יו"ר תנועת העצמאים, אורן בוטא, השתתף היום בדיון מיוחד של ועדת הכספים ועל תחושותיו הקשות לנוכח המשבר סביב השלכות המלחמה על הזירה הכלכלית, הוא מספר בראיון לערוץ 7.

"המצב היום גרוע בהרבה מתקופת הקורונה. עסקים סגורים בכל הארץ, הפעילות מאוד מאוד נמוכה כי הרבה אנשים במילואים והרבה אנשים לא יודעים מה לעשות עם הכסף שלהם ומחכים לתוצאות המלחמה. לכן הצריכה ירדה משמעותית. כולנו מרגישים ירידה רצינית". לדבריו "אם לא נשפר את המתווה הזה, שהוא גרוע יותר מזה של הקורונה, לפני ההצבעה בכנסת, נגיע למצב שאנשים קופצים מהחלונות. אנשים לא ירגישו בטוחים בעקבות הפיצוי הכספי ומצב הרוח הלאומי. לא אתן יד לכישלון שכזה".

בוטא מזכיר כי עסק שלא יקבל פיצוי לא יוכל לשלם משכורות. הפיצוי אמור להגיע בתוך ארבעים יום, כלומר ב-18 בנובמבר, ועד אז "העצמאים צריכים להביא כסף מהבית, ואין להם יתרת שומן אחרי חודש של חגים ואחר שלוש שנים של קורונה. לכן אני קורא לכל העוסקים בדבר במשרד האוצר, כולל המנכ"ל, אנחנו צריכים סיוע מיידי, מקדמות כבר בעשירי לחודש כדי שאנשים לא יקרסו ואחר כך תעשו השלמות".

"לא נוותר", אומר בוטא. "נהיה בכל מקום שצריך כדי לדאוג לעצמאים ולעובדים שלהם". לדבריו במידה בחודש הראשון עצמאים ייכנסו לבור מעטים יוכלו לצאת ממנו ואז "כולנו נהיה בצרה צרורה כשהמלחמה הזו תסתיים".

לדבריו את הכסף יש לתת כעת מיתרות מטבע חוץ שקיימות בגובה של מאתיים מיליארד דולר, החוב הוא של טריליון שקלים והפער הוא של מאתיים מיליארד שקל. המשמעות היא שמצבה הכלכלי של מדינת ישראל הוא טוב ו"זה הזמן להעביר את הכסף לציבור". לדבריו מדובר בסכום של קרוב ל-15 מיליארד שקלים בחודש הראשון ולאחר מכן הסכום יירד מדי חודש, ל-13 מיליארד, 12, 10 והלאה במידה והמלחמה תימשך חצי שנה.

"אני מאמין שאחרי שננצח את המלחמה הזו, כל העסקים ישרדו אם נדאג לפיצוי טוב, ונוכל לברך. אחרת, נהיה שם בכל דקה כדי להזכיר לממשלה שלא נהיה קרבן למבצעים ומגפות", אומר בוטא.

על החשש שיהיו עסקים שינצלו את המענקים גם אם הדבר לא מגיע להם, משיב בוטא ומחלק את תשובתו לשני חלקים עיקריים. "העסקים הקטנים, עוסקים פטורים אמורים לקבל 1750 שקלים לחודש. מה הם יעשו עם הסכום הזה אם העסק שלהם ירד במאה אחוז או בשמונים או שישים אחוז? עסקים שמרוויחים בין 50 ל-120 וגם הם עסקים פטורים, מקבלים 3300 שקלים בחודש, פחות משכר המינימום. זה ביזיון ולא ניתן לזה יד. חברי הכנסת מהליכוד אמרו לי שלא יצביעו בוועדת הכספים עד שהדברים לא ייפתרו".

"עסקים גדולים שנותנים להם 22 אחוז בהוצאות הקבועות יעלו להם ל-35 אחוז, וזה נושא כאוב כי הם מעסיקים עובדים ועלות כל עובד היא 15,000 שקל לחודש ויש כאלה 40,000 שקלים. אנחנו צריכים לדאוג לכולם. השכירים צריכים להבין שאם העצמאים יקרסו עכשיו לא יהיה להם לאן לחזור. הם צריכים להיות איתנו", אומר בוטא.

עוד מספר בוטא על קריאתו לשר האוצר בתחילת האירוע לפנות לבנקים בבקשה שלא יחזירו הוראות קבע וצ'יקים. הדבר לא קרה בשל היחסים המעורערים בין האוצר והבנקים, "אבל אותנו זה לא מעניין. הבנקים הרוויחו בשנה האחרונה, טוב שהם הרוויחו, שמונה מיליארד שקל רק בשנה הזו. הם יכולים לשרוד עוד שנתיים ולתת הלוואות בשלושה אחוזים. הם לא עושים את זה כי הם רוצים להרוויח עוד", הוא אומר ופונה לבנקים להבין את הצורך לתת לציבור שהוא הלקוח הגדול ביותר של הבנקים עצמם.