אבי נעים
אבי נעיםצילום: ניצן קידר

במהלך 12 השנים בהן כיהנתי כיו"ר ועדת הביטחון של השלטון המקומי, חזרתי ואמרתי כי מדינת ישראל חייבת לשנות באופן קיצוני את יחסה לרבש"צים ולכיתות הכוננות, בעוטף עזה, ברמת הגולן, ביו"ש ובהתיישבות העובדת.

המציאות מוכיחה לנו כבר שנים רבות שהמערכה עברה ל"חזית האזרחית" והאזרחים ומרכזי הערים הפכו לזירת הלחימה המרכזית של אוייבי ישראל.

המושג עורף שייך לתקופות אחרות בהן הלחימה התנהלה בחזית ומעבר לגבולות המדינה בין צבאות סדירים וכידוע לכולנו מציאות זו כבר כמעט ואינה קיימת הלכה למעשה במזרח התיכון.

אבל במדינת ישראל כהרגלה אנו מופתעים כל פעם מחדש ומשלמים על כך מחיר יקר וכואב.

חוק הרבש"צים אותו קידמתי יחד עם יו"ר ועדת חוץ וביטחון לשעבר ח"כ אבי דיכטר, היה טיפה בים ולראשונה הכיר ברבש"צים שנפגעו בלחימה כנפגעי כוחות הביטחון, עד אז הם נשלחו לביטוח הלאומי או הוחרגו בכל אירוע באופן פרטני, מדהים כל פעם מחדש עד כמה אנו יכולים להיות אטומים וחסרי רגישות.

במשך שנים עמדתי מעל כל במה, במאות מפגשים, ואמרתי שמהירות התגובה קריטית באירועי טרור, באירועים רב זירתיים של נפילות טילים, ברעידות אדמה, באירועי שריפות וחילוצים ולכן החשיבות העצומה של כיתות הכוננות והרבש"צים שפרוסים וזמינים ברחבי המדינה כולה, עם דגש לאיזורים המרוחקים והמאויימים.

המדינה לא רק שלא סייעה מספיק בהכשרות, בציוד, בנשק ובתנאי העסקה ראויים, היא הקשתה לא פעם בחלוקת נשק ללוחמים והתייחסה אליהם בזלזול.

הרבש"צים נאלצו לצאת לרחובות להפגין על זכויותיהם הבסיסיות וכדרכם של אנשים טובים ותמימים גם מחאה זו הסתיימה בקול ענות חלושה והם חזרו לעשייה 24/7.

הגבורה של חברי כיתות הכוננות והרבש"צים שנלחמו כמו אריות בהגנה על יישובי הדרום עוד תכתב בספרי ההיסטוריה של מדינת ישראל, רבים מהם חירפו את נפשם ונפלו במערכה על הבית, רבים נפצעו, הם היו הראשונים להגיב ובמקרים רבים המתינו שעות לכוחות הביטחון שייתגברו אותם.

מדינת ישראל חייבת להקים באופן מיידי צוות בעל סמכות שיוביל את הרפורמה הנדרשת בתחום, כנסת ישראל צריכה לעגן את זכויותיהם בחקיקה, משרד הביטחון חייב לצייד אותם באמצעים הנדרשים, לחמש אותם במיטב הציוד, לאמן אותם באופן סדיר ומקצועי ולשאת אותם על כפיים.

בוועדת החקירה שתקום לאחר המלחמה הרבש"צים וחברי כיתות הכוננות יהיו בין היחידים שייזכו להלל על רוח הלחימה וההתגייסות המיידית לקרב.

הכותב כיהן בעבר כיו"ר ועדת הביטחון של השלטון המקומי, כראש מועצה וכמנכ"ל משרד ההתיישבות