שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

בדיעבד

השורות הבאות צפויות להביא עליי את האישום הנחשב לנורא מכל בשנה האחרונה, אשמתו של מי שלא מוכן לתלות בנתניהו את כל חוליי העולם, ועם זאת אקח את הסיכון ואכתוב את הדברים:

כולנו מכירים את השאלה המנסרת בחללה של ישראל ולא מהיום: למה נתניהו לא מנע את הטבח מראש. שאלה טובה, ואם לומר את האמת, אין לי תשובה של ממש עליה כי לא משוכני הקבינט אנוכי ולא מדיירי בלפור הנני, ובכל זאת אני רוצה לבקש מכל אחד מהשואלים את השאלה הזו לעצום לרגע את העיניים (לא עכשיו. עכשיו אתם קוראים. אחר כך לעצום) ולדמיין לעצמם את התרחיש הבא וביושר להשיב אם משהו בו נשמע להם לא הגיוני.

תארו לכם ששלושה ימים לפני שמחת תורה היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מזמן אליו לישיבה בהולה את שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש השב"כ, המפכ"ל ועוד כמה קודקודים נבחרים, ומודיע להם ש'תראו רבותי, אני עובר על דו"חות מודיעין שהגיעו אליי, חלקם נמסרו לי על ידיכם, ובעיניי יש כאן היערכות ברורה של חמאס למתקפת טרור כוללת. אני יודע אהרון (חליוו'ה) שאתה טוען בתוקף שמדובר בתרגילים שלא מהווים איום של ממש, שחמאס מורתע ושגם אם תהיה מתקפה היא תיבלם על ידי כוח של פלוגת חי"ר שמחזיקה את הגדר, ובכל זאת אני משוכנע שאין מנוס מלצאת למתקפת מנע כבר היום על מנת לסכל את האירוע. בסופה של המתקפה הזו אנחנו צריכים לראות את עזה ללא יכולת צבאית כלשהי ואת כל שדרות החמאס, מהפיקוד העליון ועד אחרון המחבלים שם, מחוסלים. אני לא רואה שום אופציה חלופית. בסופה של הישיבה הזו אני מתכוון להתקשר לראשי מפלגות האופוזיציה, לפיד, גנץ, ליברמן ומיכאלי, לתת להם תשקיף ראשוני של מה שצפוי ולהציע להם להצטרף לממשלת חירום".

אחרי שקראנו את הדברים שרבים מאיתנו היו רוצים שראש הממשלה היה אומר בטרם מתקפת הטבח של החמאס, ננסה לדמיין בכנות כמה צעדים קדימה, וזה היה הולך בערך כך:

שר הביטחון מחליף מבטים עם ראש אמ"ן. "אדוני ראש הממשלה, עם כל הכבוד, אני לא מצליח להבין איך אתה מגיע למסקנה שכזו. חטיבת המחקר שלנו הגישה לך שורה ארוכה של דו"חות מודיעין מוצלבים שקובעים חד משמעית שחמאס מורתע, יש לו המון להפסיד במהלך צבאי שכזה. אין שום סיבה למהלך פתע חריף ומסוכן שכזה".

הרמטכ"ל: "אדוני, בוודאי שאם זו תהיה החלטתך, נבצע, אבל אני לא יכול לעמוד כרגע מאחורי המסקנות הללו שאתה מגיע אליהן. אני מציע שנקיים דיון נוסף בנתונים שהביאו אותך למסקנה הזו, ננסה לפרוט את הדברים לגורמים ולעמת אותם עם העמדה שמציג לנו אמ"ן כבר תקופה ארוכה ועומדת במבחן המציאות כבר שנים".

וכך נמשך שם הדיון כשהקולות המתנגדים גוברים והולכים, שהרי תפיסת החמאס המורתע מתבססת על אינספור דו"חות עבי כרס. ראש הממשלה יספר לנוכחים על ביקורו האחרון באוגדת עזה ודברים מדאיגים ששמע מקצינים זוטרים ושהוא אינו שקט, אבל אז ילחש הרמטכ"ל לראש הממשלה 'אני צופה בעיה לא פשוטה. אנחנו נמצאים בעיצומה של מחלוקת קשה בישראל. גם אם נצא למשימה שאתה מדבר עליה כעת, אני לא בטוח שהצבא כולו יעמוד מאחורינו. אני מעריך שקיני הסרבנות יילכו ויתרחבו. שמענו וראינו את הטייסים שמדברים על כך שהם רוצים להיות בטוחים שפקודות שהם מקבלים עומדות בחוקי הדין הבינלאומי. אני ממש לא בטוח שנצליח לשכנע אותם בכך. אתה מתבסס כאן על תחושות בטן מנוגדות לדו"חות מודיעיניים כתובים. זה לא יספיק כדי להניח את דעתם".

