עו"ד נתי רום חוננו
עו"ד נתי רום חוננוצילום: ערוץ 7

בארגון חוננו טוענים כי בעוד שני תושבי מזרח ירושלים שוחררו ממעצר למרות שהיללו את מחבלי החמאס, צעיר יהודי, שנעצר בחשד דומה, נמצא במעצר כבר כמה ימים.

הצעיר היהודי העלה תמונה לחשבון הפייסבוק של תנועת חוזרים להר עם תמונה של כיפת הסלע ועליה הכיתוב "פוגעים במה שהכי יקר לחמאס". בפוסט המצורף לתמונה נרשם: "הגיע הזמן! מורידים את המסגדים מהר הבית ומחדשים את עבודת המקדש". במהלך הדיון טען עורך דינו של העצור כי אין בפוסט שום קריאה לקחת את החוק לידיים, או קריאות שבח, אלא רק משאלת לב של כל יהודי להקמתו של בית המקדש.

לדבריו של עו"ד נתי רום במהלך הדיון, "עבירת ההסתה צריכה להביא לאפשרות ממשית לביצוע של ההסתה. המשטרה צריכה. להוכיח שחבריו של המסית, או מי ששומע את דברו יכול להיכנס להר הבית ולבצע פעילות אלימה. והדבר הוא לא בעל אפשרות ממשית למעשה אלימות. אין אפשרות לקהל להיכנס להר הבית. אין אפשרות כזאת וכל בר דעת מבין את זה. מבקש להפריד בין השעה הקשה בה אנו נמצאים. החשש שחמאס עכשיו יתעצבן ויקום עלינו, זו לא העבירה המתאימה לדבר הזה".

עם זאת, שופטת בית המשפט השלום החליטה שלא להתערב בהחלטת בית המשפט המחוזי והורתה שלא לשחרר אותו.

אלא שבעוד הצעיר נותר במעצר, משטרת ירושלים עצרה במהלך סוף השבוע שני תושבי מזרח ירושלים, שעובדים בתחנת דלק בגבעת זאב הסמוכה לירושלים. השניים נעצרו בעקבות כך שתושבים שעצרו לתדלק בתחנה ולקנות בחנות הנוחות שלה הזמינו משטרה למקום, לאחר שהשניים שרו לעברם "נובה נובה אכבר נובה"

לטענת השופטת סקפה שפירא במקרה הזה, "מדובר בעבירת ביטוי, מדובר בדברים שנאמרים במרומז, ואומנם יש בהם כדי להקים חשד סביר לגילוי שמח לאיד לנוכח מעשה טרור, אך אני סבורה כי מדובר ברמז בלבד וכי גם אם עולה מסוכנות מתוך המעשים, הרי אינה כזאת המחייבת מעצר ואף לא מעצר בית".

נציין כי בערער שהגישה המשטרה הבוקר, החליט בית המשפט להאריך את מעצרם ביממה אחת בלבד.

בארגון חוננו מצביעים על איפה ואיפה בין המקרים, כאשר בעוד ערבים שמביעים תמיכה במחבלים - משוחררים, ואילו יהודים נותרים במעצר. לדברי עו"ד רום: "עצוב לראות שגם דמם של 1,400 מאחינו שנטבחו בידי האויב, לא הצליח לעורר חלקים בשוליים של מערכת המשפט. הם עדיין שבויים בקונספציה ולפיה היהודים תמיד אשמים, ושציוץ על הר הבית עלול להבעיר את המזרח התיכון, בעוד עובדים בתחנת הדלק שמעודדים את הזוועות של חמאס הוא חסרי כל חשיבות".

"שני המקרים המדוברים אנחנו רואים עבירות ביטוי ודברים שנאמרו במרומז. אך בעוד שמי שמביע תמיכה בחמאס ובמעשים הנאצים שהם עשו, משתחרר, יהודי שחשוד בחשד התבטאות קל יותר עדיין מוחזק במעצר. זאת מדיניות איפה ואיפה שאנחנו לא יכולים לקבל, לא ביום רגיל אבל בטח ובטח בזמן מלחמה מול אויב אחזר. מערכת בית המשפט צריכה לצאת מהקונספציה שבה היא שבויה ונהוג ביד קשה מול אותם תומכי טרור, ולא לפגוע במי שמביע רמיזה בתגובה לאותן מתקפות רצחניות", הוסיף.