לייזר היימן ודודו סעדה
לייזר היימן ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את לייזר היימן סמנכ"ל מתנדבים ותפעול ב'איחוד הצלה' בסיפורי הגבורה של המתנדבים בלחימה בשמחת תורה.

'איחוד הצלה' זהו מערך של כ-7,000 מתנדבים בפריסה ארצית, שנותנים מענה רפואי ראשוני בשטח: "לכל מתנדב יש ברכב אמבולנס קטן".

לייזר משתף באירועי שמחת תורה: "בבוקר קיבלנו דיווחים על נפילות, דבר שלצערנו בשיגרה. פתאום מתנדב שלנו, הרב חיים סאסי מקבל קריאה על פצוע ירי בשדרות ויוצא לשטח על אופנוע. הוא מטפל בפצוע, רואה שמגיע מתנדב נוסף, והרב חיים מסמן לו שיש בהמשך עוד פצוע ושיתקדם אליו. נהוראי דרשן ראש הסניף היה בדרך בקו פתוח עם המוקד, ותוך כדי הוא מדווח שהוא רואה טנדרים עם חמאסניקים שיורים עליו. "זה כמו בסרטים, אני לא מבין מה הולך פה..." התחילו להגיע עוד כוחות, היה פצוע סמוך לתחנת המשטרה בשדרות שאי אפשר היה להגיע אליו כי היו יריות מתוך התחנה. נתנו מכת אש וחיים סאסי התקדם אליו ותוך כדי נפצע גם הוא מירי, אבל הצליח לקחת איתו את הפצוע ולהסתתר מאחורי פח זבל גדול. שם חיכו כשעה וחצי בלי שאפשר היה להגיע אליהם ולחלץ אותם".

"במקביל אנחנו מקבלים טלפון מאזרח, שמספר שרואה תאונת שרשרת עם המון רכבים זרוקים, וכולם פצועים קשה. משהו לא הסתדר לו לאזרח הזה, הוא מרים טלפון למוקד והמוקד שלח לו לינק אוטומטי שנפתחת מצלמה והוא נהיה בשידור אונליין לראות מה קורה שם. הוא פותח את הלינק מתחיל לשדר את זה, ואז הוא מדווח 'יורים עליי'. הבינו שיש פה עוד אירוע גדול. כל הזמן אנחנו מקבלים טלפונים ומתחילים להבין שיש פה משהו חריג. הקפצנו את כל המערכת - תתחילו לנוע דרומה. כל המתנדבים, כל האמבולנסים. בעוטף עזה יש לנו כשבעים מתנדבים, יש עוד רבים בשדרות, נתיבות, אופקים. לצערי, יש לנו מתנדב אחד שנהרג. יש לנו מתנדב שנעדר. אשתו ילדה שלושה ימים אחרי שכנראה נחטף".

"יש לנו יחידת חוסן שתפקידה לתת מענה רפואי ראשוני בנושא הנפשי לאזרחים - וגם למתנדבים שלנו. הייחודיות הגדולה של 'איחוד הצלה' - שזו משפחה. אנחנו בקשר שוטף ורציף עם המתנדבים שלנו. יש לנו מפגשים קבועים ובמקומות שקשה להתכנס אנחנו עושים שיחות זום. יש צוותים, נפגשים, עושים מעגלי שיח. מתחילת הלחימה ניהלנו כבר מעל אלפיים שיחות חוסן".

"איחוד הצלה זהו ארגון וולנטרי. חייבים למסד את איחוד הצלה, להחשיב אותו כשירות צבאי. אנחנו פנינו ופונים לכל הגורמים הרלוונטיים בנושא הזה. יש מערכת שמשקיעה בזה ואנחנו מקווים לקבל תוצאות למען עם ישראל כי אני בטוח שנוכל להרחיב את זה עוד יותר".