נהירת הפליטים דרומה מבטאת אובדן שליטה של החמאס
נהירת הפליטים דרומה מבטאת אובדן שליטה של החמאסצילום: Ahmed Zakot, רויטרס

1

כל מה שנכתב בימים אלו על המלחמה בעזה צריך להיכתב בזהירות ובהסתייגות. איש אינו יודע מה ילד יום. נכון לזמן כתיבת מאמר זה, יום רביעי בערב, נראה כי המערכה בעזה מתקדמת היטב מבחינתה של ישראל. כיתור עזה ופרבריה הושלם מכל הכיוונים, וצה"ל הולך וכובש ומטהר את העיר עצמה. האוכלוסייה שאינה לוחמת הקדימה ויצאה ברובה הגדול לאזור הדרומי, הרחק ממקום הקרבות. אלפים רבים מבין אלה שעוד נותרו בעיר עד להשתלטות הקרקעית יוצאים בימים אלו דרומה על הציר הראשי, דרך המסדרון המוגן שצה"ל מאפשר להם. הבריחה הזאת נעשית למורת רוחם של מחבלי החמאס, שמעדיפים שהבלתי לוחמים יישארו ובעצם נוכחותם יפריעו לצה"ל, אשר חושש מפגיעה באזרחים, לפעול בחופשיות.

לכוחותינו נותרה עוד עבודה רבה באזור המכותר, גם בהשתלטות על המרחב כולו מעל ומתחת לקרקע, וגם בחיסול קיני התנגדות באזורים שכבר נכבשו. סוגיית מפקדות החמאס החוסות תחת בתי החולים השונים, ושיפא בראשם, חייבת להיפתר באופן שיבטיח את כיבושן והשמדתן בלי שהדבר יגבה מאיתנו מחיר כבד בחיי חיילינו. ממשלת ישראל וראשי צה"ל חייבים להבין שהשמירה על חיי חיילינו עומדת בראש סולם הערכים המוסרי וקודמת למניעת קורבנות מקרב אוכלוסיית האויב אפילו אם היא חפה מפשע – וברובה המכריע היא לא באמת חפה מפשע. האחריות לאובדן חיי אדם מקרב אוכלוסייה שאינה לוחמת מוטלת על הטרוריסטים הפושעים והפחדנים, שבחרו במודע ובציניות להשתמש באחיהם כמגן חי. ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גלנט, חברי הקבינט גנץ ואיזנקוט, הרמטכ"ל הרצי הלוי ושאר מובילי המערכה ויועציהם המשפטיים חייבים להבין שהציבור בישראל אינו מוכן שתיפול שערה משערות ראשם של בנינו ואחינו האהובים, שמוסרים את נפשם למעננו, כדי למנוע קורבנות מהאויב. ספגנו כבר יותר מ־1,400 הרוגים ונרצחים במערכה הזאת, עליהם לעשות הכול כדי שלא יהיו קורבנות נוספים ללא צורך.

לנוכח הדרישות המתקבלות מהעולם להפוגה או הפסקת אש, יש לזכור שכל הפוגה תנוצל בידי האויב כדי להתאושש ולהתארגן. כזכור, הפסקת אש כזאת שנקבעה בלחץ ארצות הברית בעת מבצע צוק איתן עלתה בנפילתם של שלושה מחיילינו, ביניהם הדר גולדין הי"ד שעד היום מוחזק בידי חמאס וטרם הובא לקבר ישראל.

2

בשתי מטרות עיקריות של המבצע עוד לא הושגה בשעת כתיבת דברים אלו פריצת דרך. הראשונה היא שחרור החטופים. מבין יותר מ־240 החיילים והאזרחים - טף ונשים, צעירים וקשישים - שוחררו עד כה רק חמש חטופות, ארבע בהחלטת האויב ואחת במבצע עלום והרואי של כוחותינו. תחת ערפל הקרב, המבורך כשלעצמו, אין לנו מושג מה יודעים אמ"ן ושב"כ על מקום הימצאם של שאר החטופים, והאם יש אפשרות להגיע אליהם. אין ספק שמדובר באתגר מורכב ובדילמות מייסרות - אולי קשות יותר מכל דילמה מוסרית שישראל נדרשה להתמודד עמה עד היום. עצם העובדה שהממשלה וצה"ל בחרו לפתוח במתקפה קרקעית עוצמתית, ולא לחתור לפני כל דבר אחר לעסקה שתתנהל מתוך עמדת חולשה, היא איתות חיובי ומעורר תקווה. כולנו תפילה שאחרי ההתחלה הטובה נזכה גם בסוף טוב לפרשה הקשה הזאת.

