הקונגרס בארה"ב
הקונגרס בארה"בצילום: Amos Ben Gershom/ GPO

חברי האגף הפרוגרסיבי והשמאלי של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב מגייסים חוק משנת 1997 בניסיון למנוע את הסיוע הכספי לישראל. חלק מחברי המפלגה טוענים כי הסיוע, בסך 14.3 מיליארד דולר, מהווה הפרה של "חוק ליהי" משנת 1997.

החוק הועבר על ידי הסנטור הדמוקרטי לשעבר פטריק ליהי, ואוסר על משרדי ההגנה והחוץ של ארה"ב להגיש סיוע ביטחוני לממשלות זרות "העומדות בפני האשמות אמינות של הפרת זכויות אדם".

אנדרה קרסון, חבר קונגרס מוסלמי מאינדיאנה, הוא אחד מחברי המפלגה הדמוקרטית שטוענים כי הסיוע הביטחוני לישראל מהווה הפרה של "חוק ליהי", לטענתו עקב מספר ההרוגים הגבוה ברצועת עזה, המשבר ההומניטרי הגואה והעקירה של מאות אלפי תושבי עזה מבתיהם. "אני מודאג מאוד מכך שדולרים של משלם המסים שלנו עשויים לשמש להפרות של זכויות אדם.

בשנה שעברה הצבעתי להעניק סיוע אסטרטגי ובטחוני של 3 מיליארד דולר לישראל. אבל עלינו לוודא לחלוטין שבאף אחד מהכספים האלה לא יעשה שימוש בלתי הולם, תוך הפרה של החוק האמריקאי כמו חוק ליהי, או בניגוד לחוק הבינלאומי", כתב קרסון במייל ל"גרדיאן" הבריטי.

הוא גם האשים את ישראל ב"ביצוע פשעי מלחמה" תוך שהוא מציין את הפצצת מחנה הפליטים ג'באליה ושימוש לכאורה בפצצות זרחן מצד צה"ל. גם אוסמה אנדרבי, דובר ועד הפעולה הפוליטי "דמוקרטים למען צדק" שפעל למען בחירת חברי המפלגה הפרוגרסיבים, אמר כי יש להפעיל את "חוק ליהי" על מנת למנוע את הסיוע הכספי לישראל. "אני חושב שחוק ליהי צריך להיבדק כעת, כשאנחנו רואים הפרות גסות של זכויות אדם", אמר.

"הישראלים מכוונים למחנות פליטים, בתי חולים, מסגדים,וכולם במסווה של הגנה עצמית או כי חבר כזה או אחר של חמאס מסתתר שם. זה לא משנה אם חמאס שם או לא, כי אתה מכוון לאזרחים. אין להצדיק שום סכום של כספי מס עבור זה", אמר אונדרבי.