נמשיך בסיפורם של הימים ההם שלא היו, בקיצורים המתבקשים:

נניח שראש הממשלה היה מתעקש ומצליח לשכנע לצאת למבצע מוגבל, בואו נודה על האמת, הארץ הייתה גועשת ורועשת. עיתונאים ופרשנים היו קופצים על גדרות האולפנים ומאשימים את נתניהו בהפקרת דמם של חיילינו למען שרידותו הפוליטית, 'את הכול הוא עושה כדי להסיט את תשומת הלב מחקיקת ההפיכה המשפטית', הם היו אומרים, ואחרים שאתם יודעים בדיוק את שמותיהם היו חוזרים בכל מהדורה על הקביעה ש'אומר זאת כך יונית, נתניהו מנסה בכוח להחזיר אותנו אל האיום הביטחוני כדי להשכיח את כישלונותיו ואת הקרע והפילוג שהוא אחראי לו. הפעם זה לא יילך לו', ויהיו גם שיקראו בפירוש לסרבנות.

בקפלן, בבלפור, מול הכנסת ובכיכר רבין היו מתכנסים עשרות ומאות אלפי מפגינים בעיניים רושפות ומטיחים בנתניהו את הקריאות 'רוצח' ומונים את מספרם של ההרוגים הפלשתינים בעזה. 'סתם כך, בגלל המיית ליבו הוא מורה על הפגזת אוכלוסייה שלווה וחפצת חיים', היו אומרים שם. טייסות שלמות היו מכריזות שלא יהיו שלוחיו של הדיקטטור להרג חפים מפשע.

אביגדור ליברמן, שהיה מוזמן לשולחן הממשלה ושאולי מישהו היה מזכיר לו את המכתב שהוא כתב לפני שנים על התחמשות החמאס, היה מגיב בבוז 'עכשיו נתניהו מגיע אליי? עכשיו הוא נזכר? לא אהיה עלה התאנה הפוליטי שלו. שיאכל את הדייסה שהוא בישל'. צמרת האופוזיציה הייתה מתלכדת למאבק במלחמת היש ברירה המשונה הזו שנתניהו הוציא אותנו אליה, ואולי אפילו מצליחה לצרף אליה כמה ספקנים משורות הקואליציה.

עצרות המונים ואמנים בשערי עזה, ארגוני זכויות אדם ומשפטנים בינלאומיים פותחים בהליכים בבית הדין בהאג, גינויים בינלאומיים מגיעים מכל פינה על פני הגלובוס, שגרירים מוחזרים וקשרים דיפלומטיים מתנתקים, מפגינים מסתערים על הכנסת ובואו נודה על האמת, זוהי רק ההתחלה.

ועכשיו בואו נחזור על השאלה, למה נתניהו לא פעל לפני שהמלחמה הזו פרצה?

קחו-תנו רע קטן

צופי טלוויזיה יקרים. לפני שאתם שוב מסתערים על עוד משדר אקטואליה רווי פרשנות וניתוחים מורכבים, תעצרו רגע, זפזפו לאפיק 26 ותתייחדו עם שמות החללים, הנטבחים, הנרצחים והנופלים.

המספר האימתני והבלתי נתפס של חללי ונרצחי המלחמה מקשה עלינו גם להרכין ראש עם זכר כל אחד ואחת מהם. זה באמת בלתי אפשרי, אבל לכמה דקות אפשר לעצור, לצפות בשמות שאת רובם לא הכרנו ועל מיעוטם שמענו בסיפורים שהסתננו לחיינו בחודש האחרון או מהיכרות אישית, לתת את הדעת על הגילאים, על מקומות המגורים, על האנשים שמאחורי השמות, על החלומות, התכניות, התקוות והחיים, כל כך הרבה חיים שנגדעו, לזכור ולנצור.

אני משער שגם אתם, כמוני, תגלו שמול כול אלה קשה לזפזפ לערוץ אחר.

מה מדאיג אותם

האם שמעתם שהאגודה לזכויות האזרח מודאגת? האם ידעתם שהאגודה הגישה דרישה בהולה לפרקליטות המדינה? לא שמעתם? אז רק שתדעו שמה שהטריד את האגודה חובבת הזכויות הייתה הנחייתו של פרקליט המדינה לפתוח בחקירה, לעצור ולהעמיד לדין כל מי שמפרסם דברי שבח למעשי הטבח המזוויעים שביצע חמאס. בנוסף מטריד את האגודה לדעת שפרקליט המדינה אישר למספר בעלי תפקידים במשטרה לפתוח בחקירה ללא צורך באישורו כאשר מדובר במקרה מובהק של תמיכה בחמאס.

