שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

מחיצות

מי היה מאמין שרק לפני קצת יותר משבועיים מה שהעסיק אותנו היה המחיצות, גובהן, מיקומן וממה הן עשויות. חלפו ימים בודדים וכל המחיצות הוסרו.

חרדים חוברים לחילוניים, מתנחלים לוחמים להצלת קיבוצים, הייטקיסטים תורמים לפריפריה, חו"לניקים ממהרים לבוא, מילואימניקים וסדירניקים לוחמים כתף אל כתף, חילוניים מכשירים מטבחים כדי לאכול יחד, שמאל וימין נזכרים בתובנות שעשו אותנו לעם אחד. רק אל תדברו איתנו עוד על מחיצות.

ממש לא ככה

מאז פרצה המלחמה שמענו את ראשי המדינה והצבא משתמשים לא פעם בתזכורת היסטורית מהימים שלאחר טבח הספורטאים במינכן. כמו שאז התקבלה החלטה לרדוף כל אחד מהמעורבים עד האחרון שבהם ועשינו זאת, כך יהיה גם הפעם, הם מבטיחים.

אז זהו, שלא. מעבר לכך שהטיפול צריך להגיע הפעם גם למעודדים, למסיתים, לתומכים ולמחלקי הבקלאוות, ולא שוב טיפול בפינצטה, מעבר לכך יש בעיה נוספת בדוגמא ההיסטורית הזו, בעיקר משום שיש אחד שלא רק שלא טופל ואפילו עלה לגדולות והפך יקיר העולם. בעיני כמה ישראלים הוא אפילו נחשב לתקוות השלום. קוראים לאיש הזה מחמוד עבאס, או בגרסתו האחרת אבו מאזן.

זה האיש שמימן כלכלית את טובחי הספורטאים, ומשום מה שמו דולג ברשימת סגירת החשבון ההיא. אז הפעם לא. המודל ההוא ממש לא רלוונטי.

לחיי התמימות

ואם באבו מאזן עסקינן, כדאי לשאול את הנשיא האמריקאי שמחבק אותנו ומרעיף עלינו אמל"ח, סיוע וחיבוק גדול, שיש לברך על כל אלה, אבל איך בדיוק מסתדרת אצלו התקווה שביום שאחרי חמאס יבוא אבו מאזן ורש"פותו וייקחו לידיהם את מושכות ההנהגה ברצועה, כמעין חזון מדיני של שלום ותקווה.

הוא לא שמע על זה שאותו אבו מאזן משלם משכורות למחבלים ובני משפחותיהם? הוא לא שמע שראש ממשלתו הרש"פית של אבו מאזן מעודד את העזתים לעמוד איתן מול חיילי צה"ל? הוא לא זוכר את המאמצים בצמרת הרש"פ להגיע לאיחוד פוליטי עם החמאס? הוא ואנשיו לא קראו את אמנת אש"ף והתקווה להשמדתנו הכלולה בה? הוא לא מבין שמדובר באותה גברת וממש אותה אדרת? הוא עד כדי כך תמים?

אז גם אם הוא מרשה לעצמו להיות כזה תמים, לנו אין את הפריבילגיה הזו. להתעורר בבקשה.

הם בעצמם אומרים

כשחמאס טוענים שלא הם בזזו ולא הם חטפו ילדים ונשים, אלא המון עזתי שהצטרף לטובחים שנשלחו מטעמו, הוא בסך הכול מבהיר לנו למה התגובה ממש לא צריכה להתמקד במחבלי חמאס ולהגיע למעגלים רחבים בהרבה.

מה רפול לא ניחש

אני משער שרבים מכם ראו את הסרטון בן ארבע הדקות בו רפול ז"ל מסביר למה אסור לעזוב את עזה ומשיב לשאלות משונות ותמימות בנוסח 'אחרי שנצא משם, למה שהם ירצו בכלל לירות עלינו?'. אם במקרה עדיין לא ראיתם, חפשו וצפו.

