סא"ל ריצ'רד הכט, ראש ענף תקשורת בינלאומית בדובר צה"ל, מספר על הקרב התקשורתי המקביל והמתנהל לצד המלחמה הצבאית עצמה.

ראשית בהתייחס לתקרית הפיצוץ בבית החולים בעזה סבור הכט כי "הצלחנו לייצר מנגנון שברגע שבו יש אירוע אנחנו מספיק מיומנים להכריז על משבר תקשורתי, כלומר הבנה שיש כאן אירוע עם פוטנציאל להפוך את הקערה על פיה, וכל המערכת עוצרת ועושה זום אין רק לזה. כלומר שכל הצבא הבין שצריך לעצור, להעלות מטוסים ל"חוזי" כדי לראות שהפגיעה היא בחניה שליד ולא בבית החולים, להבין שאין שם פצצה, אמ"ן שחררו שיחה ובתוך כמה שעות סגרנו את האירוע, כך שהיום ה-CNN והוו'ל סטריט ג'ורנן הכירו במסקנות של צה"ל".

עוד אומר הכט כי הדבר הוביל לכך שכעת ניתן לומר ל-BBC ולדומיו שעליהם להפנים שלא כל מה שחמאס מפרסם בתוך זמן קצר הוא אמת שעל גוף תקשורת רציני להאמין לו.

על שאלת היחס למראות הקשים שהופצו, אומר סא"ל הכט כי מדובר במציאות אחרת מהידוע והמוכר מהעבר. בדבריו הוא מציין את ביקורו של אייזנהואר בברגן בלזן, ביקור בו ראה את הזוועה הנאצית וקבע שמעשים חמורים שכאל יש להראות לעולם כי העולם לא יאמין אם הוא לא יראה את הדברים בעיניו.

"הבנו ביום ראשון שאנחנו צריכים להתנפל, בניגוד לאינסטינקט שלנו, ולהראות לעולם. רמת האמון בנו היא לפעמים בעייתית. כועסים עלינו שאנחנו כאילו מהנדסים אירועים ולכן נלחמנו כדי להביא כבר ביום שני, למרות שהאזור עדיין לא מטוהר והיו גופות על הקרקע, ביקור של כל העיתונאים המרכזיים בתקשורת הבינלאומית. הם הגיעו לתוך כפר עזה. זה אירוע דרמטי שהכתבות שיצאו ממנו הובילו לנאום הנשיא האמריקאי. הם ראו במו עיניהם את הזוועה שקרתה ולא אני הוא מספר זאת".

הכט רואה כרצף הכרחי אחד את ביקור התקשורת הזרה בכפר עזה, הביקור ברעים וביום חמישי הביקור במחנה שורה, שם אנשי הרבנות הצבאית הציגו את המכולות בפני העיתונאים.

על השאלה איך הכשל קרה לצה"ל משיב הכט לעיתונאים שאכן "נתפסנו בהפתעה ונדבר על כך אחר כך. כעת אנחנו נלחמים על החיים שלנו והעם נחוש להתמודד בכך. על התקלות ידברו עוד בעתיד וייכתבו על כך ספרים. לא זו העת לכך להתבחבש בטעויות".