בתשובה המתפרסת על ארבעה עמודים וחצי נפנפה פרקליטות המדינה את הפנייה בנימוקים ברורים מוצדקים ונכוחים, אבל באמת מטריד לדעת שקבוצת אנשים שרואה את עצמה כדואגת לזכויות האזרח מסוגלת להביע דאגה מהחלטות שכאלה. על איזה אזרחים בדיוק הם מדברים?

החובה שלהם

צדק גדול מסתתר מאחורי הקריאה להראות את הסרט המזעזע שהותיר את חברי הכנסת בוכים וחנוקים לשופטי בית המשפט העליון. השופטים נמצאים בצמרת מדרג האנשים שחייבים לראות את הסרט הזה, מה שאולי יניב אצלם הרהור חוזר על כמה וכמה מפסיקותיהם, ואולי, מי יודע, יתווה להם דרך חדשה של פסיקה בסוגיות ביטחוניות ומדיניות.

חשיבות יתרה יש לצפייה שכזו מאחר ובמוקדם ובמאוחר תונח לפתחם של השופטים הללו ההכרעה בדבר גורלם ותנאיהם של החלאות שנלכדו בידי כוחותינו. הבעיה היא שכמו שאין לנו מנגנון בקרה על שופטי בג"ץ, אין לנו גם מנגנון שיכול לחייב אותם לצפות בסרט כזה או אחר.

מאמץ מלחמתי

עוד ועוד פרשנים ומומחים, שתכלית חייהם מסתכמת כנראה בהורדת נתניהו מהשלטון, טענו טענה גאונית מאין כמותה. בעוד ראשי השב"כ והצבא נתונים בעיצומה של לחימה נתניהו בוחר להשתלח בהם, הם כותבים ואומרים. מן הסתם יש גם היגיון בדבריהם וגם נתניהו עצמו הבין זאת ולכן מחק את ציוצוו, אבל כדאי רק להזכיר להם פרט קטן אחד, שבעוד נתניהו והקבינט נתונים בעיצומה של לחימה הם עצמם בוחרים להשתלח בהם ולעשות הכול כדי להעסיק אותם באין ספור דברים, רק לא בניהול המלחמה.

עדיין מחכים לתשובה

יו"ר 'יד ושם' תקף את בחירתו של שגרירינו באו"ם, גלעד ארדן, לענוד טלאי צהוב באו"ם על מנת להעביר את המסר החד והנוקב לפיו האו"ם שוב שותק אחרי המתקפה הנאצית האחרונה כפי שנהג מול הנאצים המקוריים. מדובר בביזוי קרבנות השואה וביזוי מדינת ישראל, כתב היו"ר שהמליץ לענוד דגל כחול לבן ולא טלאי צהוב.

נדמה לי שהגיע הזמן שאולי בהזדמנות זו יקדים יו"ר 'יד ושם' ויבהיר לעם היושב בציון מדוע המוזיאון החשוב שהוא עומד בראשו ממשיך להסתיר את הקשר ההדוק והענף בין המופתי המוסלמי לבין הצורר הנאצי, קשר שאת פירותיו הבאושים חווינו היטב במתקפה הדאעשית על יישובי עוטף עזה.

מדוע הגיוס שהוביל המופתי של צעירים מוסלמיים לצבא הנאצי, שידורי ההסתה ששידר בערבית מברלין כדי להבעיר את העולם הערבי, תכניותיו להקמת תאי גזים בעמק דותן, המזימה להרעלת בארות מי הישובים היהודיים בארץ ישראל ודחיקתו בנאצים לא להסתפק בגירוש היהודים אלא להשמידם, מדוע כל אלה ועוד ועוד לא מוצאים מקום בתצוגת המוזיאון?

ולא, התקווה שאם נעלים את הפרק המבאיש הזה בהיסטוריה המוסלמית נביא לסולידריות של גורמים בעולם הערבי עם העם היהודי, התקווה הזו היא ממש לא תירוץ (וגם לא ממש מוכיחה את עצמה, אבל זה כבר סיפור אחר וממש לא קשור).

בשטחי הכינוס

קאטו הזקן הוזמן לשטחי הכינוס כדי לחזק בכמה מילות עידוד את בחורינו הטובים טרם כניסתם לעזה. הוא הגיע והם קיבלו אותו בריקודים והיה מישהו שאפילו הרים אותו על כתפיו. כשנרגעו מעט הדי השירים, העלו אותו על ארגז הפוך, קירבו אליו מיקרופון מאולתר והוא רק אמר 'כשאני רואה אתכם אני יודע שבאמת יש לנו ארץ נהדרת, וזה מה שמזכיר לי בדיוק מה אני לא סובל ב'ארץ נהדרת' ההיא'. אמר, ירד מהארגז, נכנס לטויוטה חבוטה והמשיך לקבוצת החיילים הבאה.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]