דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמןצילום: ערוץ 7

שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דיוויד פרידמן, ששהה בישראל עוד לפני מתקפת הטרור של חמאס - החליט להישאר ולעמוד לצד עם ישראל.

"לכאן אני שייך, זה המקום שבו אני מרגיש שאני צריך להיות כעת. אני לא מתלונן. הדבר היחידי שאולי יש לי עליו תלונה הוא שלפני שבועיים, כשביקרו אותי ילדי ונכדי, נשמעה אזעקה ונאלצנו לרוץ למקלט. הייתי צריך להסביר לנכדה שלי בת ה-12 שנותרו אנשים בעולם שרוצים להרוג אותנו רק בגלל היותנו יהודים. קיוויתי שכבר עברנו את נקודת הזמן בהיסטוריה שהסבר כזה לא יהיה נחוץ אבל לצערי המצב שונה", אומר פרידמן בראיון מיוחד לערוץ 7.

הוא הוסיף כי הוא גאה מאוד בתמיכה האמריקנית הבלתי מסוייגת של ממשל ביידן בישראל. "הייתי מאוד גאה בנשיא, שנסע 6,000 מייל, רק כדי לתת חיבוק גדול לעם היהודי מכל הלב. אני גם שמח ששתי נושאות מטוסים נמצאות מול חופי ישראל".

פרידמן מציין, עם זאת, כי את התמיכה הפומבית של הממשל יש לגבות במעשים ולא ללחוץ על ישראל לסיים את הלחימה מוקדם - לפני שמטרותיה הושגו. "צריך לראות שארה"ב נותנת לישראל את הזמן שהיא זקוקה לו כדי לנהל את המלחמה הזו. ישראל לא צריכה לפעול במהירות - כי זה יהיה רע לצבא וגם לפלסטינים. היא תצטרך לפעול באגרסיביות משמעותית ואם ניתן לה לפעול באופן שיטתי וכירורגי יהיה עדיף לכולם".

"השאלה האמיתית סובבת סביב ציר הזמן. כמה זמן יחלוף עד שארה"ב תתחיל להפעיל לחץ כדי שישראל תעצור את המלחמה. אני מקווה שזה לא יקרה", מוסיף השגריר לשעבר.

בהתייחסות לדרישת ביידן להעברת סיוע הומניטרי לאזרחי עזה אמר: "אני חושב שארה"ב הגיעה להסכמה טובה עם ישראל לפיה סיוע יעבור רק דרך הגבול המצרי, ייבדק בכניסה וייורט אם יתברר שהוא מגיע לידי חמאס. זו הדרך הנכונה לשלב אינטרסים של ארה"ב וישראל במצב הנוכחי".

לדבריו, "אני לא חושב שאפשר לזייף את הדרך שבה מתייחס ג'ו ביידן לישראל ונראה שהמצב נוגע עמוק ברגשותיו. הבעיה שלי עם הממשל שלו קשורה לצוות שסביבו והחיזור שלו אחרי מטרות שלדעתי לא תהיה להן שום השפעה טובה לעם היהודי ולמדינת ישראל. האירוע הנוכחי מהווה נקודת מפנה. אולי הוא מבין שהוטעה על ידי רבים מאנשיו. הלך הרוח יובן היטב כאשר ההבטחות הרבות שהובטחו לישראל בימים האחרונים - ימומשו".

למרות התמיכה האמריקנית הבלתי מתפשרת, פרידמן לא רואה שהעולם הבין את מה שהיה צריך לנוכח הטבח והזוועות של חמאס. "בעולם זה אחרת ולא נוצרה ההבנה המספקת של הסיטואציה. בארה"ב הבינו טוב יותר עם איזה אתגרים ישראל מתמודדת - לא רק מבחינה ביטחונית - אלא איזה שנאה, ברבריות ורוע מופנות כלפיה וכלפי העם היהודי".

"אני רואה התפכחות גם בשמאל הישראלי. יש בישראל היום אחדות מדהימה אחרי שנה של פילוג. ובמלחמה אני רואה את עם ישראל מאוחד כפי שלא ראיתי בעבר. כולם רוצים לתרום, כולם רוצים לשרת. העם היהודי שילם מחיר עצום ובלתי נתפס אבל הצליח להתאחד וזה נותן שביב של תקווה", הוא מוסיף.

כשנשאל על ההתבטאויות הקשות של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ נגד מנהיגי ישראל ענה: "אנחנו חייבים להתרחק מהפוליטיקה. יהיה זמן לזה אחרי שהכל ייגמר. בואו נתגייס סביב המנהיגים שלנו, הן בישראל והן באמריקה ונביא ניצחון במלחמה. זה קרב על המשך קיומו של העם היהודי וצריך לעסוק בכך ולא בפוליטיקה".