פעילות הכוחות בעזה
פעילות הכוחות בעזהצילום: דובר צה"ל

כולנו מבינים את גודל הטרגדיה שפקדה את מדינת ישראל באותה שבת שחורה, מראות שלב אדם אנושי אינו יכול לשאת.

גם רבים מאלו שהזדהו עם הנרטיב הפלסטיני מבינים עכשיו, שלא ניתן לאחר אירוע כזה לדרוש מישראל לתת לפלסטינים מדינה ולהפקיד בידם את בטחוננו, חלום השלום נקבר לשנים רבות רבות.

אך גם לו היינו מצפים לשלום הזה, הרי שבשנים הקרובות חיי הפלסטינים לא הולכים להיות חיים טובים, נתקשה מאד לאפשר להם חיים תקינים ומלוא הזכויות. נסיונות השלום וההתנתקות לא צלחו וגם אם נאמר שלא ניסינו מספיק לא נראה שיש הרבה בציבור הישראלי שיהיו מוכנים להיות שוב שפני הנסיון.

בנתיים מלחמה, שגובה קרבנות אין ספור. בצד הישראלי הקושי רב להלחם בעזה ובגדה כאשר הלחימה מתבצעת בתוך ריכוזי אוכלוסיה אזרחית. גובה מאיתנו קרבנות רבים, ולא נראה שבכוונת מישהו למחוק את עזה.

בצד הפלסטיני הפצצות, עקירות וחיים של עוני וסבל כאשר אף אם בכלל יצליחו להשתקם זה ייקח זמן רב מאד, רבים עזבו את בתיהם כמובן שאין מזון ומגורים נאותים ואין שירותים בסיסים

דיפלומטים רבים החל מביידן, עובר דרך קנצלר גרמניה ועוד רבים דואגים לציין שישנם פלסטינים רבים חפים מפשע, חפצי חיים, שאינם מעוניינים באלימות וברוע, ומעוניין לחיות את חייו ולהצליח בהם תוך שהוא מקבל את כל זכויותיו.

אז מה עושים?

בשביל כך צריך לחזור להיסטוריה הלא רחוקה, לפני כשמונים שנה, במהלך מלחמת העולם השנייה, בוצעה השואה הנוראה על ידי גרמניה ועמים נוספים באירופה, בפועל סולקו מאירופה כ-10מליון יהודים, כאשר חלקם הגדול בהשמדה ורצח המוני, אכזרי ושיטתי תוך בזיזת רכושם ופועלם. רק תחשבו לרגע כמה יהודים היו היום באירופה לולא השואה.

הרכוש היהודי שנשאר באירופה (כאשר רבע ממנו בגרמניה) מוערך על פי דוח מבקר המדינה בכ-600 מליארד דולר

מתוך הרכוש היהודי הוחזר רק כ-11 % סך הכל.

בשנת 1952 נחתם הסכם השילומים בין גרמניה לישראל (בגרמנית: Wiedergutmachung – "תיקון העוול") שילומים אלו היו אמורים להיות פיצוי על רצח של 6 מליון מבני עמינו. ויכוח עז ניטש בישראל האם לקבל שילומים אלו, אבל לא נחזור לשם.

כספי השילומים האלו עדיין לא שולמו לגמרי עד היום ולמעשה נשאר חוב גרמני של כ20 מליארד דולר.

כל בר דעת מבין שלא ניתן לכפר על פשע השואה באמצעות כסף, בפועל ההסכם קיים והם חייבים לנו אותו, אבל אולי יש דרך אחרת בה הם יכולים מעט לכפר ולשנות את ההיסטוריה לטובה.

גרמניה ואירופה כולה זקוקים למהגרים כך למשל על פי מאמר שהתפרסם בבלומברג בחודש יוני השנה גרמניה צריכה מאות אלפי מהגרים. בחודש אוגוסט פורסם בבלומברג כי גם מזרח אירופה זקוקים לידיים עובדות וזקוקות למהגרים.

אוכלוסיית גרמניה מונה כ-83 מליון אנשים אם ניקח מדינות נוספות כמו פולין בה היו לפני השואה כ3.5 מליון יהודים הינה בעלת אוכלוסיה של כ40 מליון, גרמניה ומדינות אירופה קיבלו פליטים ממקומות כמו סוריה לוב עיראק, כיום יש בסך הכל באירופה כ 40 מליון מוסלמים .

