המילואימניקים בטיסת החילוץ מברזיל
המילואימניקים בטיסת החילוץ מברזילצילום: אבירם חסון

הושלם מאמץ החילוץ של קרן היסוד, בשיתוף עם הקונסוליה הישראלית בסאו פאולו, כאשר נחתה הבוקר טיסת החילוץ, ועליה 165 חיילי מילואים עם צווי 8 שחזרו ארצה והתגייסו למאמץ המלחמתי.

אתמול לפנות בוקר נחת בישראל מטוס חילוץ עם 165 לוחמים שקיבלו צו 8, המטוס יצא ביום שישי מסאו פאולו. החילוץ התקיים בתיאום עם נציגות ישראל במיאמי, הקונסוליה הישראלית בסאו פאולו, ובמימון קרן היסוד סאו פאולו וחברי הקהילה היהודית, וסייע ל-165 לוחמים ששהו במדינות דרום אמריקה, ולא היה להם איך להגיע לישראל והגעתם ארצה חיונית, להגיע במהרה ולהצטרף ללחימה.

אחד הלוחמים שהגיעו ארצה במטוס לפנות בוקר אמר "ברגע שקיבלתי צו 8 היה לי ברור שאני צריך להגיע כמה שיותר מהר להגן על המדינה שלי, אבל לא היה לי איך כי ביטלו את כל הטיסות. תודה לכל מי שסייע לי להצטרף לחברי הצוות שלי להילחם על הבית".

עדנה ויינשטוק-גבאי, מנכ"לית בפועל, קרן היסוד: "כמוסד לאומי שאמון בשגרה על גיוס כספים עבור עלייה וקליטה, חיזוק החברה הישראלית והקשר בין הקהילות היהודיות ברחבי העולם וישראל, קרן היסוד מרגישה אחריות אדירה לסייע לחברה הישראלית בעת חירום שכזו. תורמי קרן היסוד בעולם ממשיכים לחזק ולעטוף את תושבי הדרום, את החיילים שלנו, ואת כל עם ישראל, גם בשגרה ובמיוחד בעיתות מלחמה".

רפאל ארדרייך - קונסול כללי של ישראל בסאו פאולו אמר: "הקונסוליה הישראלית בסאו פאולו יזמה וניהלה את מבצע חילוץ לישראלים ברחבי אמריקה הלטינית, וזאת לאחר מבצע חילוץ דומה שניהלה השגרירות בלימה, פרו. צוות הקונסוליה, עשה לילות כימים במבצע הזה. דאג לאסוף מידע על הישראלים בדרום אמריקה (בעזרת מטיילים ישראלים מתנדבים), לאגד אותם, לתאם ולהתקשר עם חברות ושדה התעופה, הרשויות בברזיל וממשלת מדינת סאו פאולו, ובעזרת תרומותיהם של הקהילה היהודית בסאו פאולו, שנאספו דרך קרן היסוד - ארגנו את מבצע החילוץ בהצלחה רבה, למרות קשיים רבים - לוגיסטיים ואבטחתיים”.