ארכיון: גרפיטי אנטישמי
ארכיון: גרפיטי אנטישמיREUTERS

מייקל או'פלהרטי, העומד בראש הסוכנות לזכויות היסוד באיחוד האירופי, הזהיר בראיון ל"גרדיאן" הבריטי כי האנטישמיות מושרשת עמוק בתוך החברה האירופית ועלולה להוות איום קיומי על הקהילה היהודית במדינות רבות ביבשת.

"זה קרה עם מגפת הקורונה, זה קורה עכשיו עם התוקפנות הרוסית באוקראינה, ועכשיו זה קורה שוב. ארגוני תקשורת וחברה אזרחית מזהירים מפני עלייה של אנטישמיות עם התפתחות המשבר במזרח התיכון. אני באמת חושב שבכל נושא שלילי גדול בחברה שלנו, אתה תמצא טרופים אנטישמיים שמוצאים את דרכם לשם. זה מעיד על גודל הבעיה. אנטישמיות היא גזענות המושרשת עמוק בחברה האירופית. חשוב גם בשלב זה להיות ערניים ולגנות את כל צורות השנאה המתבטאות באירופה, כולל שנאה נגד מוסלמים", אמר או'פלהרטי.

דבריו של הבכיר באיחוד האירופי מגיעים לאחר שמדינות רבות באירופה דיווחו על עליה של מאות אחוזים במספר התקריות האנטישמיות מאז פרוץ המלחמה בישראל ב-7 באוקטובר.

RIAS, ארגון המנטר אנטישמיות בגרמניה, דיווח על עליה של 240 אחוזים מאז פרוץ המלחמה, בבריטניה נרשמה עלייה של 1350 אחוזים, ובאוסטריה עליה של 300 אחוזים במספר הפשעים האנטישמיים.

בסקר שנערך בקרב חברי הקהילות היהודיות באירופה, ענו 90 אחוזים מהנשאלים כי הם חשים שהאנטישמיות מתגברת. "אז זו ההשקפה החזקה של הקהילה היהודית עצמה. יתרה מכך, הם בעיקר אמרו שהבעיה הגדולה ביותר בחייהם היא אנטישמיות. זה די מבהיל. זה לא היה על עבודה, בריאות, חינוך, לשים אוכל על השולחן. זו הייתה אנטישמיות שהפחידה אותם יותר מהכל", אמר או'פלהרטי.