אבי נעים
אבי נעיםצילום: הלל מאיר/TPS

צה"ל ייכנס לעזה בימים הקרובים, אין מציאות שמדינה ריבונית לא תפעיל את מלוא עוצמתה עד להשמדה מוחלטת של מרחב הטרור כולו אחרי האירוע הכואב אותו חוותה.

יחד עם זאת יש לעשות הפקת לקחים מאירועים קודמים דוגמת מלחמת לבנון השניה ומבצע "צוק איתן" בהם התמרון הקרקעי היה מוגבל ולא נחל הצלחה.

1 הגדרה ברורה של הדרג המדיני לצה"ל לגבי מטרות המבצע ויעדיו ומתן יד חופשית למפקדים לפעול בעוצמה הנדרשת ללא היסוס וביטול פרוצדורות קיימות כגון "הקש בגג", מוסדות ציבור, מסגדים והתחשבות ב"בלתי מעורבים".

2. חיסול התווך התת קרקעי - עזה מרושתת ברשת מנהרות חיות ונושמות מתחת לאדמה בהן מתבצרים מאות מחבלים מתוך מטרה להפתיע את כוחות צה"ל - יש להפעיל את מלוא עוצמת חיל האוויר תוך שימוש בפגזים חודרי הבונקרים שסופקו על ידי ארצות הברית.

3. דחיקת האוכלוסיה הערבית שנותרה דרומה - המשך המצור ההומניטרי, הלחץ הפסיכולוגי וכתישת המרחב - כל זה יחד יגרום לאובדן השיטה של המחבלים לפעול מתוך אוכלוסיה אזרחית ויצמצם את הלחץ הבינלאומי.

4. פעולה עוצמתית נחושה ומהירה - הפעלת חיל האוויר במלוא עוצמתו, ארטילריה חכמה ומדוייקת, ירי מהים והפעלת חטיבות השיריון שיפעלו במהירות לכיבוש הצמתים המרכזיים תוך ביתור הרצועה ויצירת שליטה מוחלטת בחלקה הצפוני שמהווה את היעד הראשון שהוגדר במלחמה.

5. עיקר הנפגעים לכוחותינו בסבבים הקודמים שהוזכרו נגרמו מירי דו צדדי, פגיעות פצמ"רים בשטחים פתוחים, פגיעות נ"ט בכלי רק"מ, זירות מטענים וירי טילים לעבר בתים בהם התבצרנו.

יש להפיק לקחים ולתת את הדעת. בניגוד למהירות הנדרשת מחטיבות השיריון לבין שאר הכוחות החי"ר שאסור ש"ישאבו" למרחבים נשלטים לפני כתישת המרחב ובחיפוי אווירי צמוד.

6. כיבוש צפון הרצועה להערכתי יהיה הפעם מהיר, זה פועל יוצא של כלל הנקודות שציינתי אבל בעיקר נובע מהנחישות של עם ישראל שזועם, כואב ומאוחד מתמיד בצדקת הדרך להשמדת ומיגור תנועת החמאס הרצחנית ברצועת עזה.

השאלה המרכזית שתעמוד בפני ממשלת ישראל רגע אחרי תהיה, כעת פנינו לאן ?

הכותב הואו יו"ר ועדת הביטחון של השלטון המקומי, ראש מועצת בית אריה ומנכ"ל משרד ההתיישבות לשעבר.