פעילות של הגרעינים המשימתיים
פעילות של הגרעינים המשימתייםצילום: זיו יצחייק

מיד כשהחלה המלחמה, החלו חברי הגרעינים המשימתיים מתנועת הבוגרים של השומר הצעיר, להביא ולארח מאות משפחות לגבעת חביבה ולפנימיית צפית בכפר מנחם.

בכל אחד מהמוקדים מפעילים חברי הגרעינים המשימתיים, יחד עם מכינת חביבה ומתנדבים נוספים, פעילות עשירה ומגוונת לילדים ולהורים.

ניתאי, המתנדב בגבעת חביבה, מספר: "נכון לעכשיו הגיעו אלינו תושבים מאשקלון, נתיבות, אופקים ומהעוטף, מתוכם 70 ילדים. אנו זוכים לארח מגוון רחב של אנשים, מכל גווני האוכלוסייה בישראל: חילונים, חרדים, דתיים. כל יום מגיעים עוד ועוד אנשים. צוות המתנדבים מהגרעין מפעיל עשרות ילדים, במגוון גילים. אנחנו משתדלים לעשות פעילות חינוכית שעונה על הצרכים הרגשיים ולספק הפגה להורים שהחיים שלהם התפרקו".

הוא הוסיף: "הילדים שמגיעים מתמודדים עם טראומות, רבים מהם לא ישנים בלילה ואנחנו פוגשים אותם בבוקר כשהם עייפים. אנחנו צריכים להתאים את הפעילות שלנו לצרכיהם וגם לעזור להם לחזור לשגרה נורמלית של יום ולילה".

פרויקט חשוב נוסף שלקחו על עצמם חברי הגרעין המשימתי של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר הוא "קמפיין הבית הפתוח" המיועד לתושבי הדרום והצפון.

הפרויקט פועל באמצעות מטה, המונה למעלה מ-250 מתנדבים, ומבצע התאמה בין משפחות שרוצות לארח למשפחות שרוצות להתארח. בפרויקט התנדבו עד כה למעלה מ-700 משפחות שפתחו בתיהן לאירוח. עד כה נמצא מקום להתארח ל-400 משפחות מפונים מהדרום ומהצפון.

רונית, מפונה מהדרום, שמתארחת עם משפחתה במסגרת הפרויקט מספרת: "בתחילת המלחמה ראיתי בפייסבוק שקבוצה מדהימה של אנשים התארגנה לארח משפחות מיישובי הצפון והדרום. משפחות נפלאות מרחבי הארץ פתחו את ביתם וליבם לאנשים ולמשפחות. ההתארגנות מדהימה. מתאימים למשפחות בתים מארחים נפלאים".

היא תיארה: "יצרו עימי קשר במהירות מהרגע שפניתי ועוד באותו היום הגעתי למשפחה נפלאה שפתחה את ביתה וליבה. ההתאמה הייתה נפלאה. אלו אנשים שעושים עבודת קודש, הצלת חיים. אני פוסט - טראומטית מילדות, ובזכות המשפחה המדהימה שאצלה אני מתארחת אני לאט לאט חוזרת לעצמי. ההתארגנות מדהימה ויעילה. תודה לכם מעומק הלב על עשייה מבורכת".

הגרעינים המשימתיים מאוגדים תחת "מועצת הקבוצות והקהילות המשימתיות בישראל" המהווה ארגון הגג של הקבוצות והקהילות המשימתיות בישראל, הפזורות בכל רחבי הארץ, מקרית שמונה ועד אילת, ופעילים בהם קרוב ל 20,000 חברות וחברים, המאוגדים בלמעלה מ-300 גרעינים וקהילות שונות, המאוגדים ב 14 תנועות ורשתות. המועצה כוללת חברים מכל גווני החברה הישראלית; כולם שומרים על זהות ארגונית נפרדת, אך שותפים במהלך של קידום צורת החיים של קהילה משימתית.