אבי נעים
אבי נעיםצילום: הלל מאיר/TPS

אמש נהרג חייל צה"ל ושלושה לוחמי שיריון נפצעו כתוצאה מירי נ"ט שבוצע על ידי מחבל שיצא מפיר של מנהרה והפתיע אותם.

דפוס הפעולה הזה אינו חדש ברחבי הרצועה ומהווה את "הנשק הסודי" של המחבלים, שהתכוננו מבעוד מועד לתמרון הקרקעי של צה"ל, להפתיע את כוחותינו ולפגוע בהם.

מערכת ה"מטרו" של עזה נבנתה על ידי החמאס במשך שנים רבות, בין היתר באמצעות חומרי בניה שהועברו דרך ישראל, רשת המנהרות מעניקה להם מסתור בטוח ורשת דרכים תת קרעית מסועפת שמאפשרת יציאות רבות דרך בתים, מסגדים, בתי חולים ושטח פתוח ובכך בעצם משמרת את כוחו של החמאס גם לאחר שפני הקרקע, כותשו, נהרסו ולכאורה טוהרו.

תרבות המידור בארגון החמאס הביאה לכך שרמת המודיעין הישראלי אינה מיטבית וצה"ל מופתע פעם אחר פעם, חרף המעורבות של מחבלים וגורמים רבים בתכנון ובהכנות לאורך זמן , כפי שקרה בהתקפה הרצחנית של השבעה באוקטובר.

מנגד יש לומר שבכל הישובים בהם כיתות הכוננות הצליחו להיערך מבעוד מועד, דוגמת קיבוץ ארז, המחבלים הובסו, חוסלו והושמדו, כך גם בכל התקלות עם כוח צבאי - המחבלים הושמדו ונחלו תבוסה.

אבל המודיעין הרע ומהירות התגובה האיטית של כוחות הביטחון שהוזעקו היו בעוכרינו, מה שהביא את מדינת ישראל לאחד מהמחדלים הקשים בתולדותיה עם תוצאות טראגיות.

מכאן צריך להתנהל אחרת ולצמצם את מרווח הטעויות. עזה תוכרע על ידי צה"ל, על זה אין חולק, אולם הדרך צריכה להיות יצירתית ושונה.

שלב הכתישה מהאוויר ובריחת האוכלוסיה האזרחית עומדים בפני מיצוי וכעת יש להשמיד ככל שניתן את מערך ה"מטרו" של עזה בטרם כוחות השיריון והחי"ר יכנסו לתמרון מהיר.

השמדת מערך ה"מטרו" צריכה להתבצע בבליץ אווירי תוך שימוש בפגזים חודרי בונקרים שאלפים מהם כבר סופקו לנו לאחרונה על ידי ארצות הברית.

השמדת מערך ה"מטרו" טרם הכניסה הקרקעית והתמרון, הוא יעד מרכזי שישפיע על הכרעת המבצע, חיסול החמאס והשגת שליטה מלאה על המרחב.

שאלת עתיד השליטה ברצועה היא שאלה נוספת שצריכה להישאל כבר עתה ולקבל מענה על ידי הדרג המדיני והצבאי כשהשאלה המרכזית צריכה לעמוד על הפרק היא ביטחון אזרחי מדינת ישראל.

אבי נעים כיהן כראש מועצת בית אריה-עופרים, כמנכ"ל משרד ההתיישבות וכיו"ר ועדת הביטחון של השלטון המקומי.