עליזה לביא
עליזה לביאצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חברת הכנסת לשעבר ד"ר עליזה לביא, מייסדת פורום 'מנהיגות מחברות', פועלת בימים אלה להסדרת מעמדן של מאורסות דתיות לחיילים שנפלו בקרבות. על הצורך הבלתי מוכר בהסדרה זו שוחחנו אתה.

ד"ר לביא מזכירה אחרי הבעת השתתפות בצער המשפחות את פעילותה הפרלמנטארית להסדרת מעמדן של הארוסות, פעילות החוזרת לסדר היום לנוכח המצב והלחימה בגזרות השונות. לדבריה העובדה שהסדרה זו לא הושלמה בתקופת פעילותה כחברת כנסת היא אכזבה בעיניה, גם אם עלה בידה להסדיר מספר סוגיות הנוגעות לחברות ובנות זוג של נופלים.

למצוקתן של ארוסות החללים התוודעה לביא במהלך מבצע 'צוק איתן' ובעקבות כך הובילה לתיקון מספר סוגיות מול הצבא, ביניהן האופן בו מקבלות החברות את הידיעה על נפילת בני זוגן וכך גם הליווי שהן מקבלות מגורמי הצבא. "בחזית הזו הצלחנו ויש נהלים חדשים", היא אומרת.

מסבירה ד"ר לביא את הפער בין היחס למאורסות דתיות ומסורתיות לבין מאורסות חילוניות המקבלות מעמד של ידועות בציבור מהרגע בו קיים אחד מהתנאים, או ניהול משק בית משותף עם בן הזוג או קיומו של חשבון בנק משותף. המאורסות הדתיות והמסורתיות בשל השקפת עולמן הדתית אינן עומדות בתנאים הללו ולכן אינן זוכות למעמד ולסיוע כלכלי.

לביא מדגישה בדבריה כי מעבר להטבה הכלכלית עצם ההכרה מהווה חיבור ותמיכה לצד הליווי שלהם זקוקה ארוסת החלל. עוד היא מספרת על אירוע שהיה בימים האחרונים של צוק איתן ובו הייתה ארוסה שלא קיבלה וידועה בציבור של חלל שאינו דתי שקיבלה את התמיכה הכלכלית ואת המעמד כאלמנת חלל צה"ל.

כך אירע ש"ארוסות שהיו עסוקות בהכנת החתונה, הזמנות, אולם וכו', מצבים שהיו כבר אירוסין והמשפחות נפגשו ונרשמו ברבנות", ולמרות זאת הן נותרו ללא מעמד והגדרה בחוק.

"הצעת החוק שקידמתי מבקשת להשוות את הארוסות הדתיות לבנות הזוג החילוניות", אומרת ד"ר לביא ולשאלתנו באיזו נקודת זמן תוגדר ארוסה שומרת מצוות ככזו היא מדייקת ואומרת כי מדובר ב"זוגות שנרשמו ברבנות, זוגות שיש להן חוזה מול אולם, שההורים נפגשו או שהייתה מסיבת אירוסין, זוגות שיש עליהם ידע ציבורי קיים שמדובר בזוג שהיה מאורס והדברים מתועדים גם באמצעים הטכנולוגיים השונים".

עוד היא מציינת שמאורסות דרוזיות שבני זוגן נפל במסגרת השירות הצבאי זוכות למעמד של אלמנת צה"ל ולהטבות הנגזרות מכך, וזאת על אף שהמסורת ואורח חייהן מונע מהם לקיים משק בית משותף עם ארוסן או לנהל חשבון בנק משותף טרם חתונתן. המציאות למעשה מפלה כיום בין ארוסות יהודיות שומרות מצוות ומסורתיות לבין ארוסות במגזרים אחרים.

לביא קיימה השבוע בכנסת פגישות על מנת לקדם את הצעת החוק שלה ובשיחה עימנו היא מברכת את חבר הכנסת אופיר כץ שלקח על עצמו את קידומה של ההצעה ואליו חברו חברי כנסת מכלל סיעות הבית, מהאופוזיציה ומהקואליציה כאחד.

הדברים, היא אומרת, מחייבים תיאום ועבודה מול משרדי הממשלה השונים, והדבר יטופל על ידי חבר הכנסת כץ.