בן דרור ימיני
בן דרור ימיניצילום: Tomer Neuberg/Flash90

על דרכי ההתמודדות של ההסברה הישראלית שוחחנו עם העיתונאי והפובליציסט בן דרור ימיני הפוגש את העיתונות הזרה לא מעט, וגם הוא חש שאם לרגע נדמה היה שהעולם כולו איתנו, סדקים בתמיכה הבינלאומית מתחילים להיבקע.

"אנחנו טועים ואנחנו צפויים להיות במצב הרבה יותר גרוע", אומר ימיני בראיון לערוץ 7 אודות מה שבעיניו הוא טעויות הסברה בסיסיות שעושה המנהיגות בישראל. "הטעות הראשונה היא שהפוליטיקאים מצהירים הצהרות שלא מצהירים בשלב הזה, כמו 'נמחק אותם' ו'ננקום בהם'. כשאמירה כזו מתלווה לתמונות של בתים הרוסים בעזה, השילוב הזה הופך את ישראל לפושעת מלחמה ואת אנשי החמאס לקרבנות. זה קשה לשמוע את הדבירם אבל זה המצב", הוא אומר.

"אני יכול להבין את הדם החם, אבל מי שמקשיב לכל פוליטיקאי ומשדר את זה בעולם וגם את התמונות הקשות בעזה, תפסיקו, תפסיקו לספק להם חומרים. כשאנחנו מצלמים את הבניינים ההרוסים אנחנו טופחים לעצמנו על השכם, אבל התוצאה הפוכה, ואנחנו ממשיכים לעשות את זה".

ימיני מציין כי בראיונות הרבים שהוא מקיים בתקשורת הזרה הוא נמצא על חצי מסך, שם הוא יודע לענות ולהשיב מתוך היכרות עם המציאות, הוא יודע להסביר שמדובר בבניינים ששימשו את החמאס כמחסני אמל"ח ואתרי שיגור רקטות, "אבל זה לא עוזר, כי תמונה שווה אלף מילים", ובמחצית המסך האחרת נראים הבניינים הקורסים. לטעמו אם אנחנו רוצים לשחרר תמונות שכאלה עלינו לצרף אליהן כיתוביות שאינן ניתנות למחיקה שמבהירות שכאן היה מאגר רקטות, מכאן שוגרו רקטות, כאן הייתה מפקדת טרור, אך כיתוב שכזה לא מופיע.

בהיעדר הסברים שכאלה המטוטלת ההסברתית נעה לכיוון חמאס. "יש שם כל כך הרבה עיתונאים שונאי ישראל מובהקים וכל מה שאנחנו עושים זה לשרת אותם. זה עצוב", אומר ימיני ומבהיר שהדין הבינלאומי נותן מענה גם לשאלת הדיוק בירי הישראלי ולא הוא זה שקושר את ידיה של ישראל. "מה שקושר לנו את הידיים זו העובדה שאנחנו לא יודעים להסביר מה אנחנו עושים. כאשר אתה משחרר צילומים מרהיבים של בניינים הרוסים זה פוגע בנו. ספר את הסיפור הגדול, שהייתה שם מפקדה של החמאס או מחסן רקטות, אבל הם לא מספרים את הסיפור הזה".

להערכתו של ימיני לו היו מצלמות בדרזדן דעת הקהל הייתה נוטה אחרי היטלר ורואה בבריטניה את התוקפן. כיום המציאות שונה והדברים מצולמים ומקבלים פרשנות שעושה בדיוק את זה כלפי ישראל.

האם התקשורת הזרה קשובה לכך? "הם לא רוצים לדעת, אבל אפשר להכריח אותם לדעת. להטביע בכיתוביות שאי אפשר להוציא מהתמונות. מי שישתמש בתמונות זה בסדר, אבל שהעולם יידע למה כל בניין שימש. בלי זה, כל צילום מרהיב שכזה הופך לכלי תעמולה שישראל מספקת נגדנו. למה אנחנו עושים את זה?".

