הרב ד"ר אליהו רחמים זייני
הרב ד"ר אליהו רחמים זייניצילום: אסף מילר

כב' הנשיא העיתונות מדווחת שהצהרת כי אחרי המלחמה "לא תהיה חזרה לסטטוס קוו של 6 באוקטובר בין ישראל לפלסטינים", כשכוונתו ליום שלפני מתקפת הטרור של חמאס.

עם הצהרה כזו אין אנו יכולים אלא להסכים, כי אכן אנו מתכוננים לעשות את הכל על מנת שאותן חיות אדם, תומכיהן והמזדהים מקרוב או אף מרחוק אותם לא ימצאו בכל האיזור אפילו מעט אוויר לנשימה. מר ביידן הנך איש מאמין בתנ"ך, וטרחת להזכיר אפילו יותר מראש ממשלתנו בנאומך אצלנו פסוקים מן התורה תוך התייחסות ליום המקודש של שמחת תורה, לכן ידוע לך שבמשך 1500 של היסטוריה תנכי"ת הפלישתים מיררו כאן את חיינו, רצחו, שרפו, גנבו והתאכזרו בכל צורה אפשרית בדיוק כמו היום, והם נרגעו רק כאשר גיבורי ישראל כשאול המלך ועוד יותר כדוד המלך רמסו אותם ללא רחם.

לכן לא נוכל להסכים עם תפישתך בנכל הנוגע לסוף מלחמה זו. אתה משוכנע ש'המשך הדרך צריך להיות פתרון של שתי מדינות', אבל אינך מבין עד כמה כוונה כזו מקוממת אותנו עד עומק נפשנו, ולכן לא תקום ולא תהיה. אנו מבינים שמגמה כזו היא בהחלט אינטרס אמריקאי, כלכלי, טכנולוגי ובטחוני. האינסטינקט שלך אומר "שהמתקפה שביצע חמאס נבעה מההתקדמות בשילוב של ישראל במזרח התיכון", ושמתקפת הטרור יצאה לפועל עכשיו בשל רצונו של הציר האיראני, הכולל את חמאס וחיזבאללה, לעצור את הדהירה לנורמליזציה בין ישראל לסעודיה, וסימוכין לדבר העובדה שסעודיה הצטרפה לגינויים לישראל, ועוצרת את המגעים עם הממשלה בירושלים. כאיש מאמין, לאור זה, אם אכן נכון הדבר, אולי עליך לקבל שההשגחה האלהית היא זו שהתערבה, וחשבה שתוכניתך אינה טובה לעמנו?!

ואכן, מדוע ארה"ב זקוקה להסכם עם ערב הסעודית? משום שהיא מבינה שהיא זקוקה לחומת הגנה בפני ההתפשטות האיסלמית המסכנת את כל העולם המערבי כיום, וחומת הגנה כזו, רק מדינת ישראל מסוגלת לספק לכם, ולא מהיום ולא מאתמול בלבד, אלא כבר עשרות בשנים, עד כדי כך שכאשר מר מנחם בגין ז"ל אמר לכם את זה בסינט ב-82, הדבר הוציא אותך מהכלים, ואיימת עליו ועל מדינת ישראל. כזכור לך מסתמא, כיון שמר בגין לא היה בעל מנטליות גיטואיסטית כרבים מילידי הארץ שהנך מכיר, הוא השיב לך ללא כל פחד, מתוך גבורה יהודית תנכי"ת המוכרת לך היטב: "אני לא יהודי עם ברכיים מורעדות". וכיום אתה זקוק לחומה זו עוד יותר, מפני אירן המתעצמת כלכלית, מדעית ועוד יותר צבאית, והיא שונאת אתכם אולי יותר ממה שהיא שונאת אותנו.

יתכן שימצאו בתוכנו כאלה המוכנים לשמש מדינה ה-51 של ארה"ב או מעין מטרייה אחרת כלשהי, אבל הרוב המוחץ לא יוותר על עצמאות, ולכן לא נסכים לכך בשום פנים ואופן, אף אם אתה תאיים עלינו.

אנו מעריכים מאד את תמיכתך הכלכלית ואף הבטחונית בנו בשעות הנוראיות האלה למדינתנו, וגם את ביקור התמיכה שלך אצלנו, אבל אף אם גילויי אהבה אלה מהווים ביטויים להזדהות אמונית וערכית מסויימת, הם גם ביטויים לדאגה לאינטרסים של המעצמה שבראשה אתה עומד. וכאן לא תוכל להיות בשום פנים ואופן התלכדות בין מאוויינו, כי לא יעלה על הדעת שנסכן את חייהם של ילדינו, תלמידינו, אחינו וכל בני עמנו כדי שתבנה עבור אוייבינו מדינה בארצנו הקדושה שניתנה לנו בשבועה אלהית. אם ארה"ב לחמה על כבודה בעירק ועל הגנתה באפגניסטאן הרחוקה, אנו לוחמים כאן לא רק עצם קיומנו ובטחוננו המיידי, אלא על נחלת אבותינו.

