להשמיד מרחוק כל מה שניתן לפני כניסה קרקעית. ההרס בעזה המופצצת
להשמיד מרחוק כל מה שניתן לפני כניסה קרקעית. ההרס בעזה המופצצתצילום: Atia Mohammed, Flash 90

1

בימים האחרונים אנו מצויים בתקופת ביניים, לאחר גילויי הגבורה ותעצומות הנפש של חיילים, שוטרים ואזרחים בקרבות הקשים אל מול מתקפת הטרור החמאסית בשמחת תורה, ולקראת גילויי העוז והגבורה שעוד יידרשו מאיתנו, בחזית ובעורף, בעת התמרון הצפוי לכיבוש עזה. ובשלב הביניים הזה אנו נדרשים לסוג אחר של גבורה: גבורת הסבלנות. כי מצב ההמתנה הנוכחי, שנמשך כבר קרוב לשלושה שבועות, הוא אולי קשה ומורט עצבים, אבל גם דרוש ומועיל בהיבטים שונים.

כן, היינו רוצים לראות כבר את חיילינו משתלטים על עזה ביום אחד, כמו במלחמת ששת הימים. לצפות בטורי השריון שלנו שוטפים את רחובות בירת הטרור הפלשתיני ומעלים בהם ענן אבק, תותחיהם ומקלעיהם יורקים אש, יורים פוגעים ומשמידים כל זכר לחמאס. אנחנו רוצים שזה יקרה מחר אם לא היום, גם כי אנחנו רוצים כבר להדביר, להשמיד ולהכניע את האויב המפלצתי הזה, וגם כדי שהסיוט של כל המלחמה הזאת יהיה כבר מאחורינו. והיינו רוצים לראות את לוחמי סיירת מטכ"ל והימ"מ משחררים את כל החטופים במתקפת בזק, כמו באנטבה. אבל עזה של היום, מעל ומתחת לפני הקרקע, שונה לחלוטין מעזה שלפני 56 שנים. ועיר המנהרות התחתית שלה, שבה ככל הנראה מוחזקים החטופים, שונה לחלוטין ומוכרת לנו הרבה פחות מבית הנתיבות בשדה התעופה האוגנדי, שתוכניותיו ההנדסיות שורטטו בידיים ישראליות. עזה של היום ערוכה ומוכנה לקראת מתקפה קרקעית, והיא זרועה מוקשים ומכשולים שלצערנו ניתן לאויב זמן רב מדי כדי להכין אותם. כבר למדנו על בשרנו במתקפה הרצחנית האחרונה שהם יותר מתוחכמים ממה שידענו ומסוגלים להפתיע ברמתם הטכנולוגית, באיכות הנשק שברשותם ובתחבולות ההטעיה שהם נוקטים.

2

כל זה לא אומר חלילה שאין לנו יכולת לכבוש ולהשמיד אותם. עזה איננה סטלינגרד, וצה"ל עדיין נהנה מעדיפות מכריעה, כמותית ואיכותית, בכוח האדם ובנשק שברשותו, וגם במוחות יצירתיים שמסוגלים לחבל תחבולות אם יתאמצו.

ההצלחה הגדולה של מתקפת המחבלים והמכה הקשה שספגנו בשעותיה הראשונות נבעו בעיקר מגורם ההפתעה, שהעניק לחמאס עדיפות זמנית ומקומית בנשק ובכוח אדם. השאננות והיעדר המודיעין גרמו לכך שכוחותינו בעוטף עזה לחמו מעטים מול רבים, והתמודדו בשעות הראשונות מול אויב מצויד בנשק עודף בכמות, באיכות ובהתאמה לשדה המערכה. האויב בא עם תוכנית מפורטת ומתורגלת, ולאחר למידה מוקדמת ומדוקדקת של השטח. למרות כל זאת, מרגע שהגיעו לזירה היחידות המובחרות של צה"ל שהוקפצו לשם ראשונות, הן גברו על המחבלים והשתלטו כמעט על כל השטח בתוך כמה שעות.

אכן, גדולים מאוד הצער, התסכול והבושה על כך שפחות משבועיים לאחר שציינו 50 שנה למלחמת יום הכיפורים, שוב נתפסו האחראים על ביטחוננו שאננים ולא מוכנים, שבויים בקונספציה שבגללה טחו עיניהם מלפרש נכון את תמונת המצב המודיעינית. אבל כמו שבמלחמת יום הכיפורים ידענו להתאושש, להתארגן ולהשיב לאויב מכה אחת אפיים, כך יהיה בעזרת אלוקי מערכות ישראל גם הפעם.

3

ועדיין מוטל עלינו להתנהל בזהירות ובחוכמה. להמתנה מורטת העצבים יש יתרונות רבים, חלקם נסתרים מהציבור אבל רבים מהם גלויים לעין.

ראשית, מוטלת על ראש הממשלה, שר הביטחון ובכירי הצבא חובה קדושה לפעול בדרך שתעלה לנו בכמה שפחות אבדות מקרב חיילי צה"ל. לכן לפני הכניסה הקרקעית יש לפגוע באויב במידת המקסימום האפשרית, להתיש אותו ולכתוש את כוחו הצבאי בהפצצות מן האוויר שאינן כרוכות באבדות, באש מנגד מתותחים ורקטות, כך שהמלאכה שתישאר לכוחות היבשה תהיה מצומצמת וקלה יותר.

שנית, המצור המתמשך על עזה, אם יצליח לגרום למחסור בדלק, חשמל, מזון ומים, עשוי להיות גורם מכריע בהתשת כוחם של לוחמי החמאס, בפגיעה ביכולתם המבצעית ובהקלת המלאכה של חיילינו.