באשר להערכה לפיה הדברים נעשים כדי לעודד את רוחו השפופה של העם, אומר ימיני כי הוא מבין בדוחק את הטענה הזו, אך "אנחנו בחזית כפולה. חשית אחת היא הקרקעית הצבאית, והשנייה היא דעת הקהל בעולם. הניסיון מלמד אותנו שכל פעם שאנחנו מפסידים את החזית האזרחית התוצאה היא שאנחנו נעצרים בחזית הצבאית. אז למה אנחנו עושים את זה לעצמנו? אם אנחנו רוצים חלון הזדמנויות הרבה יותר גדול כדי להביס את החמאס, בואו נשמור על הכללים בחזית האזרחית".

דוגמא נוספת לכך היא הצעתו של ימיני לכל פוליטיקאי "לדקלם רק משפט אחד, שכל מה שאנחנו עושים הוא רק לפי הדין הבינלאומי. זה רק יחזק את ישראל. הדין הבינלאומי מרשה לנו הרבה יותר ממה שנדמה לנו ואני יודע את זה כמשפטן, אבל במקום זאת אנחנו מצהירים שננקום ונמחק אותם. זה טוב ללה פמיליה ואנחנו מביסים את עצמנו בקרב הזה".

בדבריו מזכיר ימיני את המאמר הארוך שפרסם בידיעות אחרונות ובו הוא מוכיח את הקשר בין חמאס לדאעש ומציג ציטוטים של חמאס בדבר הצורך להרוג את כל היהודים והנוצרים ולהשתלט על העולם. במאמרו הוא גם מסביר מדוע רצועת עזה היא לא כלא ולמעשה חמאס הוא שהעדיף סגר על פני שיקום שהוצע לו על ידי העולם לא פעם. מאמר זה זכה לתרגומים רבים והופיע בעיתונים רבים בעולם. "אבל לכמה זמן יחזיק מעמד המאמר הזה? לחצי יום...".

עוד הוא מציין כי ביומיים האחרונים הוא בחר לצאת מחליפת העיתונאי ויצר קשר עם כל מי שניתן בבקשה להפסיק להפיץ את הסרטונים מעזה "זה פוגע בנו, ואכן ביומיים האחרונים הפסיקו, אולי בזכותי ואולי לא אבל זה נפסק קצת ואני מקווה לכיתוביות שאינן ניתנות להסרה בסרטים הבאים שיופצו".

ימיני סבור כי הכשלים הללו בהסברה נובעים מכך שלתפקידי ההסברה לא מונו אנשי הסברה מקצועיים ומוכחים אלא מקורבים בלבד. "המינויים לתפקידים נראים כמו ברשות הדואר. ניקח את האנשים הטובים נזרוק אותם ונשים אנשים משלנו. תפסיקו עם אנשים משלנו. זו שעת חירום. תפסיקו. זה פוגע במדינה", קורא ימיני. "אלו אנשים טובים בפני עצמם, אבל הם מבינים בהסברה? בזירה הבינלאומית? במשמעויות? לא, הם לא מבינים והתוצאות בהתאם".

ועוד הצעה הסברתית אחת נותן ימיני למקבלי ההחלטות רגע לפני היציאה למבצע הקרקעי, מהלך שלהערכתו לא יהיה מנוס ממנו, "כדי לחזק את החזית האזרחית, ראש הממשלה צריך לקום ולהצהיר שנותנים אולטימאטום למנהיגי החמאס שאם הם לא מחזירים בתוך 24 שעות את החטופים, אם אתם לא נכנעים אנחנו נכנסים. אנחנו יודעים מה תהיה התשובה שלהם, אבל שהעולם יידע שישראל הזהירה את החמאס ואמרה שהיא לא רוצה לפגוע באף אחד".

וכיצד ניתן להסביר את שיירות העזתית העושים דרכם דרומה? כאן אומר ימיני שההסברה פשוטה ביותר: "תגידו תודה, כי ישראל לא רוצה לפגוע בהם. מתחת לבתים של הנמלטים הללו יש מנהרות של ארגון הדאעש הזה וישראל צריכה להפציץ אותם, אז שהעולם יברך אותנו על שאנחנו מזהירים קודם לכן. אלה תמונות של שמירת חיי אדם ולא פגיעה בחיי אדם".