מחבלי חמאס בחדירה לישראל
מחבלי חמאס בחדירה לישראלצילום: Yousef Mohammed/FLASH90

היועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב מיארה ופרקליט המדינה התייחסו הערב (שלישי) לפעולות חקירת המחבלים שנתפסו בישראל לאחר שביצעו את הטבח המחריד בדרום.

בהודעה המשותפת לשניים נכתב: "מדינת ישראל לא תשלים עם רציחתם, חטיפתם ופציעתם של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון ועם החרבת יישובים. לצד הפעילות במישור המבצעי והמדיני, בין היתר להשבת החטופים, מאז ה-7 באוקטובר מתבצעת פעילות אינטנסיבית בשדה המשפטי".

הם ציינו כי "הפעילות מתבצעת מתוך ראייה כוללת של מתקפת הטרור הנפשעת, על כל היבטיה, הלאומיים והבין לאומיים. זאת, במטרה לחקור ולקיים הליכים משפטיים נגד מי שביצעו את מעשי הזוועה הללו, תכננו אותם והיו מעורבים בהם, יהא מקום מושבם אשר יהא".

בהמשך ההודעה הבהירו היועמ"שית והפרקליט כי "מדינת ישראל תפעל להביא לדין מחבלים שנתפסו או ייתפסו, ותדרוש עונשים שיהלמו את חומרת הזוועות שבוצעו".

"מדובר באירוע חריג וחסר תקדים בהיקפו, ועל מערכת אכיפת החוק להתמודד עם אתגרי החקירה המורכבת של מעשי הטרור הנפשעים, כמו גם עם סוגיות משפטיות מורכבות העולות ממעשים אלה", נמסר.

בהודעה צויין כי "מעשי הזוועה נחקרים בשיתוף פעולה הדוק של שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל וצה"ל, וכי החקירה נעשית בליווי צמוד של פרקליט המדינה ואנשיו, ובפיקוח היועצת המשפטית לממשלה".

"לשם כך, הוקמו צוותי עבודה משותפים ואחודים של הגופים השונים, שבהם משתתפים הגורמים הבכירים והמנוסים ביותר במערכת אכיפת החוק. הצוותים מדווחים בקביעות על התקדמות העבודה במישור החקירתי והמשפטי, הלאומי והבין לאומי, ליועצת המשפטית לממשלה ולפרקליט המדינה. בתוך כך, מלאכת איסוף הראיות (לרבות המדיה הדיגיטלית) מכלל הזירות מרוכזת על ידי משטרת ישראל, ולשם כך הקצתה משטרת ישראל כוחות מנוסים, חסרי תקדים בהיקפם, בהובלת ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה. במקביל להתקדמות איסוף הראיות, משרד המשפטים - מערך הייעוץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה, מקדמים פתרונות מיטיבים לכל הסוגיות והשאלות המשפטיות המורכבות שמתעוררות".

"לדאבון הלב", נכתב, "ישנם אלפי קורבנות ונפגעי עבירה, וכן היקף נרחב של זירות שבהן בוצעו מעשי הטרור המחרידים. נעשים מאמצים רבים, כדי לאסוף באופן מיטבי את כל הראיות הנחוצות, זאת באופן המקצועי, המהיר והרגיש ביותר שניתן, על ידי רשויות החקירה והתביעה, הפועלות לשם כך ללא לאות, תוך כדי הלחימה. יוזמות רבות וברוכות בנושא ריכוז הראיות שננקטות על ידי גופים שונים, נבחנות ומטופלות על ידי משטרת ישראל, כדי לאסוף גם את המידע הדרוש המצוי בידם".

לסיום נמסר כי "מלאכת זיהוי החללים ואיתור הנעדרים, משימת החקירה, הבאת המחבלים לדין וענישתם במלוא החומרה, היא משימה בעלת חשיבות לאומית ובין-לאומית עצומה. משרד המשפטים ומערכת אכיפת החוק רותמים את מיטב המשאבים המקצועיים למיצוי הדין עם המעורבים במעשי הזוועה. למען אלפי קורבנות מעשי הטרור הנפשעים, משפחותיהם, אוהביהם, כלל עם ישראל, ולמען העולם הנאור כולו הנלחם בטרור".