הגדר המזרחית בגבול ירדן
הגדר המזרחית בגבול ירדןצילום: מנהלת התפר

אתי דוד, תושבת אשדות יעקב איחוד, מספרת בראיון לערוץ 7 על תחושות קשות בקיבוץ השוכן סמוך לגבולה המזרחי של ישראל, בשל אירועי חדירה חוזרים ונשנים מכיוון ירדן, אימונים צבאיים וירי מעבר לגדר.

"הבית שלי נמצא במרחק של קילומטר ומאתיים מהירדנים", היא אומרת ומציינת כי במרוצת השנים עברנו לא מעט מבצעים צבאיים ברצועת עזה, אך מאז ראשית המלחמה הנוכחית ברצועה. "יש נגיעות וחדירות בגדר. כל יומיים יש יריות ששומעים ממש עד לפתח הבית שלי".

דוד מספרת כי שוב ושוב מקבלים התושבים הודעת 'פרש טורקי' שמשמעה חשש לחדירת מחבלים ובעקבותיה התושבים נקראים להיכנס לבתים, לסגור את הדלתות והחלונות ולכבות אורות. "מאז המלחמה כבר 3-4 פעמים. אנחנו סוגרים את הדלתות, מחשיכים את הבתים ולא יודעים מה קורה בהמשך", למעשה עד להודעת חזרה לשגרה, "אף פעם זה לא היה ככה", היא קובעת.

"אני לא רואה התארגנות ירדנית, כי אין לי את האפשרות לבדוק ויש לי את החיים שלי, אבל אני רואה שלפני עשרים שנה היו כמה כפרים והיום זו עיר גדולה מוארת שמוכפלת. לפני יומיים הייתה חדירה, זה נמשך כמה שעות, החזירות אותנו לשגרה ולא אמרו מה היה".

דאגתה של אתי כמו דאגתם של תושבים אחרים מתחדדת לנוכח אירוע תחילתה של המלחמה בדרום. "קרה כאן אסון ומי מבטיח לי שמעבר לגדר דאע"ש לא חדרו לכפרים שמעבר לגבול. פתאום יש התעוררות מאז השביעי לאוקטובר, פתאום יש 'פרש טורקי', למה הם מתאמני בירי כל יומיים. ביום שישי ואתמול הצבא הירדני התאמן בירי 5-6 שעות, לכבוד מה? כבר עשרים שנה אני גרה כאן וזה לא היה קודם".

על התשובות שלא הגיעו מגורמי הביטחון היא אומרת: "גם מהרבש"צים לא קיבלתי תשובות. הם אומרים שגם הם לא קיבלו תשובות. הייתה שיחה עם המח"ט שלא הייתי בה, אבל חברים שהיו בה אמרו שהוא הסביר שזה מתואם עם הצבא הירדני ומדובר בדברים שהיו בעבר, אבל למה לא שמעתי בעבר פרש טורקי? מהשביעי לאוקטובר מכניסים שוב ושוב אותי ואת הילדים לשבת בבית עם חלונות סגורים, מה שלא היה לפני חצי שנה או שנה או עשר שנים ושלושים שנה. אף פעם לא שמעתי יריות כאלה של הצבא הירדני, ומי מבטיח לי שזה הצבא הירדני? מי מבטיח לי שזה לא דאע"ש וחמאס".

לדבריה הדאגה שלה מבטאת דאגה של חברים רבים בקיבוץ, ובעקבות כך הם מפיצים פוסטים מוטרדים ומודאגים ומנסים להגיע לתקשורת. "אם בעוטף עזה, שהיה המקום הכי חם, ראש אמ"ן וראש השב"כ ישנו בעמידה, אז מה יהיה אצלנו. אצלנו אין גבול כמו עזה עם מכשול ושטח סטרילי. אצלנו זה שדות ואבנים וכיתות כוננות שקמו רק לפני שבועיים שלושה", היא מדגישה. "מאוד אשמח להיפגש עם ראש השב"כ וראש אמ"ן כדי לקבל תשובות".

"לפני השביעי לעשירי לא ראינו תינוקות נשחטים", היא שבה ומתריעה. "לא כולם כאן עם נשקים והתפקיד שלי הוא לא להוציא רישיון לנשק, אלא לגדל ילדים ולחיות. הבת שלי שואלת עם מה נרוץ, סכין או משקולת כושר, כי זה קורה בכל יומיים. זה לא היה בעבר. חיינו בשלום. אני \לא אדם חרדתי והייתי רצה בשדות לבד, ועכשיו גדל בי הפחד להתקרב לגדר כי כל יומיים יש או פרש טורקי או שהם מתאמנים בירי".

"אני מחכה שיתנו לנו תשובות. אם לפי התקשורת לרונן בר יש זמן להיפגש עם אנשי המחאה משמאל, שיבוא אליי לתת תשובות על דברים שהוא אחראי להם", אומרת אתי ומזכירה כי גם בעוטף עזה היו אזהרות ולראשי מערכת הביטחון והמודיעין היה תפקיד להקשיב לאזהרות הללו, אבל "אנשים הפסיקו להתעסק במה שחשוב. אני בתפקידי אחות ומנהלת מרפאה ויודעת שאני לא מתעסקת בדברים אחרים שהם לא מתפקידי, ואחרי השביעי לעשירי הבנו שיש אנשים שיושבים על תפקידים ובמקום להתעסק בביטחון עוסקים בשאלה אם יכניסו או לא יכניסו שופט לוועדה. שישאירו את זה לחברי הכנסת ויתעסקו בתחומים שלהם".

"אני מאוד מקווה שהדברים יגיעו לשב"כ ולצבא שיבדקו מה יש מאחורי הגדר ולא יבנו על 'יהיה בסדר' ושהם נחמדים ועושים אימון. הוכח שהמטרה של האנשים האלה היא למחוק אותנו מהעולם ולא להגיע לחיים שפויים. אם הם הגיעו לגבול הדרומי והצפוני הם יכולים להגיע גם לגבול ירדן ולכל מקום כי מבחינתם השאיפה היא לראות אותי שחוטה מתחת לאדמה. אף אחד לא מבטיח לי שאין תאי דאע"ש מעבר לגדר.

"מי מבטיח לי שהמלכה הירדנית הפלשתינית ובעלה פועלים כדי להרגיע את האנשים ושהם שולטים במי שנכנס לכפרים שם ליד הגדר? בשביל זה יש את ראש אמ"ן וראש השב"כ ושלא יתעסקו במחאות", דברי דוד.

מדובר צה"ל נמסר כי "הדיווחים והפניות העולים בכתבה נבדקים במלוא כובד הראש. צה"ל יחד עם כוחות הביטחון פועלים לחיזוק מאמץ ההגנה במרחב באמצעות תגבור כוחות לוחמים והוספת אמצעים טכנולוגים ונוספים במרחב".