפעולה הזה הוגבר, ולכן כבר יש נהלים ומנגנונים לשיתוף הפעולה. אם מישהו בחיזבאללה ישתגע יהיה שיתוף פעולה מלא בין הצבאות, ועל כך הצבאות מתאמנים. אני מציע לאויבים שלנו להקשיב לכל מילה של ביידן. אם ינסו להתערב הם יחטפו מכה של ממש. נושאות המטוסים זו לא סטירה קטנה...".

בעיני גלבוע הטון והמחויבות שעלו מנאומו של ביידן מלמדים על צעד אמריקאי חסר תקדים. "האמריקאים הבינו את מספר ההרוגים יותר מאשר ממשלת ישראל, המספר הגדול ביותר מאז השואה. האמריקאים הבינו את החומרה, וכשזה חמור צריך לתת תשובות טובות. היה אתגר במלחמת יום הכיפורים, אבל ניקסון לא תפקד כי הוא היה עסוק בווטרגייט ומי שניהל את המדיניות היה קוסינג'ר. כאן הנשיא הוא שמנהל את המדיניות. הוא מציג תכנית, איומים ומדיניות פעולה שמגדירה נכונות לטפל בכל האמצעים הנדרשים".