קבר רחל
קבר רחלצילום: ערוץ 7

נפתלי חן מגיש תוכנית מיוחדת ליום פטירת רחל אמנו - י"א במרחשוון.

סיפורו של מתחם קבר רחל אמנו הנמצא בדרך בית לחם. איך קצין בריטי בשם לואיס אנדריוס מנע פיצוץ מתחם הקבר ברגע האחרון, ואיך משפחת מונטפיורי קנתה ושיפצה את המתחם ודאגה שיהיה בשליטת יהודים לאורך השנים.

אם נחזור מאות שנים אחורה בהיסטוריה, קבר רחל היה מקום שכל יהודי רצה להגיע אליו, אבל זה היה מקום קטן וצפוף, כיפה וארבע עמודים סביב. בשנת 1838 מגיע לארץ ישראל זוג מכובד - משה ויהודית מונטפיורי, רואים את עליבות המקום ומחליטים לשפץ. הם דואגים להוסיף עוד חדר בסמוך ולשיפוץ וקניית המקום.

הרב גורן, היהודי היחיד בקבר רחל לפני שחרורו במלחמת ששת הימים. בשנת 1951 עוסק הרב גורן בהבאת יהודים לקבורה . היה עליו להגיע להוציא חלל בבית לחם, לא רחוק מציון קבר רחל, הרב גורן מבקש ומקבל זמן מוגבל של 5 דקות להתפלל מתוך הרכב שחונה בסמוך לקבר.

כשרצו לנסוע מתברר שיש תקלה טכנית ברכב והוא לא מניע. הרב ניצל את ההזדמנות, חמק מהרכב למתחם הקבר והתפלל שם במשך ארבעים דקות. כשהתארך זמן שהותם במקום, הדבר עורר חשד והחלו להתאסף סביבם המון זועם. הרב ניגש לירדני ומסביר לו איך לתקן את התקלה ברכב. (מסתבר שהיה לו את אותו סוג רכב עם תקלות זהות, וכבר היה מנוסה בכך..) אחרי מלחמת ששת הימים כששוחרר האזור משליטה זרה הרב גורן היה הראשון להגיע לקבר רחל, מיד אחרי הכותל המערבי. בהתרגשות רבה נטל את השופר וקורא בקול: מנעי קולך מבכי ושבו בנים לגבולם".

בתפילה לגאולה שלמה, ולכבודה של אמא רחל - "מנעי קולך מבכי, ושבו בנים לגבולם".