פרשן חדשות 13 צבי יחזקאלי מעריך בשיחה עם ערוץ 7 שהמערכה האמיתית והקשה בעזה עוד לא החלה וההפצצות האוויריות הן רק הכנה אליה.

"אנחנו ביום השישי - ואם אני מנתח את המתקפות הישראליות עד עכשיו - זה מאוד מרשים לראות בתים הרוסים של חמאס - אבל זה עדיין לא נוגע בעזה תחתית שהיא בניין הכוח של חמאס. יש ניתוק של המים והחשמל למרות שחלק ממשק האנרגיה ברשות חמאס. אני מחכה לראות מה ההמשך. לפני פעולה קרקעית אפשר עוד לירות פצצות חודרות בונקרים, לחסל בכירים בחמאס. אני מאוד מקווה שישראל רק בהתחלה", אומר יחזקאלי.

הוא מדגיש כי "אפשר לעשות הרבה מהאוויר וזו הכנה לתקיפה קרקעית והתשה של המחבלים. בעופרת יצוקה - הרצועה בותרה לשלושה חלקים בתוך זמן מאוד קצר. בצוק איתן כשהתלבטנו - חטפנו. המטרה צריכה להיות עזה תחתית".

לשאלה האם בזמן הזה נכון לדברים על המחדל שהוביל לטבח של חמאס או להמתין עד לאחר המלחמה הוא עונה בנחרצות: "חייבים לדבר על הכשל. כי זו לא רק המצלמה שלא פעלה ושחמאס השתלט על בסיסים של האוגדה והחטיבה והפלישה לקיבוצים והטבח המזעזע. הכשל הוא מחשבתי בראש ובראשונה".

"אני חי ונושם את העולם הערבי יותר מ-30 שנים, חייתי בתור פלסטיני וסיקרתי את כל האינתיפאדות. הייתי כלוא עם ערפאת במוקטעה ואני מכיר את כל רבי המחבלים הללו. אנחנו לא מבינים עם מי יש לנו עסק. ישראל טעתה באיזו דבקות בתאוריה ובכשל מחשבתי של הכלה, הבנה ונתינה. התפיסה המערבית אינה מבינה את התפיסה המזרחית. דברים שנראים בעיני המערב ככוח - בתפיסה המזרח התיכונית מדובר בחולשה", הוא מוסיף.

לדבריו, "רק ביום רביעי נתנו לעזתים לצאת לעבוד בישראל ואמרנו - יהיה שקט. הערכת המצב של צה"ל שלוש שעות לפני הטבח שהכל בסדר והכל שקט. המערב סותם את עיניו ואוזניו - ומקבל טילים ורצח לפנים. אנשי הצבא והמדינאים שלנו במהלך העשור והחצי האחרונים הם אלה שחייבים לשנות תפיסה. אם יוצאים למלחמה וכבר חושבים על הילדים העזתים ולא על הילדים שנטבחו בקיבוצים - הפסדנו מראש".

לשאלה אם הופתע ממתקפת חמאס ענה, "הופתעתי, לא מהמעשים שלהם, אלא מעצם העובדה שהם הצליחו. אם היו שואלים אותי באופן תיאורטי שבוע לפני המתקפה מה יקרה אם 1,500 חמאסניקים יחצו את הגבול לקיבוצים - כמה הרוגים יהיו ומה הם יעשו - הייתי מתאר את אותן זוועות. אני לא מופתע מרמת האלימות - אלא מעצם העובדה שאפשרנו את זה".

"כששחטו את משפחת פוגל הזדעזענו - היום אנחנו מתמודדים עם עשרות מקרים כאלה. מה זה אומר? שגם ביהודה ושומרון יכול להתרחש מצב כזה אם נאפשר את זה. אם אנשי ג'נין יוכלו לעשות מה שהם רוצים ביישובי התענכים - נראה את אותו דבר. כי יש שנאה עמוקה, כי הם מפמפמים במערכת החינוך שלהם שאנחנו שורש כל הרע. אני צועק את זה באולפנים כבר שנים - אם רוצים למנוע פיגועים אל תשימו בטונדות בטמרמפיאדות ואל תשימו חיילים בכל צומת. לכו לספרי הלימוד של חמאס ותראו איך מחנכים שם ילדים בכסף של בינלאומי ובכסף של קטאר. לכו לשורש ותבינו היכן אנחנו מפספסים. יש עיתונים בשטחי הרשות ובמזרח ירושלים שמהללים את הטבח ומגדירים אותו כפעולה הירואית".

אין לו ספק שתעוזת חמאס נבעה מחולשה של מדינת ישראל שהתבלטה בשסע החברתי שהלך ונפער בחודשים האחרונים. "איראן, מוחמד דף, חיזבאללה - כולם הבינו שאנחנו חלשים. פרסמתי השבוע תמליל של חקירה שנעשתה לאחד המחבלים. הוא אמר 'ראינו שאתם חלשים בגלל השסע הפנימי שלכם וזה עודד אותנו". טענו נגדי שאין דבר כזה. הכתבים האחרים יכולים להתבאס אבל הדברים מהדהדים".

יחזקאלי מתייחס גם לעניין השבויים הרבים שמצויים בידי חמאס. "יש חוסר אונים וזו נקודת שלנו. חמאס מנסה שנים לעשות את זה עם נחשון וקסמן ז"ל, גלעד שליט ועם גולדין ושאול, ויש הזדמנות להפוך את המצב הזה. צריכים להראות להם שאנחנו רציניים והופכים את השולחן. אם חמאס יבין שאנחנו רציניים עם הפעולה הצבאית יהיה מצידם דיבור אחר בנוגע לשבויים והנעדרים. הם מנסים להזיז את תשומת הלב לעניין ההומניטרי שלהם בעזה. אסור לעזוב את הנושא הזה ואסור לנו לפספס בנושא הזה. צריך לרתום את כל העולם כדי שיבינו מה קורה שם".

"אם אתה הולך להשמיד את רצועת עזה שחרר את כל האסירים ותהרוג אותם שם. כי עכשיו הם שמחים בבתי הכלא ואתה מגיש להם ארוחת בוקר. אם לא, אתה צריך להציב אולטימטום ולפעול בהמון שיטות. הילדים של סינאוור מסתובבים חופשי והילדים של הנייה אנשי עסקים. לכולם יש משפחות. מי שחשב על אנטבה חשב מחוץ לקופסה ואני מקווה שגם היום יש מי שחושב על הדרכים והשיטות - מתוך שינוי הדיסקט".

מחר, יום שישי, חמאס כבר מעודד את ערביי ישראל ואת ערביי יהודה ושומרון לצאת לרחובות ויחזקאלי אומר שהמוכנות צריכה להיות בשיא. "יש קריאות של חמאס לציבור לצאת ולהראות שיש להם תמיכה - גם בהר הבית וגם כלפי ערביי ישראל. יש הערצה בקרב ערביי ישראל למה שהחמאס עשה וכדאי מאוד למי שלא היה ער בשבוע שעבר שיהיה ערני מאוד מחר".