לא ככל העמים בית ישראל, ולכן לא נסכן חיי בנינו אלא לשם הגשמת מוסריות אלהית. הגיע הזמן שתשמע את הקול של עמנו לדורותיו המדקלם את אותה שבועה: 'לזערך אתן את הארץ הזאת'! וכידוע לך אין הקב"ה רגיל לשנות את דעתו. הוא בחר בנו כעם קדוש ולא שינה את דעתו, הוא בחר בארץ זו ולא שינה את דעתו, הוא נתן לנו אותה ועל אף כל מאמציהם של בבליים, אשורים, יוונים, רומאיים, ערבים, צלבנים שניסו לעשוק אותה מידנו, והוא החזיר לנו אותה, עדיין לא בשלמותה, אך זה לא ייאחר לבא. ואל תשלה את עצמך שניתן למר נתניהו או לכל ראש ממשלה אחר להגשים מזימה רעה זו, אנו נאבק נגדה בכל כוחנו גם במחיר של סירוב שירות בצבא, ואף אם תידרש מהפכה כמהפכה הצרפתית לא ניתן לאסון היסטורי עולמי כזה להתרחש!

אתה טוען כי "יש לזכור שחמאס אינו מייצג את הרוב הגדול של העם הפלסטיני". אבל מה לעשות? תושבי עזה מכחישים טענתך זו! לטנעתך החמס 'מתחבא מאחורי אזרחים'. אכן נכון, אבל מדוע? בגלל שהוא יודע שהאנטשמיות במהלך ההיסטוריה חדרה כה עמוק בתודעה ובתרבות המערבית, שהם יודעים שבכל מקרה תאשימו את ישראל אם ינסה להגן על עצמו בנסבות כאלה, ותעמידו אותו בדין בהאג באשמת 'פשעי מלחמה'.

אכן פשעי מלחמה תהיינה התנהגויות כאלה המקריבות אזרחי מדינתנו כדי להיראות יפה בעיניכם אנשי המערב! עובדה: אתה כבר מדגיש שעלינו 'לנהוג על פי דיני המלחמה'. למה אתה רומז? מתי עברנו על אותם דיני מלחמה המזוייפים של העולם המתיימר להיות נאור על חשבון חיינו? ושוב האיזכור של 'חפים מפשע', מושג אבסורדי שלא ראינו אתכם מתחשבים בו לא בעיראק, לא באפגניסטאן ולא בשום מקום בשעה שעמדתם בסכנה כלשהי, חוץ מכך שכל איש נבון מבין שאין לו כל מקום במלחמות בין עמים. אמנם התיאולוגיה הנוצרית היא זו שהרימה מושג זה על דגלה, אבל אתה כראש מעצמה יודע היטב שהוא בבחינת חלום בלהות בלתי ישים!

וכמה מצערת העובדה שהנך מודאג 'מההתקפות של מתנחלים על פלסטינים בגדה המערבית, התקפות שלטענתך שופכות "שמן למדורה". האם תוכל להראות שלנו ראשים ערביים ערופים? או גופותיהם שרופות אש? או אי אלו אונסים? או שמא בגל השנאה העולמית לנוכח שיבת עמנו ליהודה, קרי שנאה להשגמת החזון המשיחי, שיבה המבטלת את אותן הקללות מהעבר הרחוק, אתה חוזר לכעוס עלנו מאותו טעם שהוציא אותך מהכלים מול מר בגין בסינט ב-82? מה לעשות אם אנו מתנחלים 'קיצוניים' מאז יציאת מצרים וכיבוש יהושע, אבל הכל על פי הוראה אלהית דווקא, ומצווה גדולה היא עבורנו לכבוש את מולדתנו! וכאיש מאמין אתה יכול להבין בקלות שאי אפשר לבטל הוראה אלהית כזו.

מר ביידן מגיע לך כבוד גדול כראש מעצמה גדולה ועל כל מה שעשית למעננו ולמען הערכים המשותפים לנו, ומסתמא הדבר הוא גם רצון השם, ולכן כבוד זה מגיע לך בזכות, אבל יחד עם זה אל תשכח שרצון ה' הוא שנהיה ממלכת כהנים וגוי קדוש, על מנת להמשיך למלא תפקדינו של מחנכי האנושות לערכים האלהיים, ערכים שכבר הגיעו לכל העולם המערבי נוצרי בין היתר, וככל שניפטר מחיות טורפות בסביבתנו, מדינתנו תהיה גן עדן ממש, ללא כל ג'ונגל, לאות ולמופת לכל האנושות. השתתפותך אתנו בהגשמת משימתנו זו תהיה ללא צל של ספק לברכה לך ולכל בני ארצך, ארה"ב.

הרב ד"ר אליהו רחמים זייני הוא נשיא ישיבת ההסדר אור וישועה בחיפה, לשעבר רבה של הטכניון