מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש נאם הערב (שלישי) בפני מועצת הביטחון בדיון מיוחד שנערך בנושא "המצב במזרח התיכון".

גוטרש התייחס בדיון למתקפה הרצחנית של חמאס ואמר: "צריך להכיר בכך שהתקפות חמאס לא קרו בוואקום".

"הפלסטינים תחת כיבוש מחניק, האדמות שלהם נלקחות, הכלכלה משותקת ובתיהם נהרסו. הסיכוי לפתרון מדיני דועך".

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן ביקש את דבריו של גוטרש: "נאומו המזעזע של מזכ"ל האו"ם בפתח דיון מועצת הבטחון, בזמן שטילים נורים על כל ישראל, הוכיח סופית, מעל לכל ספק, שהמזכ"ל מנותק לחלוטין מהמציאות באזורנו ושהוא רואה באופן מעוות ובלתי מוסרי את הטבח שביצעו רוצחי החמאס בילדינו".

"אמירתו כאילו התקפת הטרור הרצחנית של החמאס הנאצי 'לא התרחשה בוואקום' מהווה הצדקה לטרור ורצח. מזעזע. עצוב שבראש ארגון שקם בעקבות השואה עומד אדם עם דעות כאלה. מחריד".

השר בני גנץ גינה את דבריו "ימים שבהם מזכ"ל האו"ם מגבה טרור, הם ימים אפלים לעולם. אין דרך להצדיק טבח באזרחים חפים מפשע. מי שלא יהיה בצד הנכון של ההיסטוריה, יישפט על ידה. מי שנותן הצדקה לטרור, אינו ראוי לדבר בשם העולם".

סשה רויטמן דרטווה, מנכ"ל Combat Antisemitism Movement (תנועה ששמה לה למטרה להילחם בגילויי אנטישמיות ברחבי העולם): "מצער מאוד לראות כיצד מזכ"ל האום נותן יד לאירועי הטרור הרצחניים נגד ישראל. אדם שכנראה היה אומר שגם המשטר הנאצי לא נוצר בוואקום ולכן יש הצדקה למעשיו הבלתי אנושיים. בדבריו היום, הוא למעשה מצדיק טרור ורצח, נותן תוקף לאמירות אנטישמיות ומגבה בעקיפין מעשי אלימות נגד יהודים. לא ייתכן שאדם המייצג את האו"ם ינהג כך, ובראייתנו עליו להתפטר לאור הדברים שאמר החושפים את פרצופו האמיתי".