הננדו שפונה מבארי
הננדו שפונה מבאריצילום: דוברות

רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה, המשטרה הירוקה של המשרד ומשטרת ישראל (המדור להגנת הסביבה) ממשיכים בפעולות חילוץ של בעלי החיים מאזורי המלחמה ואזורים בסיכון גבוה.

אחרי שפינו עשרות בעלי חיים מיישובי הדרום בעוטף ישראל ומכפר גלעדי, הגיעו צוותים לפנות את בעלי החיים שנותרו בקיבוץ בארי. מלבד תוכונים, וציפורי אהבה אווזים, תרנגולות ותרנגולי הודו נדרש פינויו של הננדו.

הננדואים הם עופות גדולים דמויי יענים, ללא יכולת תעופה מאמריקה הדרומית. הם קרובים מעט לאמו ולקזואר וכן לעופות הטינמו. לעומת מרבית העופות הקדומים חסרי השיניים הם די קטנים, אך עדיין מגיעים לגובה של 1.4 מטר ולמשקל של מעל 40 ק"ג. נוצותיהם פרועות ומעניקות להם בידוד. הננדואים אוכלי כל והם מותאמים לריצה מהירה כדי לברוח מטורפים כמו פומות או כלבים. משמעות השם ננדו הוא "עכביש גדול" זאת בגלל הסלסול שנוצר בנוצותיו כשהוא רץ.

הננדו הועבר לגן החיות 'חי כיף' בראשון לציון, שם יחל את חייו החדשים, עד אשר ניתן יהיה לשקם את פינת החי בקיבוץ.

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, אמרה: "אנחנו ממשיכים בפעולות להצלת בעלי החיים והעברתם למקום מבטחים. בעת המורכבת הזו כל נושא הדאגה לבעלי החיים חשוב במיוחד, בצפון ובדרום. לאור הלחימה, התעורר צורך לפנות עשרות בעלי חיים שנותרו ללא השגחה וטיפול בשל האירועים הקשים, ולהעביר מזון וציוד רפואי. במיוחד בשעה קשה זו, חשוב לנו להמשיך ולעזור גם לחברינו הטובים והנאמנים, בעלי החיים, בעזרת שיתופי פעולה עם גורמים רבים. נמשיך לדאוג לבעלי החיים, אשר רבים מהם נותרו ללא בית וללא טיפול".

אורי לניאל, ראש תחום סחר בחיות בר בשבייה ברשות הטבע והגנים, הוסיף: "כגורמים האמונים על חיות הבר בשביה, יחד עם הקולגות שלנו הנותנים מענה לכלל בעלי החיים כולל חיות המשק ובחקלאות, אנו רואים בזמנים אלו אחריות וחובה ארגונית, לפעול למען הצלת בעלי החיים המוחזקים בפינות חי בעוטף עזה ובצפון הארץ כאשר אין אפשרות להעניק להם טיפול הולם או קיימת סכנה לחייהם. לאור זאת העברנו מגוון בעלי חיים מהעוטף ומהצפון למקומות בטוחים בהם יזכו לטיפול רציף ומוגן".

"עד כה חילצנו עשרות זוחלים, חרקים, עופות ויונקים בתאום מלא ולבקשת מנהלי פינות החי. הבקשה שהגיעה לחילוץ הננדו והחיות הנוספות אשר נותרו בקיבוץ בארי שספג אבדות רבות והרס עצום נענתה במהירות וביעילות על ידי כל הצוותים והמקומות אשר מקבלים אליהם את בעלי החיים ומטפלים בהם באהבה ודאגה".

גלי דוידסון, מנהלת אגף הגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה, סיכמה: "העשייה שלנו עבור בעלי החיים החלה באזורי הלחימה בגזרה הדרומית, והיא כוללת הקמת חמ"ל לוגיסטי לחלוקת מזון וציוד רפואי לאזורי חלוקה במקומות הלחימה, חילוצי בעלי חיים, פינויי פינות חי וחלוקת אוכל ומים עבור בעלי החיים שלא ניתן לפנות. עם התחממות הזירה הצפונית, פינינו גם פינת חי מכפר גלעדי בתיאום מלא עם מפעיליה. בעלי החיים בפינות החי זקוקים לטיפול רציף וכשאין את היכולת לספק להם זאת, יש צורך בפינויים. בעלי החיים יוחזקו במתקנים בהם יקבלו טיפול מסור עד שניתן יהיה להחזיר אותם. נמשיך לסייע ככל הניתן גם בהמשך".