חגי בן ארצי, גיסו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חושב שהמכה שספגה ישראל במתקפת חמאס בעזה גדולה מזו שהיתה מנת חלקה במלחמת יום הכיפורים.

"שוב הפתיעו אותנו - ובגדול. ההפתעה האסטרטגית הפעם הרבה יותר גדולה, קשה וחמורה מזו של מלחמת יום הכיפורים. המלחמה ההיא היתה מלחמה של חיילים, בין צבאות ואף אזרח לא נפגע. במקרה שלנו, רוב הנפגעים הם אזרחים, חבל ארץ שלם חרב. החברה הישראלית, במידה רבה, איבדה את האמון ביכולת של צבא הגנה לישראל להגן על אזרחי המדינה. זאת באמת הפתעה הרבה יותר גדולה והרבה יותר קשה", אומר בן ארצי בראיון לערוץ 7.

לשאלת האחריות, שצפה ועולה כמעט מדי יום בציבוריות הישראלית, יש לו תשובה ברורה שלא חוסכת ביקורת מראש הממשלה המכהן. "לאירוע המזעזע שאירע בשמחת תורה תשפ"ד יש לפחות חמישה אבות. הראשונים שהובילו אותנו אל האסון הזה הם ראשי הממשלה רבין ופרס שהביאו עלינו את אסון הסכם אוסלו. הם הביאו לתוך ארץ ישראל כולל עזה עשרות אלפי מחבלים רוצחים וסיפקו להם את כלי הנשק הטובים ביותר. האב השני הוא תוכנית ההתנתקות שהוביל אותה ראש הממשלה אריאל שרון, שצה"ל לא רק הסתלק מרצועת עזה וסמך על הגדר המשוכללת, אלא גם עקר את כל ההתיישבות מגוש קטיף שהייתה המגן של כל הנגב וכל דרום ישראל. בכך הוא חשף את תושבי הנגב ותושבי עוטף עזה לאסון הזה".

הוא מוסיף כי "כמובן, בגבול הצפון הנסיגה מרצועת הביטחון בצפון שאותה הוביל ראש הממשלה ברק, חשפה את תושבי הגליל לאסון, שגרם גם לפינוי של עשרות אלפי אזרחים בעשרות יישובים. אלה הם האבות המייסדים של האסון הזה. בהחלט, גם ביבי ראש הממשלה, שותף בכך שהוא תרם לעוצמתו של החמאס, שחרר למעלה מאלף מחבלים רוצחים שהיום הם המנהיגות של החמאס ברצועת עזה, שתכננו והובילו את הטבח הנורא. כמובן שגם עסקת שליט רובצת על כתפיו ועל מצפונו של ראש הממשלה נתניהו. לסיכום, למחדל אין אב אחד אלא חמישה: רבין, פרס, ברק, שרון ובנימין נתניהו. כולם אחראים למחדל הנורא הזה".

בן ארצי מצביע על אשמתם של ראשי הממשלה ונשאל מדוע הוא אינו מתייחס לראשי מערכת הביטחון שאמורים להתריע בפני המנהיגים על מחדל כזה. "האחריות העליונה היא על ראשי הממשלה. ברור לגמרי שחלק גדול מהאחריות למחדל היא על ראשי זרועות הביטחון לדורותיהם", הוא עונה.

לדבריו, " זה לא רק מה שקרה בשבוע שלפני הטבח הנורא בעוטף עזה. כל ראשי מערכת הביטחון, לצערנו, תמכו בהסכם אוסלו. הם אמרו 'זה בסדר, הרשות תלחם בחמאס' ולבסוף התברר שהם שיתפו פעולה איתם. ראשי מערכת הביטחון תמכו בהתלהבות בהתנתקות שהביאה עלינו את האסון הזה ותמכו בעסקת שליט".

"מי שצדק היו הרבנים שזעקו נגד הסכם אוסלו, נגד ההתנתקות ונגד השחרור המופקר של אלפי מחבלים בעסקת שליט. לכן, המסקנה מהתבוננות רחבה במבט הכולל של התמונה הרחבה, צריכה להיות מדינת ישראל צריכה לחזור ולהקשיב לרבנים ולא לגנרלים. אני אומר את זה בכאב, כי במבט של שלושים השנים האחרונות מתברר שהרבנים צדקו ולא הגנרלים, ואין תקומה למדינת ישראל אם ראשי המדינה לא יחזרו לשבת עם הרבנים ולשמוע את דעתם ולהתחשב בה כמו שעשה דוד בן גוריון", הוא טוען.

לדעתו, אסור להכניס למשוואה של שחרור החטופים, אפשרות של שחרור מחבלים הכלואים בישראל. "שחרור המחבלים בעסקת שליט, מעל לאלף רוצחים ופושעים מתועבים, הביא עלינו את הטרור בשתים עשרה השנים האחרונות ובעיקר את האסון הנורא של הטבח בשמחת תורה. אז היה מדובר באלף, היום יש לנו מאתיים חטופים וחמאס דורש את כל אלפי האסירים שאנחנו מחזיקים בהם".

הוא מזהיר כי "אם חלילה מדינת ישראל תתפתה לעסקה דומה, הטבח הבא יהיה לא של אלף וחמש מאות הרוגים אלא של חמישה עשר אלף הרוגים. אסור למדינת ישראל אפילו להעלות על דעתה שחרור של מחבל אחד. זה יהיה הניצחון הגדול של חמאס. לא רק שהם רצחו, טבחו, אנסו, גזלו ושדדו - הם גם מנצחים ומשחררים את כל המחבלים. אסור למדינת ישראל אפילו להעלות על דעתה שחרור של מחבל אחד. את החטופים נשחרר במסגרת המלחמה. מי שלא נצליח לשחרר - נאמר שאלף וחמש מאות נהרגו - וזה חלק מהמחיר שעם משלם על חירותו".

האם יש צורך שישראל תכבוש את עזה ותשלוט בה? לדעת בן ארצי התשובה ברורה. "ניצחון יש לו משמעות אחת - לא רק חיסול החמאס, אלא גם שליטה ישראלית מלאה בכל חבל עזה, מבית חנון ובית להיא בצפון עד רפיח בדרום".

"רק שליטה צבאית בכל רצועת עזה שלא תאפשר תקומה של חמאס או משהו שדומה לו. שליטה כזו, כפי שמתקיימת ביהודה ושומרון, לצד שיקום של גוש קטיף ובנייה מחדש - יעשו את התיקון. גוש קטיף במשך שנים רבות שימש בלם נגד עליית החמאס והטרור בעזה. לניצחון אין שום משמעות חוץ מאשר שיבת עם ישראל באופן מלא לא רק לגוש קטיף אלא לשליטה מלאה בכל חבל עזה", סיכם.