הנשיא יצחק הרצוג
הנשיא יצחק הרצוגצילום: Michael Giladi/Flash90

נשיא המדינה יצחק הרצוג, שיגר מכתב חירום הערב (שלישי) לנשיאות ונשיאי האוניברסיטאות והמכללות בארצות הברית.

המכתב, נכתב ונשלח על רקע הטבח האכזרי שפקד את מדינת ישראל ב-7 באוקטובר, אשר בעקבותיו חלה עלייה בגילויי האנטישמיות המתבטאים באופן מילולי ופיזי כלפיי יהודים באוניברסיטאות והמכללות השונות.

במכתבו, דרש נשיא המדינה את הטיפול המיידי במי שתומכים ומזדהים עם מעשי ארגון הטרור חמאס בכל דרך שהיא, וכך הוא כותב בדבריו ביחס לאירועים האנטישמיים: "האירועים בקמפוסים הם אינם דיון אלא ביזוי המוסד האוניברסיטאי וחילול עקרונותיו הבסיסיים. איך ייתכן שלמי שתומכים, מעודדים, מסבירים ומאדירים את מעשי הזוועות של החמאס יהיה מקום במוסד אקדמי כלשהו? או בכלל - בעולם התרבותי והנאור".

עוד הוסיף נשיא המדינה: "כולנו יודעים שאידיאולוגיות מרושעות אשר מכוונות כלפי יהודים תמיד מאותתות על קריסה אינטלקטואלית רחבה הרבה יותר. האירועים שאנו עדים להם הם אינם איום כלפי סטודנטים יהודים בלבד אלא כלפי עצם קיומם הבריא של המוסדות החיוניים לתרבות האנושית שלנו, ובמילים אחרות - זהו איום על האנושות עצמה".

נשיא המדינה חתם את דבריו בקריאה להקמת צוותי משימה ייעודיים: "כל אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה יכול וצריך להוביל את המאבק בנגע האנטישמיות, בין היתר על ידי הקמת צוות משימה שיפתח תכנית עבודה קמפוסית ומוסדית ויהווה עוגן חשוב עבור הקהילה כולה".

המכתב, חתום על ידי נשיא המדינה יצחק הרצוג, נשלח כ-700 אוניברסיטאות, מכללות ומוסדות אקדמיים ברחבי ארצות הברית כצעד נוסף להעלאת המודעות והטיפול באנטישמיות ובפגיעה ביהודים בזירה הבין-לאומית.