מאיר דויטש
מאיר דויטשצילום: ערוץ 7

מזל טוב! יום האומות המאוחדות נחגג ממש היום: ה-24 באוקטובר נקבע כיום חג שבו עמי העולם ידעו על פעילותו הענפה של ארגון האומות המאוחדות.

אז קדימה, זה הזמן לחגוג את ההישגים של הארגון באזור הזה של הים התיכון. ועל מי נדבר עם לא על נציגות הארגון הגדולה ביותר באזורנו – הלא היא סוכנות הפליטים אונר"א. אמנם כסוכנות פליטים היא הייתה אמורה להיסגר בתום שנה מפעילותה, אך למזלם של פליטי 48' היא מקבלת מדי שלוש שנים אישור חריג מהאו"ם להמשיך ולטפח את נרטיב הפליטות והאומללות של הפלסטינים באמצעים של חינוך, רווחה, סעד ופה ושם גם טרור.

הו לא, לא יפה ביום חגו של הארגון לדבר על טרור, אבל אתם יודעים. הזמנים מחייבים. אמנם זה עלול להישמע קצת צורם לאוזן המערבית לקשור בין סיוע הומניטרי לפעילות טרור מבוססת ולקשירת קשרים עם חמאס ושאר ארגוני הרצח האסלאמיים בשמותיהם השונים, אבל בואו, לא אנחנו התחלנו.

חוץ מהארכת הפעילות התמוהה שמקבלת אונר"א כבר 75 שנה, הסוכנות חד קרן במונחי האו"ם במימד נוסף – היא היחידה שמטפלת באוכלוסייה מסוימת בלבד של פליטים. השאר מקבלים את שירות הפליטים הרגיל של נציבות האו"ם. רק כאן אצלנו קיבלו אקסטרה שירות – תקציבים בלתי נגמרים, הגדרת פליט לדורות הבאים, תעסוקה ביד נדיבה, ועוד משהו, העלמת עין מרציחת 1400 אזרחים בגבול הסמוך.

רגע, לפני הטבח. נחזור רגע לתעסוקה: מרבית העובדים של הסוכנות עתירת התקציב והמשאבים הם הפליטים עצמם. היינו לסניף בעזה (לסוכנות יש סניפים ביו"ש, ירדן, לבנון, סוריה וכמובן עזה) מגויסים תושבי מחנות הפליטים והעיר עזה, מה שמתבטא בכניסה של החמאס באופן רשמי לתוך סוכנות האו"ם. כבר לפני עשרים שנה אמר מזכ"ל אונר"א שיש בין העובדים בארגון הסיוע הבינ"ל פעילי חמאס. הוא גם לא ראה בזה פסול. הארגון לא שואל איש להזדהותו הפוליטית או לצורה בה הוא אוהב לרצוח ישראלים.

כן, עכשיו נצטרך לחזור לזה. כי הסיוע ההומניטרי שכבר נכנס ועוד ייכנס לרצועה הולך לעבור דרך אונר"א. מה שאגב מנוגד לחוק הבינלאומי שקובע שמי שמחזיק בשבויים אינו זכאי לסיוע אזרחי. אבל את מי מעניין חוקים בכזה יום חג? הרי אנחנו כאן בשביל לחגוג! למשל כמו עובדת סוכנות הסיוע שחגגה בשבוע שעבר בחשבון הטוויטר שלה את מעשי הרצח המתועבים ואף סימנה לייק אוהב לתגובת חברתה לציוץ: burn, burn, burn .

חוץ מזה היה איזה סיפור עם דלק. 24,000 ליטר של מיכלי דלק שיכלו להספיק לארבעה ימים של מים וחשמל לכל אותה אוכלוסייה אזרחית בעזה שכרגע כל כך דואגים לה בעולם, היו במתחם של סוכנות אונר"א בעזה ואז הם נעלמו.

בחשבון הטוויטר שלה כתבה הסוכנות כי קיבלה דיווחים לפיהם קבוצת אנשים עם משאיות ששייכות כביכול למשרד הבריאות הפלסטיני ברצועת עזה, לקחו דלק וציוד רפואי ממתחם אונר"א. למה הם דיווחו? כי זה חלק מהמשחק. להתנער בגלוי ולקרוץ לחמאס מעל הראש של העולם. אבל כנראה גם הציוץ הזה לא מצא חן בעיני חמאס כי הוא נמחק כשעה לאחר פרסמו.

תראו, יש לנו את כל היום לחגוג אז לא נספיק לדבר על איגוד העובדים הגדול של מורי אונר"א שמנוהל על ידי חמאס או על שאר השליטה המוחלטת שיש לחמאס על הסוכנות שמקבלת באהבה תקציבי עתק מכל אירופה. מה שנותר עוד להגיד, שיחד עם חמאס, הגיע הזמן גם להעיף את אלה שנותנים להם דלק. כמטפורה וכמציאות.

מאיר דויטש הוא מנכ"ל תנועת רגבים