שלישית, התיאום עם ידידתנו ארצות הברית, שעומדת לצידנו הפעם במידה חסרת תקדים, מצדיק המתנה מסוימת אם היא דרושה לה לצורך הגעה והיערכות של כוחותיה באזור. אם נאהב את זה יותר או פחות, אנחנו לא עומדים לבד במלחמה הזאת, ושיתוף פעולה דורש גם יותר התחשבות.

וכמובן, ברקע נמצאת כל הזמן סוגיית החטופים. ככל שניתן לקדם מהלך שישיב הביתה יותר ממאתיים חיילים ואזרחים, מי לחיים טובים ומי לקבר ישראל – גם זה גורם שעשוי להביא להמתנה נוספת. וגם סוגיית חיזבאללה, שאומנם מספרים לנו שהוא מורתע מהכוח הישראלי והאמריקני המשולב, אבל כבר למדנו ממה שקרה בדרום שעל הערכות כאלה אסור לסמוך. אם יש לאויב יכולת, אסור לסמוך על כך שאין לו רצון וכוונה. טעינו קשות כשאפשרנו לאורך שנים לארגוני הטרור האסלאמיים הקיצוניים, מצפון ומדרום, לבנות כוח צבאי בעוצמה המצטרפת לכדי איום אסטרטגי שמצריך סיוע אמריקני. המערכה לכיבוש עזה, מערכה קשה כשלעצמה, צריכה להתחשב לפחות בשני גורמים קריטיים נוספים: האיום מחיזבאללה, והחובה לעשות הכול כדי לשמור על חיי החטופים בעזה ולהביא לשחרורם.

4

מטבע הדברים, למרות הרצון להסביר ולהניח את דעת הציבור, קבינט המלחמה והמטכ"ל אינם יכולים לפרסם ברבים את מכלול שיקוליהם האסטרטגיים והטקטיים. עמימות מסוימת הכרחית כדי לא להקל על האויב. למרות הפגיעה הבלתי נמנעת שנוצרה באמון הציבור בצמרת המדינית והביטחונית, אין לנו אלא לחזק את ידיהם, להתפלל לאלוקי מערכות ישראל שישלח להם אורו ואמיתו, יפיח בהם רוח גבורה ויתקנם בעצה טובה.

הדיבורים על החלפת ראש הממשלה בעת הזאת רק מחלישים. זה לא שיש באופק איזו אלטרנטיבה טובה ומשכנעת. כל הצמרת הביטחונית והפוליטית בשנים האחרונות הייתה שותפה לקונספציה שאפשרה את המשך ההתעצמות ובניין הכוח של החמאס. לא היה אף ראש ממשלה, שר ביטחון או רמטכ"ל שדחק בנו להיכנס לעזה ולהשמיד את החמאס לפני שהוא יכה בנו. איש מהם לא האמין שהם מסוגלים להכות בנו כך, ואיש מהם לא היה מוכן לשלם את המחיר של מתקפה ישראלית יזומה שכזאת. הזמן לדרוש דין וחשבון מהצמרת הפוליטית והביטחונית עוד יבוא. מי שעוסק בכך עכשיו מזיק למאמץ המלחמתי ויש להוכיחו על פניו או לכל הפחות לא להקשיב לו.

גם הקמפיין התקשורתי נגד משרדי ממשלה מיותרים כביכול שיש לסגור ולקחת מהם את התקציב הנדרש למלחמה ולשיקום נזקי מתקפת הטרור הוא מכוער, מנגח ומיותר. התקציב הדרוש יימצא על ידי הממונים על כך, שר האוצר ופקידי משרדו, כמו שבתקופת הקורונה שהייתה קשה כלכלית לא פחות ידענו למצוא את המקורות התקציביים הדרושים. לצערנו יש עדיין מי שמתעקשים להמשיך את מלחמות האתמול, לנגח את הממשלה ולשסות חלקים בחברה אלו באלו.

5

יחד עם זאת, יש להתרות במי שמנהיגים אותנו כעת בקבינט המלחמה ולהזכיר להם שני עקרונות שלא ייסלח להם אם לא ילכו לאורם. הציבור מצפה לכך, ולא יסלח למי שיאכזב אותו שוב.

ראשית, אל תעזו להסתפק בפחות מהשמדה מוחלטת של ארגון החמאס, הצבאי והמדיני, וביצירת מציאות שתסיר את האיום הביטחוני מדרום הארץ למשך עשרות שנים לפחות. שנית, אל תעזו לסכן את חיי חיילינו ללא הצדקה. אתם תוכלו להתהדר במוסריות שלכם ושל צה"ל רק אם לא יישאר ספק בכך שיש לכם סדר עדיפויות מוסרי נכון. חיי חיילינו קודמים לחיי אזרחי האויב – זה אלף בית מוסרי שמי שלא מבין אותו מתבקש להסיר את דרגותיו וללכת הביתה כאן ועכשיו.

6

נסיים בתפילה:

"אבינו שבשמיים, צור ישראל וגואלו, ברך את מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו. הגן עליה באברת חסדך ופרוש עליה סוכת שלומך. שלח אורך ואמיתך לראשיה, שריה ויועציה, ותקנם בעצה טובה מלפניך".

"ברוך ה' צורי המלמד ידיי לקרב, אצבעותיי למלחמה".

"ארדוף אויביי ואשיגם ולא אשוב עד כלותם".

"הקדוש ברוך הוא ישמור ויציל את חיילינו מכל צרה וצוקה ומכל נגע ומחלה, ישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם, ידבר שונאינו תחתיהם ויעטרם בכתר ישועה ובעטרת ניצחון".

אמן, כן יהי רצון.

לתגובות: [email protected]

*************************************************************************