הנה ההזדמנות לדרוש צדק ומוסריות וגם את כספנו הגזול, אם בשואה נלקחו חיי היהודים הרי שהפיצוי הנכון ביותר הוא לאפשר ליהודים חיים רגועים בארצם ולאפשר לפלסטינים חיים טובים.

אנחנו צריכים להרים קול זעקה ודרישה ולבקש ממדינות אירופה וגרמניה בראשם, שיתנו בית לאזרחים הפלסטינים אשר יבקשו להגר אליהם.

על גרמניה ומדינות אירופה האחרות מהם סולקו היהודים להצהיר כי הם מוכנים לתת לכל פלסטיני חף מפשע אשר יהיה מעוניין בכך, אזרחות, בית וזכויות מלאות, ראשית כצורך שלהם בכך, הפלסטינים הם עם צעיר חרוץ ועובד אשר יוכל לתת מענה למחסור בידיים עובדות באירופה. שנית ובעיקר ככפרה פיצוי ותיקון על השואה, כאשר גרמניה ומדינות אירופה האחרות בהם נמצא רכוש יהודי יוכלו לשלם את קליטת הפלסטינים תוך קיזוז חלק מחובותיהם הכספיים והשילומים.

כך שכבר קיים תקציב גדול מספיק בשביל לקבל את הפלסטינים וגם לדאוג למדינה המקבלת אותם, כך ניתן יהיה לבנות מנגנון של פיזור הפליטים ברחבי אירופה על פי גודל החוב (בדומה למה שנעשה על ידי האיחוד האירופי לגבי הפליטים מסוריה רק עם נתונים אחרים).

במסגרת זו אנחנו לא מבקשים מהפלסטינים לעזוב, אלא מבקשים ממדינות אירופה וגרמניה בעיקר לעשות את חובתם ולתת להם את האפשרות הזאת, המחוייבת כל כך מבחינה מוסרית והומניטרית.

על גרמניה להיות היוזמת והראשונה בעניין הזה וכל האיחוד האירופי אחריה להורות לכל אחת מחבריה לקבל חלק מהפלסטינים לשטחם, ולו רק לאותו מקום בו אמור היה להיות יהודי. אנו מאמינים שחלק גדול מהפלסטינים חפצי החיים יבחרו באופציה זו, אך וודאי שמדינות אירופה אינם פטורות מההצהרה הזו . כאמור באירופה יש כבר מוסלמים רבים ממדינות רבות, עוד כמה מליוני פלסטינים לא אמורים באמת לשנות את הדמוגרפיה של אירופה.

אנו צריכים לקרוא למדינות אירופה, לאיחוד האירופי ולגרמניה בראשם הובילו מיידית מהלך שיעשה צדק היסטורי, צדק עולמי, צדק בין העמים. אל תתמהמו ואל תחמיצו את ההזדמנות ההיסטורית לעשות צדק בין העמים ולכפר על מעשי אירופה כלפי היהודים.

תשלחו כבר עכשיו צי אוניות לעזה, שכל פלסטיני חף מפשע יוכל כבר עכשיו לצאת למדינותיכם, אני בטוח שמדינת ישראל תוכל לתת לכם את העזרה הן טכנית והן בלהבחין מי הטובים ומי הרעים, כאשר ישראל תוכל להמשיך ביתר קלות להלחם ברעים עד כלות.

אז מה עלינו לעשות? על גלעד ארדן לעמוד באו"ם לא עם טלאי צהוב, אלא עם דרישה ברורה לצדק ומוסריות, על שגריר ישראל בגרמניה להציף דרישה זו בכל מקום, כך גם שגרירי ישראל בשאר המדינות.

ואנחנו ? האזרחים. עלינו להפיץ את דרישת הצדק והמוסריות הזאת בכל מקום, בכל סרטון הסברה, בכל במה אשר תקבלו ובכל מקום בו אתם יכולים להשמיע את קולכם, בסוף הוא יישמע.

אנחנו חייבים להחדיר לעולם את המסר Free the paple , תתמקדו בלעזור לאנשים ולא לעזור לרעיונות של הגדרה לאומית, שכנראה את חלק גדול מהפלסטינים זה בכלל לא מעניין, אנחנו חייבים לקרוא לגרמניה ואירופה: קיימו את חובתכם הבסיסית!

הצילו את היהודים! הצילו את הפלסטינים! זה צודק. זה מוסרי. זה, הומניטרי.

הכותב הינו רב ועו"ד מייסד עמותת צדק לאומים