השר יריב לוין
השר יריב לויןצילום: חיים גולדברג, פלאש 90

בצל כותרות המלחמה יצאו היום שני דיווחים 'אזרחיים' העוסקים בשגרת החיים בישראל. האחת סביב מינוי שופטים בישראל, השניה בעניין מינוי דיינים.

הדיווח הראשון ראה אור בשעות הבוקר כשבישר על כך ששר המשפטים צפוי לכנס את הוועדה למינוי שופטים ולמנות שופטים חדשים. אך יצא הדיווח מלשכתו של השר לוין והוא הוצף באהבה משל החזיר 30 חטופים לביתם. במחנה הממלכתי מיהרו לשבח, יו"ר האופוזיציה לפיד עודד.

שעות אחדות דווח על ניסיון לכנס את הוועדה למינוי דיינים תוך תיאום ציפיות עם השותפות הקואליציוניות. דקות אחדות חלפו מאז הופרחה הידיעה לאוויר העולם ובלשכת שר הדתות אחזה החלחלה עדי כדי יציאה בהכחשה.

"לא נערכה אף ישיבה בין שר הדתות ואנשיו לבין אנשי סמוטריץ בעניין מינוי דיינים. הנושא כלל לא על הפרק", הובהר בנחרצות.

כדי להמחיש את גודל השעה חודד והודגש במה עסוק שר הדתות בימים אלה: "השר, המנכ"ל וכל צוות המשרד עסוקים אך ורק בעניין דאגה להבאת כל הנרצחים הקדושים הי"ד לקבר ישראל בהקדם האפשרי".

בצל השכול והכאב מנסה מדינת ישראל לסגל לעצמה שגרת חירום. העסקים חוזרים להיפתח בזה אחר זה, בתי עסק המאובזרים בחדרי מיגון מזמינים קהל, מערכת החינוך חוזרת לפעול בהדרגתיות, הישראליים שנשארו לחיות בסוף חייבים להמשיך לחיות. ההתנהלות הזו מחויבת המציאות כדי להמשיך ולקיים כאן חברה אזרחית תקינה.

כחלק משגרת החירום מזרימה המדינה את מירב כוחותיה התקציביים להוצאות המלחמה בהיבט הביטחוני והאזרחי. כל שקל לא צבוע שנמצא על השולחן – מועבר ישירות לקופת המלחמה. אך באותה נשימה ברור לכולם, שהכספים הצבועים המיועדים להמשך שגרת החיים אמורים להישאר על עומדם. כך בעניין התקציבים, כך בשאלות של מדיניות בשאר תחומי החיים.

לכן לא ברור מדוע יש באולפני החדשות חדשים לבקרים מי שמנסה להבדיל בין צרכי האוכלוסיות השונות המרכיבות את הפסיפס הישראלי וקובע מבלי למצמץ מה הם כספים צבועים ומה הן הרזרבות האמורות להיות מנותבות למאמץ המלחמתי.

מי קבע שיש הבחנה בסטטוס הסכמי השכר מול עובדי הוראה בין מורים חילוניים למורים חרדיים. מדוע כל כך חשוב למנות דווקא עכשיו שופטים והדבר מתקבל במחיאות כפיים סוערות ואילו משרד הדתות אחוז בפחד מצמית לדון באפשרות של מינוי דיינים בעת הנוכחית.

מדוע נניח תקציבים למפעלי ים המלח או תקציבים לניטור וזיהום אוויר בישראל הם חלק מסיגול שגרת החירום בישראל אך תיעול תקציבים המיועדים לסיוע לראשי רשויות ביעודה ושומרון זוכה לביקורת נוקבת.

ולא, העובדה שהם מוזרמים תחת סטטוס 'כספים קואליציוניים' אינה הופכת אותם ללא חיוניים עבור צרכים ייעודיים להמשך סיגול שגרת החירום בישראל.

אנשי מדורת השבט מלינים על פוליטיקת המלחמה אך במו ידיהם מזרימים אוויר חם לבלון הפוליטי המדמם. הגיע הזמן להרפות. יהי עוד הרבה זמן להתווכח בהמשך. לא היום. לא ב'שלושים'.