יוכבד ליפשיץ בבית החולים
יוכבד ליפשיץ בבית החוליםצילום: ג׳ני ירושלמי, דוברות איכילוב

אחרי שחזרו לישראל ארבע מהחטופות לעזה מפרסם משרד הבריאות, שבועיים וחצי לאחר מתקפת חמאס וחטיפת יותר מ-220 אזרחים לעזה, נהלים חדשים לטיפול בחטופים שחוזרים מהשבי.

מעתה הטיפול בחטופים שחזרו משבי החמאס ינוהל במתחם נפרד אשר יכיל מקום מספק לבני המשפחות ויכלול כיבוד ושתייה.

המתחם המדובר יהיה חסום להגעת מבקרים נוספים ועובדים ממערכת הבריאות, פרט לגורמי ביטחון שילוו את הגעתם ולצוותים הרפואיים.

מיד לאחר הגעה ראשונית לבית החולים, יעברו המשוחררים מהשבי בדיקה ראשונית על ידי רופא מומחה ברפואה דחופה לשלילת מצב רפואי המחייב התערבות מיידית, זאת ככל הניתן בליווי בן משפחה או אדם מטעם הנבדקים בהסכמתם. לאחר שהמטופלים יתאחדו עם בני משפחתם ובתיאום עם גורמי הביטחון - הם יעברו בדיקה רפואית נוספת.

לאחר סיום הבדיקות הרפואיות הגופניות, יופגשו המטופלים עם עובדים סוציאלים, שיעריכו את מידת המצוקה הנפשית שלהם ובמידת הצורך ימליצו על התערבות נוספת של פסיכולוג או פסיכיאטר. במידה שיעלה חשד לפגיעה מינית או לעינויים במהלך השהות בשבי החמאס, אנשי המקצוע יעדכנו את הצוות הרפואי לצורך המשך הטיפול.

מלבד הטיפול הרפואי והנפשי של המטופלים, הצוותים הרפואיים התבקשו על ידי משרד הבריאות לתעד ממצאים על גופם אשר יכולים להעיד על פשעי מלחמה שבוצעו על ידי החמאס. מבין כלל החטופים, עד כה הושבו ארבע נשים, בהן יהודית ונטלי רענן, אם ובת בעלות אזרחות אמריקנית, ויוכבד ליפשיץ ונורית קופר, שתיהן נשים מבוגרות שבעליהן נותרו בידי החמאס בעזה.