חבר הכנסת דני דנון, חבר ועדת החוץ והביטחון, נשאל בראיון לערוץ 7 אם הועדה וחבריה נושאים בחלק מהאחריות לכישלון שהוביל למלחמה הנוכחית.

"כולנו צריכים לעשות חשבון נפש ולבדוק מה קרה. קרה כאן אירוע במדינת ישראל ואי אפשר להתעלם ממנו", משיב דנון ומדגיש כי לעת הזו המשימה היא השמדת החמאס, ומשימה זו נוגעת לכל אנשי הציבור בישראל, החל מראש הממשלה ועד האחרון שבהם, "ואנחנו מחוייבים לעשות את זה".

"אם לא נעשה את זה יקומו עלינו", אומר דנון הסבור כי שעת חשבון הנפש תגיע לאחר השלמת המשימה הנוכחית, הכרעת החמאס. בדבריו הוא מציין את השקעת עשרות מיליארדי השקלים מתקציב המדינה מדי שנה במערכות צבאיות מתקדמות ובגופי הביטחון השונים, ולנוכח כל זאת לא מתקבלת על הדעת המציאות אליה נקלע צה"ל ואיתו מדינת ישראל כולה.

"נצטרך לראות איפה כשלנו, אבל עכשיו צריך ללמד לקח את האויבים, ואני לא מדבר על החמאס שאותו נהיה חייבים לקבור. אני מדבר על האויבים מבחוץ שיסתכלו עלינו ויבינו שכך לא עושים ליהודים. הימים שבהם רצחו יהודים והמשיכו לחיות נגמרו".

באשר לתקופת ההמתנה הנמשכת אומר דנון כי מובן שהדם בוער אצל כולנו והרצון לנקום היה כבר במוצאי השבת שאחרי הטבח, אך הוא אינו מוטרד משאלת העיתוי אלא משאלת מהות המעשה שאותו מתכוונת הממשלה לעשות. "אפשר לקחת את הזמן, להכות מהאוויר ולכתוש אותם, אבל בסוף לעשות את העבודה היסודית והיא חיסול החמאס מצפון ועד דרום".

דנון מספר כי הוא עצמו למוד סבבים ואף הוא עצמו היה זה שפוטר מתפקידו על רקע ביקורת שמתח על הפסקת האש שנחתמה מול חמאס. כיום הוא אומר שהמלחמה חייבת להסתיים בהכרעה שמשמעותה או קבורת החמאס במנהרותיו או כניעת אנשיו.

לדבריו כאשר הוא דיבר בעבר על הכרעת חמאס הסתכלו עליו בסימן שאלה ותהו שוב ושוב מי יבוא ביום שלאחר מכן. היום, הוא אומר, השאלה הזו אינה מעסיקה איש. היום ברור שאת החמאס יש להכריע וביום שלאחר מכן ייכנסו לשטחי הרצועה ארגוני סיוע הומניטאריים בינלאומיים שיסייעו לאוכלוסיה האזרחית.

האם ההמתנה פוגעת בתמיכה הבינלאומית בישראל? דנון אינו משוכנע בכך ומציין שבעולם ראו תיעודים וצילומים קשים ומזעזעים שבישראל לא ראו, והדברים משפיעים ואינם עומדים להיעלם מעיני וראשי הגורמים הרלוונטיים בעולם. עם זאת בתקשורת הזרה הוא מזהה שאלות על מצוקת עזה ולא על 1400 הקורבנות הישראליים והוא מוצא את עצמו מזכיר את הצורך ההומניטארי הישראלי, את החטופים שבידי החמאס, ולטעמו ולהערכתו המסרים יכולים לעבור, ושוב ושוב יש להזכיר לשואלים את מה שהתחולל כאן, "מעשה טרור מהגדולים בהיסטוריה העולמית".

דנון פונה לראש הממשלה לחברי הקבינט המצומצם וקובע כי אין קיצורי דרך אל היעד של הכרעת חמאס. "אין חצי עבודה, אי אפשר להגיד שנטל באזור מסוים ובאזור השני מחבלי החמאס יתחבאו וירימו ראש בעוד מספר חודשים. אין לכם את הלוקסוס הזה. עם ישראל דורש מכם הכרעה ברורה מול האויב".

בהתייחס למעורבות האמריקאית שיתכן וכובלת את ידיה של ישראל אומר דנון כי מדובר במעורבת משמעותית בהיבט האסטרטגי, בעיקר בהקרנה אל האויבים שמרחוק הסבורים שישראל חלשה ומתברר להם שבכוחה למחוק אותם. "זה נותן לנו מטרייה, אבל אסור לנו למשכן את הביטחון שלנו בידיים של אחרים. ההחלטות צריכות התקבל אצלנו בבית. אפשר לשתף אותם אבל לא לקבל מהם אישור על שום דבר, לא על מה עושים ולא מתי עושים או מתי מסיימים. גם אם הנשיא ביידן יגיד לנו בעוד תקופה ויגיד לנו מספיק כשעדיין לא השלמנו את המשימה, אנחנו לא צריכים להפסיק. לא חוזרים עד שלא סיימנו עם החמאס".