פולין
פוליןצילום: אייסטוק

המשך המדיניות השמרנית או מהפך למדיניות פרו-מערבית וליברלית? לאחר קמפיין בחירות ארוך ומלא בהאשמות ילכו מחר אזרחי פולין לקלפיות על מנת לקבוע את עתיד המדינה לארבע השנים הקרובות.

מפלגת השלטון השמרנית – לאומנית "חוק וצדק" מקווה לזכות בקדנציה שלישית ברציפות, כאשר מולה מתייצבת מפלגת "הקואליציה האזרחית" הליברלית ופרו-מערבית המקווה לבצע מהפך. במהלך קמפיין הבחירות טענו אנשי "חוק וצדק" כי אם האופוזיציה תצליח לבצע מהפך הם יציפו את פולין במהגרים והממשלה תהיה תחת שליטה של גרמניה ורוסיה.

מנגד טוענים באופוזיציה כי מפלגת "חוק וצדק" תמשיך במדיניות הלאומנית הכוללת איסור על הפלות, רפורמה במערכת המשפט והפיכת המדינה לקתולית ושמרנית. בעצרת הבחירות האחרונה שקיים ביום שישי אמר מנהיג מפלגת השלטון, ירוסלב קצ'ינסקי, כי יריבו דונלד טוסק "נשלט על ידי ברלין ורוסיה", יביא להגירה המונית לפולין, והצביע על כך שממשלתו הגדילה משמעותית את ההוצאות על חיזוק הצבא הפולני וטען כי היא הגדילה את השכר והפנסיה לאזרחים.

הוא גם הבטיח כי אם מפלגת "חוק וצדק" תזכה בבחירות היא תדחה את מדיניות ההגירה של האיחוד האירופי. מנגד טען מנהיג מפלגת האופוזיציה, דונלד טוסק, כי "להמשיך עם "חוק וצדק" בשלטון יהיה אסון" והבטיח כי אם יזכה בבחירות יפעל לביטול האיסור על הפלות ושמירת זכויות קהילת הלהט"ב, כמו גם שיפור היחסים עם האיחוד האירופי.

הסקרים האחרונים מצביעים על יתרון למפלגת השלטון "חוק וצדק" אולם אף אחת מהמפלגות אינה זוכה לרוב מספיק על מנת להקים ממשלה לבדה ותצטרך לבנות קואליציה עם מפלגות נוספות. מפלגות נוספות המתמודדות בבחירות האלו ועשויות להיות בעלות השפעה על הממשלה הבאה, במידה ויקימו קואליציה עם אחת המפלגות הגדולות, הן מפלגת הימין הקיצוני "קונפדרציה", מפלגת "הדרך השלישית" ומפלגת "השמאל".

ההערכה היא כי אם מפלגת השלטון "חוק וצדק" תזכה ברוב, היא תנסה להקים קואליציה עם "קונפדרציה" בעוד מפלגת האופוזיציה "הקואליציה האזרחית" תנסה להקים את הקואליציה עם מפלגת "השמאל" וכן "הדרך השלישית".