האחים אילן ועמית דבוש, בעלי רשת המסעדות 'בגטו' באיטליה, מסתכלים על תפוסת המסעדה שלהם ברומא שיכולה להעיד היטב כיצד השפיעה המלחמה על רמת האנטישמיות ותחושת האיום באזורים יהודיים במדינה.

"מהרגע שהתחילה המלחמה, יש עלייה באנטישמיות ואנשים יוצאים פחות בערב ובצהריים. יש אנשים שלא מבינים בכלל מה קרה ויוצאים להפגין בעד הפלסטינים ונגד ישראל. אוקטובר זה חודש מאוד טוב באיטליה וברומא והכל מלא בתיירים - אבל הם לא מגיעים לאזור הגטו היהודי בגלל אזהרות ופחד", מספרים השניים.

לדבריהם, יש ניסיון בחלק מהתקשורת האיטלקית, להציג תמונת מצב שגויה. "יש מי שחושבים - בגלל כל מיני עמדות שמוצגות כאן בתקשורת - שלהגיע לאזור הזה משמעותו הזדהות עם ישראל. רוב הסועדים אצלנו אינם יהודים. יש פה המון ביטחון ומשטרה עוד מלפני המלחמה ועכשיו הכוחות תוגברו. האמת היא שהמצב כאן רגוע מאוד ואחד המקומות הכי בטוחים באיטליה זה הגטו היהודי".

ברמה האישית השניים לא מסתירים סממנים יהודיים. "אנחנו מסתובבים עם כיפה כל היום בכל רחבי העיר - למרות האזהרות".

הם נשאלו כיצד בתקופה כזו פועל היטב המטבח חלק מעובדיו ערבים וחלק יהודים. "יש פה גם עובדים ערבים - הם המון זמן באיטליה - ואני מקווה ומאמין שהם לצידנו. אני חושב שהם התרגלו אלינו ויודעים מי אנחנו. אנחנו דוברי ערבית ומדברים איתם בשפה שלהם. אנחנו פחות דואגים מהפועלים בפנים".

לשניים מסעדות גם בונציה ובמילאנו וגם בהן מורגשת הירידה המשמעותית בכמות המבקרים. "במילאנו ספגנו את המכה הקשה. יש שם המון מוסלמים והאנטישמיות התגברה באופן משמעותי. לעסקים אנחנו לא דואגים - אחרי שננצח במלחמה הכל יהיה בסדר. אנחנו עוקבים אחרי הטלוויזיה מישראל כל היום ומקווים שננצח הכי מהר ויחזירו את כל השבויים".