שינוי מתקרב ברחוב החרדי?
שינוי מתקרב ברחוב החרדי?צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרשתות החברתיות גדושות בסרטוני התגייסות של המגזר החרדי לעזרתם של חיילי צה"ל, בין אם בתפילות ודברי חיזוק ובין אם באיסוף ומשלוח מצרכים וצ'ופרים לכוחות בשטח.

עורך ערוץ 7, עוזי ברוך, מספר על קולות מהמגזר החרדי שמגיעים אליו ומלמדים לכאורה שמדובר בקצה קרחון של רצון הולך וגובר ברחוב החרדי למעורבות מעשית עד כדי התגייסות לשירות לאומי.

בדבריו מציין ברוך כי הפולמוס סביב חוק הגיוס העומד להידון במושב הכנסת הקרוב יצר פולמוס לא מבוטל סביב הסוגיה ובמגזר החרדי נשמעים יותר ויותר קולות הסבורים כי נכון שהלומדים ימשיכו בלימודם בעוד מי שאינו לומד יתגייס לשירות כזה או אחר, ואולם הדברים היו נכונים עד למתקפה הרצחנית של החמאס על יישובי עוטף עזה. מאז ראשיתה של המלחמה הכול, כך הוא סבור, השתנה.

"עד המתקפה הרצחנית בשבת בבוקר דיברנו הרבה על כן או לא צבא ושירות אזרחי. זה היה נראה אז כמו דברים ברומו של עולם, אבל מאז המתקפה בימים האחרונים אני שומע חבר'ה חרדים צעירים שהתפלמסו על הגיוס כותבים לי על תחושה אחרת. קיימת תכונה מיוחדת של הרבה מאוד חרדים שמרגישים סוג של ריקנות, תחושה שהם לא שותפים לדבר הגדול הזה של התקומה ושל הסיוע לחיילים ולתושבי הדרום".

ברוך סבור כי זו הסיבה שרבים בציבור החרדי פועלים באופן עצמאי כדי לאסוף מזון וציוד למען החיילים. זאת מתוך אותו רצון לחוש שותפות עם המעש הכללי בישראל. לדבריו משיחותיו עם צעירים חרדים עולה הבנה שאחרי מתקפה שכזו, שלא הייתה כמותה מאז השואה על העם היהודי, הם לא יכולים להישאר בבית וקיים בהם רצון עז להיות שותפים.

בדבריו מצטט ברוך מהתכתבויות ושיחות עם צעירים המשוכנעים שאחרי תום הקרבות חייב להתעורר שיח מחודש וחיובי על דרכי השירות האזרחי והלאומי בו יוכלו צעירי המגזר להשתלב. "אנחנו משוועים לזה", מצטט עוזי ברוך מאחת התכתובות הללו.

ציטוט מצעיר חרדי המייצג לדבריו גורם ידוע מאוד במגזר החרדי שאינו מעוניין לפי שעה לומר את הדברים בקולו קורא 'חאלס מהפוליטיקאים שמשננים סיסמאות', כלשונו. השירות המשותף עם עם ישראל נראה בעיניהם היום כורח הולך וגובר. אחד הצעירים עימם שוחח עוזי ברוך מספר כי הוא מחפש מדי צה"ל כדי ללבוש כשהוא יוצא אל הרחוב "כדי שיחשבו שגם אני חלק".

"אי אפשר לזלזל בתחושות הללו", אומר ברוך. "יש ערך גדול ללימוד התורה, אבל יש ציבור גדול שמרגיש צורך לקחת חלק בעשייה. אנחנו רואים חרדים שמגיעים לשטח עם ציוד ומזון ודואגים לצלם את עצמם כי האמירה הציבורית שבכך חשובה להם. הם אומרים שבמתקפה הזו הם חשים את הריקנות מול ההתגייסות של העם".

"צעירים חרדים מוצאים את עצמם כשכל בני גילם יורדים דרומה או לחזית הצפונית, והם חשים ניתוק מהתקומה של עם ישראל. אחרי סיפורי הזוועה שראינו ושמענו ברור לכולם שמכאן יכולה להיות רק תקומה והם רוצים להיות חלק ממנה"

במציאות החדשה מטיל עוזי ברוך ספק בכך שהרבנים והעסקנים החרדים הם שיקבעו את היחס החרדי לסוגיית השירות כפי שהיה בעבר. "הימים שאנחנו נמצאים בהם הם לא אותם ימים שלפני המתקפה הרצחנית. מדינת ישראל כעת היא משהו חדש לחלוטין. ישראל הולכת למשהו חדש ואנשים רוצים להיות שותפים בכך".

בדבריו מביע ברוך תחושת אכזבה עמוקה מכך שעם ישראל היה "זקוק" ל-1200 נרצחים על מנת להסיט הצידה את הסוגיות שפילגו וקרעו אותו, בין השאר סוגיית הרפורמה וסוגיית גיוס החרדים, על מנת לחולל את התזוזה הזו בדעת הקהל הישראלי. "היום כולנו רואים שמחבלי החמאס עשו את מה שהם עשו בלי לדעת מי בעד רפורמה ומי נגדה. הם רצחו כי מדובר ביהודים. ההבנה הזו מוליכה את ישראל למשהו חדש"

"הציבור החרדי הוא ציבור נפלא שרוצה לסייע לתרום ולהיות חלק מהתקומה של העם, ובשנים הקרובות נראה יותר צעירים חרדים מתגייסים ומשתלבים בשירות הלאומי אזרחי", מסכם ברוך את הערכתו.