גרעינים התורניים
גרעינים התורנייםצילום: יחצ

כמו כל עם ישראל, גם משפחות הגרעינים נרתמו במלוא הכח לחיזוק החוסן הלאומי במגוון דרכים: חיזוק החזית - משלוח אוכל מפנק לחיילים, דאגה להשלמת ציוד, לכביסות ועוד. סיוע למפונים.

חיזוק העורף - השמשת מקלטים, פעילות לילדים, דאגה למשפחות מגוייסים. חיזוק הרוח- מגנטים על רכבים, תליית שלטי חוצות עם כיתובים מחזקים ודגלי ישראל ופעולות עם תועלת כפולה המחזקות בו זמנית גם את החזית וגם את העורף.

תהילה שיימס, אחראית תחום קהילה, מספרת: מילואימניק שיתף אותי בשבוע האחרון: אני יכול להתמודד עם שירות קשוח ותנאי שטח לא קלים, אבל הייתי רוצה לדעת שכמו שאני מצליח להתמודד, גם לאשתי ההתמודדות תהיה פשוטה ואפשרית יותר. כשאני מתקשר הביתה, אני כל כך שמח לשמוע שהכל בסדר עם האישה והילדים והם מקבלים מענה ועטיפה קהילתית מחבקת. כשהמשפחות חזקה בעורף, גם החיילים בחזית חזקים יותר!

צו שמונה אזרחי

צוותי צח"ק בקהילות הגרעינים התגייסו ממש מהרגע הראשון לטובת משפחות המגוייסים: פירוק סוכות שנשארו עומדות מהחג, בייביסיטר ואירוח לילדים שמאפשר לאמהות להתארגן, ארוחות מבושלות, סיוע בקניות, הסעת בני משפחה שלא שהו בביתם בחג, קניות וכל דרישה שעלתה מהשטח.

המבצע האחרון של הגרעינים התורניים היה בהובלתו של דורון איטח, מנהל הגרעין התורני בנהריה. התארגנו כ-40 קהילות גרעינים מרחבי הארץ למבצע רחב היקף שנגע באלפי משפחות מגוייסים מכל גווני החברה הישראלית - חלוקת זרי פרחים לשבת.

פרחים של חוסן

טליה שטרן מכרמיאל סיפרה שאחת הנשים שקיבלה זר פרחים שיתפה בדמעות שמתחילת המלחמה היא חרדה וחוששת והפרחים היו רגע ראשון של אור ושל חיבוק שהיא קיבלה בתקופה זו.

בת אל לברן מטירת הכרמל סיפרה על שותפות עירונית בחלוקת הפרחים, ראש העיר, מנהל המתנ"ס ועובדי מרכז המעירים כולם חברו לאריזת הפרחים והערכות ולחלוקתם.

עדי גמליאלי מנהריה שיתפה שאחת הנשים אמרה לה שהפרחים היו לה רגע שאפשר לזקוף קומה. לא לעסוק רק בהישרדות אלא באסתטיקה וביופי…

עדי הוסיפה וסיפרה שאצלם רכשו עציצים ממשתלת עלי-אור. שלומי, הבעלים של המשתלה גוייס ורכישת 200 עציצים דווקא מהמשתלה שלו, שמחה וריגשה אותם מאוד.

"פרח הוא לא צורך קיומי. אפשר לקיים שבת כמו שצריך גם ללא זר פרחים על השולחן, יכולתי להסתדר אחלה. אבל יש משהו דווקא במחווה הזו שמרחיב את הלב ומשמח. בקיצור: תודה!"

לפרחים הוצמדו פתק ובו המילים הבאות:
לנשום עמוק
להיטען בכוחות מחודשים,
להוליד עוצמה
ולדעת שאתם הנושאים בדגל
ומאחוריכם - אומה.
משפחות העורף! מעריכים ואוהבים אתכם.

"תנופה של עשיה שמובילה לחוסן קהילתי"

השבוע יצא לדרך מבצע נוסף של חלוקת אלפי שמשוניות מעוצבות לצביעה ולתליה על המרפסת או על חלון הבית: עם הכיתוב: איתנים בעורף מנצחים בחזית! / עם ישראל חי / ביחד ננצח

בחרנו לתת לילדים אפשרות להיות שותפים בהכנת השמשונית – כדי לאפשר הפגה משפחתית ולתת לילדים עצמם להיות שותפים בחיזוק הרוח.

עשרות ילדים מקרב קהילות המפונים – גם הם נקלטים כחלק אינטגרלי מקהילות הגרעינים בערים וגם הם משתתפים פעילים במבצע.

מתוך אותה אחדות , המוני ילדים ובני נוער, מבוגרים וצעירים, אנשי קהילות מכל רחבי הארץ מצפון, מדרום וגם מהמרכז מרימים ביחד את הרוח ומזכירים לעצמנו את מה שידענו תמיד: עם ישראל חי!