פרקליט המדינה עמית איסמן
פרקליט המדינה עמית איסמןצילום: דוברות לשכת עורכי הדין

הפרקליטות הגישה היום (שישי) חמישה כתבי אישום נגד חמישה אזרחי ותושבי ישראל, שפרסמו דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה טרור, תמיכה בו או הזדהות עמו או הזדהות עם חמאס לאחר הטבח בעוטף עזה ותחילת המלחמה.

בפרקליטות מבקשים לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים נגדם. חמשת כתבי האישום מצטרפים לשני כתבי אישום נוספים שהוגשו ביומיים האחרונים בגין מעשים דומים.

במסגרת זו עיסאם אמירה, תושב ירושלים בשנות השבעים לחייו, איש דת הנוהג לנאום בפומבי, מואשם כי "נשא במסגד אל-אקצא בהר הבית דברים אשר מהווים תמיכה והסתה לטרור: 'אל תשאירו ליהודים אבן על אבן'; 'הלוחמים במלחמת הקודש למען אלוהים מכוונים לאחת משתי המטרות, להיות שהיד...'; 'האם תישארו בבתים שלכם בהשפלה? הנבלים הודיעו על מצור מלא, הפסקת מים ודלק ועצרו אספקת האוכל והתרופות לעזה ומה אתם עושים? האם תינטשו את תושבי עזה בלחימה הגיבורה הזו לבדם?'".

הנאדי מקאווי, תושבת ירושלים בשנות הארבעים לחייה, נאשמת שפרסמה ביום הטבח של חמאס בדף הפייסבוק שלה, אחריו עוקבים למעלה מ-320 אלף עוקבים, דברי הסתה לטרור, ובין השאר כתבה: "אלוהים, עשה שזה יהיה יום של כיבוש, ניצחון, שליטה ומשילות – בוקר של שחרור קרוב", "היו חלק מהניצחון בעירכם והכינו לכם מקום לכיסא באוטובוס הניצחון הקרוב #ההבטחה_מתקרבת", וכן: "מה שלפני יום 7 באוקטובר אינו מה שיהיה אחריו הוא יום היסטורי והאם היה לכם תפקיד תאריך זה?". לכל פוסט היו אלפי לייקים, שיתופים ותגובות.

עודאי חג'אזי, תושב בית חנינא כבן 20, נאשם שהסית לטרור והביע הזדהות עם ארגון טרור כאשר הפיץ ברשת הטיקטוק סרטון שבו נראים אזרחים ישראלים חטופים כפותים בזמן שהוא מקלל ומגדף: "ראיתם מה עשינו בכם יא בן זונה? ראיתם? ראיתם? זה עם ישרא".

מיה נתן, תושבת אילת בשנות הארבעים לחייה, נאשמת שפרסמה פוסטים בדף הפייסבוק שלה, בהם קראה קריאה ישירה לביצוע מעשי טרור, הפיצה דברי הסתה לטרור וכן דברי שבח, אהדה, תמיכה והזדהות עם ארגוני טרור. בין השאר פרסמה: "זו קריאה לכל מי שיכול להחזיק נשק!.. אנו קוראים לכם להבין את עמדתכם בסכסוך עם הכובשים הציונים ומתנחליהם ולמלא את חובתכם עם בני העם המהפכני, הלוחם בפלסטין הכבושה".

סאאב דרבאס, תושב עיסאוויה כבן 30, נאשם שהפיץ בדף הפייסבוק שלו סרטון שבו נראים כמה קטעים שבהם חיילי צה"ל שונים רוקדים ושמחים למשך כמה שניות, ומיד לאחר מכן נראים חיילים הרוגים ובסיס צבאי עולה באש. הסרטון מסתיים עם כתובית בערבית: "נשבע שזה גאווה".

שלשום הוגש כתב אישום נגד אברהים רגבי, תושב ירושלים כבן 19, שפרסם בחשבון הוואטסאפ שלו סרטון בו מצולמים, בין היתר, פעילי טרור בתוך ערי ישראל כשהם מניפים כלי נשק, ותמונות גופותיהם של אזרחים ישראלים, כשברקע שירי הלל לחמאס: "תכתוב על כל חרב צל מוחמד דף, הרעיד את האויבים חורף, קור וקיץ".

אתמול הוגש כתב אישום נגד היא חאג' יחיא, תושבת טייבה כבת 20, שעבדה כסייעת במעון ילדים בהוד השרון, והפיצה בחשבון האינסטגרם שלה ביום פתיחת המלחמה דברי הסתה לטרור, וכן דברי אהדה, שבח ועידוד לארגון טרור. בין היתר כתבה: "אין יפה יותר מלהתעורר לחדשות של ההתנגדות הפלסטינית בעוטף עזה ומראות האימה ופחד הציונים והטילים הנופלים על ראשיהם. אלוהים תן לעבדים שלך ניצחון בעזה ובפלסטין".

כתבי האישום הם פועל יוצא של הנחיית פרקליט המדינה, עו"ד עמית איסמן, לפתוח בחקירה, לעצור ולהעמיד לדין כל מי שמפרסם דברי שבח ותמיכה במעשי הטרור, וגם הזדהות עם ארגון טרור. זאת, אף אם מדובר בפרסום בודד, בהנחה שהוא חמור ונוגע באופן ישיר לאירועי התקופה הנוכחית.