10 טיפים מנצחים ללימוד אנגלית ב-2023
10 טיפים מנצחים ללימוד אנגלית ב-2023צילום: PEXELS

השנה כבר 2023 עדיין לא למדתם לדבר באנגלית? אפשר לומר שאתם במיעוט.

הייטק, לאו-טק, רפואה, תיירות, עריכת דין, תקשורת ואפילו תיאטרון הם רק חלק קטן מהמקצועות שכדי להצליח בהם כיום חשוב לשלוט באנגלית ברמה גבוהה.

אז חבל על הזמן! השפה האנגלית היא מצרך בסיסי בשוק העבודה כיום וככל שתפנימו את זה מוקדם יותר, כך תוכלו כבר לצאת לדרך חדשה ולשפר את האנגלית שלכם במהרה.

לא משנה אם החלטתם ללמוד אנגלית בקורס אונליין או לבד בבית, קבלו 10 טיפים מנצחים שיעזרו לכם להתגבר על מכשול השפה האנגלית - אחת ולתמיד!

1. הגדירו יעדים ברורים -

השלב הראשון הוא להבין ולמפות את המטרות שלכם בעת לימודי האנגלית. בין אם אתם זקוקים לאנגלית עבור טיול ארוך, עסקים גלבוליים, לימודים בישראל/בחו"ל או פשוט פיתוח עצמי. מטרות ויעדים ברורים יגרמו לכם להיות מפוקסים וחדורי מטרה בעת לימודי האנגלית וישמרו על המוטיבציה שלכם גבוהה לאורך זמן. בנוסף, עבודה מול מטרות מאפשרת לבחון את קצב ההתקדמות שלכם והמרחק שכבר עברתם. אין דבר שמעלה יותר את המוטיבציה מלראות שיפור משמעותי במו עיניכם.

2. שגרת למידה -

התמדה בלימודי האנגלית תניב תוצאות בשטח ובמהרה. אין ספק כי חשוב לשלב את לימודי האנגלית בשגרת היום ככל הניתן ואפילו להפוך את הדבר להרגל, אך גם מבלי לפגוע באורח החיים הרגיל שלכם. איזון נכון בשעות הלמידה היומיות לא יכביד עליכם וישמור עליכם רעננים - וכל זה מבלי לייצר אנטגוניזם לתהליך הלמידה עצמו.

3. שילוב השפה בחיי היום-יום-

עיקרון פשוט למדי. כל מה שצריך לעשות זה להקיף את עצמכם בשפה האנגלית כמה ואיפה שניתן. צפו בסרטים באנגלית, האזינו למוזיקה, קראו ספרים או אתרים באנגלית ונסו אפילו לחשוב ולנהל דיאלוגים עם עצמכם בשפה האנגלית. עם הזמן, השפה תהפוך להיות יותר שגורה בראשכם - ובאופן טבעי!

4. אל תוותרו על מילון -

נתקלתם במילה חדשה? מונח שלא הכרתם? סלנג שאתם לא בטוחים לגביו? אל תתעלמו, להפך: חפשו את התרגום של המילים האלו במילון, צפו כיצד ניתן לשלבן במשפטים שלמים ואף נסו להשתמש בהן בתוך משפט בעצמכם. הצלחתם? סמנו וי ביומן על המילה הזאת ותחזרו אליה כעבור שבוע לבדוק אם אתם עדיין זוכרים אותה.

5. קראו כמה שניתן בשפה האנגלית -

השיטה הקלאסית שתמיד עובדת. בין אם זאת כתבה בעיתון, ספר עלילתי, מאמר אקדמי או אפילו כתוביות באנגלית לסדרה קוריאנית, עצם הממשק מול השפה האנגלית הכתובה כבר ישפר את אוצר המילים שלכם באופן משמעותי - נסו להתמיד בקריאה כמה שיותר ותראו כמה מילים חדשות מוצאות פתאום את דרכן אל תוך הלקסיקון שלכם.

6. מילה אחת חדשה כל יום -

מדובר על הרגל בריא במיוחד וכזה שקשה מאוד להתווכח עם האפקטיביות שלו. נסו לפתוח את הבוקר עם שינון מילה אחת חדשה באנגלית שלא הכרתם - ובסוף היום בחנו את עצמכם: האם זכרתם את המילה? מעולה, אפשר להתקדם למילה חדשה. שיטה זו לא דורשת הרבה מאמץ, אולם כעבור מספר שבועות תבחינו לפתע שאוצר המילים שלכם נהיה עשיר ומגוון יותר.

7. אל תחששו לדבר -

מי שמפחד, לא לומד! נכון, לדבר בשפה האנגלית עשוי להיות קצת מאיים ואפילו מביך בהתחלה, אבל לעיתים הדבר הנכון ביותר לעשות הוא פשוט לקפוץ למים העמוקים ולהתחיל לשחות. אתם תתפלאו כמה הדיבור שלכם באנגלית רק צריך "חימום" קל כדי שהכל יתחיל לזרום חלק.

8. אל תתעלמו מדקדוק והגהה -

אל דאגה, אין צורך לחזור לשיעורי האנגלית בבית הספר עכשיו (הם ממילא לא כל כך עוזרים…). היום ישנן אפליקציות רבות שעוזרות עם דקדוק והגהה בטקסטים כתובים, אולם אם שוגים בעת דיבור בעל פה הדבר עשוי לצרום - במיוחד אם מולכם ניצב אדם דובר אנגלית. עקב זאת, נסו תמיד לראות אם המילים שאתם מכירים משתלבות במשפטים באופן קוהרנטי כפי שאתם אומרים אותם. לא בטוחים? מזל שיש את גוגל…

9. שמרו תוכן שאהבתם באנגלית -

מם מצחיק באנגלית? סרטון קורע מהפיד האמריקאי? כל פיסת תוכן בשפה האנגלית יכולה להיות לכם לעזר - במיוחד אם מדובר בתוכן איכותי שאהבתם גם ללא קשר להיותו בשפה האנגלית. החיבור בין רגשות חיוביים לבין השפה האנגלית יקל עליכם לזכור טוב יותר את האינפורמציה ולאורך זמן רב יותר.

10. היעזרו בבינה מלאכותית -

מחפשים פרטנר לפטפט איתו באנגלית ומתקשים למצוא מישהו עם שפה ברמה גבוהה? מזל שיש את צ'אט GPT. כל מה שצריך לעשות זה להגדיר את השיחה ביניכם כשיחה בין מדריך ותלמיד לאנגלית (כאשר אתם התלמיד והצ'אט הוא המדריך, רצוי כמובן) ומשם כבר לתת לעניינים לזרום. אם משהו לא מובן לכם, בקשו מהצ'אט לחזור על זה ואפילו לנסות להסביר לכם שוב.

לסיכום, ניתן לראות שיש לא מעט שיטות ודרכים ללמוד ולשפר את השליטה בשפה האנגלית. חלק מההצעות הללו יתאימו לכם יותר וחלק פחות - זה טבעי כמובן, לא כולנו מצליחים ללמוד באפקטיביות באותן הדרכים. הטיפ האחרון שלנו? פשוט וודאו שאכן התקדמתם ושאינכם משקיעים את המאמצים הרבים לשווא. במידה ותראו שקצב ההתקדמות לא מתיישר עם הציפיות שלכם, החליפו שיטה! שיהיה לכם Good Luck :)