הרב שי פירון ודודו סעדה
הרב שי פירון ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את הרב שי פירון, איש חינוך, פוליטיקאי ושר חינוך לשעבר, נשיא 'פנימה'.

"למדינת ישראל כמדינה - אין סיפור. הסיפור שאומר למה אנחנו כאן? למה אנחנו רוצים להיות במקום הזה. צריך לייצר סיפור משותף לכלל החברה הישראלית על כלל מגזרי וחלקיה, ולהוות את העוגן שיאפשר לנו להיות כאן.

צריך למצוא השורשים השותפים. כיום הסיפור המשותף שלנו - זה החרדות שלנו. עוד לפני מה שקרה במתקפת הטרור לפני שבועיים. יום הזיכרון ויום השואה אלו הימים הכי מאוחדים במדינה של שותפות גורל. למה זה צריך להיות כך...?".

"אני מרגיש שהאירועים של שמחת תורה מכריחים אותי להמציא מילים חדשות. הדרכתי מסעות לפולין למעלה מארבעים פעם בחיי, ואני אתן לך רק דוגמה אחת להבדל בין השואה לבין אירועי שמחת תורה. צריך להבין שכל מה שהניע את הגרמנים יימח שמם, היה להסתיר את מעשיהם. וכל מה שמניע את חמאס זה להראות לכולם בפייסבוק לייב את מעשיהם.

זאת אומרת הגרמנים לא הסכימו לספר לאף אחד איפה נמצאים תאי גזים, עשו בורות הריגה וניסו לטשטש אותם. החמאס יצא לקרב עם מצלמות תקריב כדי שבלייב יוכלו לראות איך הם רוצחים. יש דברים מסוימים בהם אני חושב שבנקודות מסוימות, מוסריות, ערכיות - המאבק מול החמאס הוא יותר גרוע ויותר חמור ממה שקרה במלחמת העולם השנייה. אפרופו הקונספציה זה גם נובע מהעובדה שאנחנו לא נלחמים נגד ישות לאומית שרוצה מדינה. אנחנו נלחמים נגד אנשים שרוצים לרצוח יהודים. זו מלחמת דת. זה ג'יהאד".

"אני לא יודע מה זה תמונת ניצחון, אני לא יודע מה זה נקרא להשמיד חמאס. אבל אני לא רוצה רק לשרוד, אני רוצה בעיקר לבנות. אני החלטתי להתמקד בשני מקומות בהם יש מפונים, מתוך מטרה להכיר כמעט כל אחד בשמו ולהגיע לשיחה אישית כמעט עם כל אחד. ובעיקר לחבק, להקשיב ולשמוע. כולנו בפוסט טראומה מאוד מאוד חזקה וזה לא הזמן להתווכח. עוד יהיה זמן להתווכח, אני לא מוותר על עמדותיי ודעותיי, אבל אני חושב שכרגע המשימה היא להקשיב ולבנות.

יהיו פה שאלות כבדות משקל, לקיחת אחריות. הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש אמ"ן לא ימשיכו בתפקידם. סוגיית האחריות זה לא רק מי אשם בתקיפה בשמחת תורה. אני פוגש המון אזרחים שמרגישים שהברית, החוזה המאוד פשוט וברור בין מדינה לאזרחיה, שאומר - אני האזרח משלם מיסים, מתנדב, משרת בצה"ל - ואתם תדאגו לי לחיים השוטפים שלי ובעיקר תדאגו לי בשעות חירום - הופר. אני חושב שיש הרבה מאוד ישראלים שמרגישים שלא היו איתם בשעת מצוקה. וקרה דבר יותר נורא - האמון התפרק, אמון פשוט שכשיקרה לי משהו - יהיה מי שיעמוד לצידי".

"אני חושב שמדינת ישראל צריכה לעשות כמה דברים בהקשר של החברה החרדית: להפוך את זק"א ואת 'איחוד הצלה' למסלולי שירות, לאפשר קורס טירונים והקמת כיתות הגנה מרחבית בריכוזים חרדים, ולייצר מסלולים לאנשים שהם רוצים להיכנס לעולמות של טכנולוגיה".

"לסיום אשתף בדברים שאמרתי בחופה השבוע: היתה טרגדיה גדולה במכירת האחים את יוסף. האחים עסקו במי אשם? למה הוא נמכר? מי גרם לזה? איך זה התחיל? ראובן הבן הבכור, המנהיג ישב בשקו ותעניתו, ויהודה - עשה מעשה, נשא אישה ובנה בית. אנחנו צריכים להיות בניהם של יהודה. השאלה איפה אתה ממוקד, אפשר להשקיע את כל האנרגיה בלהיות עסוק במכירת שבטים, בוועדות חקירה - ואפשר לעסוק בבנייה".

האזינו לנו בספוטיפיי ובגוגל פודקאסט.

האזנה נעימה.