אם שמתם לב, גם רפול כשתיאר את תרחיש העזיבה המסוכן והמופרך בעיניו, חזה מציאות בה על רצועת עזה נותר לשלוט כוח רב לאומי, ומאחר וכך, אמר רפל לשומעיו, צה"ל לא יוכל לצאת למבצע צבאי נגד הגדוד האמריקאי, הקנדי או הקולומביאני. מסתבר שגם רפול, כשניסה לדמיין את התרחיש המופרך והמסוכן ביותר, לא שיער לעצמו אפשרות בה ישראל יוצאת ומותירה את השליטה ברצועה בידי הפלשתינים עצמם. גם לדמיון יש גבול, אבל המציאות, כך מתברר, חוצה אותו.

מטיפי מוסר

אז שיין (או שיאין, או שיאיין או איך שלא תרצו להגיד ולכתוב את הדבר הזה) בוחרת צד והוא לא הצד שלנו. מישהו שם מאוד מודאג כנראה מזכויות האדם של העזתים ובוחר לנופף בדגלי אש"ף ולבעוט בישראל.

מעניין לשמוע על הדאגה יפת הנפש הזו ממי שמעסיק בתנאי עבדות קשים אלפי עובדים, כולל ילדים ובעיקר נשים, על מנת לאפשר למערב הנאור ונקי הכפיים לקבל ביגוד במחירים נמוכים.

המרגיעים

במשך שנים הרגיעו אותנו משווקי רעיון המדינה הפלשתינית והבטיחו שמדובר יהיה במדינה מפורזת, כזו שלא יהיו לה טנקים, מטוסי קרב, מסוקים, נגמ"שים, תותחים וסטי"לים. תרגיעו, אין מה לחשוש, הם שבו ואמרו.

אז רק כדאי להזכיר להם שרצועת עזה, זו שממנה יצאו מבצעי הטבח הדאעשי, היא בדיוק כזו, ללא מטוסים, מסוקים, טנקים או סטי"לים. את מישהו הנתון הזה מרגיע?

דורשי התשובות

האמת היא שאכן זה ממש לא הזמן להתחיל בהאשמות. יש לנו אתגר צבאי לעמוד בו ולאחר מכן אתגר אזרחי להיחלץ אליו וזמן הבירורים, החקירות והדרישות עוד יבוא. מאוד רציתי שלא לכלול בשורות אלה דברי ביקורת על אי מי מהנוגעים בדבר, אבל נראה לי שיש מי ששוב לא מצליח להתאפק וכבר מקפיד להטיח האשמות על הימין ועל ראש הממשלה, אז אי אפשר בלי כמה מילים על כך.

זה נכון שההנהגה של השנים האחרונות, כולל זו של ממשלות נתניהו, תצטרך לתת הסברים על מדיניות הצ'ופרים הכלכליים שניתנו לעזה בתקווה שזה מה שירגיע את יצר הרצח המפעפע בהם ובהנהגתם, אבל יש מי שיצטרך לתת הסברים (אם יש לו כאלה בכלל) על הרעיון המוטרף שלפיו אם נצא מחבל ארץ, נביא לשם מחבלים, נחמש אותם וניתן להם מעמד בינלאומי, הם ייהפכו לנזירים טיבטיים.

נתניהו יצטרך להסביר למה הוא נכנע למדיניות שהתווה השמאל בהסכמים שחתם, אבל מי שחתם על אותם הסכמים לא אמור לשאול שאלות, אלא להתמקד יותר בתשובות, או בהכאה על חטא.

נדמה לי שמבול ההאשמות המופנה בימים האחרונים כלפי נתניהו מצידם של מובילי הרעיון הזה, נועד אך ורק להפנות את חיצי הביקורת למקום אחר, ובלבד שלא הם יהיו אלה שייתבעו לתת תשובות לעם היושב בציון. והאדם שהכי נוח לשלח בו חיצים הוא כמובן נתניהו, וממש לא משנה אם זו שעת חירום ועת מלחמה. זה שהימין הוא שהתריע והזהיר בדיוק מהתרחישים הללו, לא מעניין אף אחד.

בל נלין

אין מה להלין על כלי התקשורת הזרים שהפיצו את עלילת הדם שהאשימה את ישראל בהפצצת בית החולים בעזה, כאשר 'הארץ' באנגלית קבע בכותרתו ש'מאות נהרגו בהפגזה ישראלית על בית חולים בעזה'. אם שוב היהודים מודים בפשע שלא עשו...

להערות ולהארות שלכם: [email protected]