מעצר שב"חים. ארכיון
מעצר שב"חים. ארכיוןצילום: דוברות המשטרה

הפרקליטות אומרת כי המתקפה הברוטאלית והברברית של מחבלי החמאס מחייבת החמרה בענישת שוהים בלתי חוקיים, כך פרסם העיתונאי אמוץ שפירא בכאן רשת ב'.

עד כה, בהסתמך על פסיקת בית המשפט העליון משנת 2014, שהקל מאוד בענידה על כניסה לא חוקית לצרכי עבודה, היתה המדינה מבקשת לגזור על שב"ח שנכנס לצורכי פרנסה ממאסר על תנאי ועד חמישה חודשי מאסר בפועל בלבד. עתה אומרת הפרקליטות כי יש לגזור עונש מאסר בפועל על שב"חים - בין חודש לחצי שנת מאסר בפועל. העונש הקבוע בחוק לעבירת כניסה שלא כדין הוא שנת מאסר.

בערעור שהגישה הפרקליטות על עונש מאסר על תנאי שנגזר על שני פלסטינים שנתפסו בנתניה אומרת הפרקליטות: " מדינת ישראל נתונה בשבוע האחרון במלחמה לאחר התקפה ברוטאלית וברברית מאין כמותה על ישובים בדרום, על אזרחים ועל חיילים מצד מחבלי החמאס שחדרו לישראל מרצועת עזה. וזאת כאשר האיומים הבטחונים אינם מוגבלים לאזור הדרום ושטחי יו"ש נתונים תחת סגר".

מהערעור שהגישה הפרקליטות עולה עוד כי עד המתקפה בדרום התביעה המשטרתית לא היתה מגישה כתב אישום נגד שוהים בלתי חוקיים, אלא רק לאחר שנתפסו שלוש פעמים, ובעקבות המתקפה בישובי עוטף עזה הורתה מיד חטיבת התביעות במשטרה לשנות את הנחייתה, ולהגיש כתב אישום נגד פלסטיני שוהה בלתי חוקי כבר בכניסתו הלא חוקית הראשונה לישראל.