מטרה מוגדרת וחשובה אחרת שטרם הושגה היא חיסולם של ראשי החמאס – יחיא סינוואר, מוחמד דף ויתר חבורת הפלשתינאצים שחוללו את מתקפת הפשע הזוועתית והרצחנית הזאת. חיסולם של בני המוות הללו הוא הכרח מוסרי, לאומי, ביטחוני והרתעתי - בין אם הם עדיין מתחבאים בעזה ובין אם מצאו דרך לברוח. מדינת ישראל חייבת להמשיך לרדוף אחריהם בכל מקום ולמחות את שמם מתחת השמיים.

יחד עם זאת, יש לזכור שחיסולם הוא יעד הכרחי, אבל לגמרי לא מספיק. כבר חיסלנו לא פעם ראשי חמאס שהצליחו לפגוע בנו הרבה פחות, והתקדים הזה לא הרתיע את ההנהגה הנוכחית. המוות כשאהידים לא מספיק מפחיד אותם. כדי להרתיע את כל שונאינו מלפגוע בנו בדרך דומה, עזה הפלשתינאצית חייבת לשלם מחיר שייזכר לדורות. אין להסתפק במותם של אלפי מחבלי חמאס, או בהרס קשה מבעבר של בתים ותשתיות. חיי אדם זולים בעיניהם, ובתים חרבים הם יודעים לבנות מחדש. המחיר חייב להיות מדיני, ולהיגבות באמצעות אובדן קרקע וריבונות. המלחמה צריכה להוביל להיעלמותה של עזה כגורם מדיני עצמאי, וישראל צריכה להחזיר לידיה את השליטה בחבל עזה כולו. יש להבהיר זאת קודם כול לעצמנו, ואחר כך לידידינו ואויבינו בעולם. כשלב ראשון, טוב עשה נתניהו כשהצהיר שלאחר המלחמה ישראל תוסיף להחזיק בעזה לזמן בלתי מוגבל. מדובר בצעד הכרחי, לפני הכול מבחינה ביטחונית. בלי נוכחות של צה"ל והשב"כ במרחב, אין שום דרך להבטיח שיום למחרת נסיגת כוחותינו לא יתחיל מחדש תהליך החימוש, בניית הכוח וההצטיידות של מחבלי עזה.

3

נמשיך ונישא תפילה לריבונו של עולם שישמור ויציל את חיילנו מכל צרה וצוקה, ידבר שונאינו תחתיהם ויעטרם בכתר ישועה ובעטרת ניצחון. שישלח אורו ואמיתו לראשי מדינת ישראל, שריה ויועציה, ויתקנם בעצה טובה מלפניו כיצד לנהל את המערכה המורכבת והמסובכת הזאת באופן הנכון והמוצלח. נחזק את רוח האחדות והפיוס השורה עלינו בעקבות המכה הנוראה שספג העם כולו ולנוכח האתגר העצום העומד לפנינו, שרק ביחד ובעזרת השם נוכל לו.

תתאפקו

דווקא בעת שהאירועים מוכיחים באופן חותך את צדקתם של מי שהתנגדו להסכמי אוסלו, להתנתקות מעזה ולעסקת שליט, רוח האחדות ושיתוף הפעולה שהיא כה נדרשת בעת הזאת עוצרת אותנו מלומר דברים שיפגעו בה. כל גוני הציבור נדרשים כעת לאיפוק בהטחת דברים איש כלפי רעהו ובאמירות מעוררות מחלוקת. אפילו הדרישה התמימה והמתבקשת לחזור ולבנות את יישובי גוש קטיף החרבים נאמרת בזהירות ובשקט, כדי לא לפגוע באחדות המטרה של הכחדת החמאס שעליה אין כמעט מי שחולק.

היוצאים מן הכלל שנגדם הכרחי להתבטא גם בעת הזאת הם מי שפועלים כדי להמשיך את מריבות האתמול וגורמים נזק לרוח האחדות ושיתוף הפעולה. כי אומנם רוב מוחלט של הציבור מבין שיש להתרכז כעת סביב שתי מטרות חשובות – ניצחון מכריע במלחמה ושחרור אחינו החטופים. אך עדיין ישנו מיעוט עקשני, טורדני ודי רעשני שבעיניו המטרה החשובה לא פחות היא לנגח בכל דרך אפשרית את ראש הממשלה נתניהו ואת נבחרי הציבור ממפלגות הגוש הלאומי־דתי.

חלק מהם אולי חושש בכנות שנתניהו "לא כשיר" (כינוי חדש שהדביקו לו) לנהל את המערכה, ולכן הוא חייב להיות מוחלף מוקדם ככל האפשר. למעשה נראה שאחרי ההפתעה וההלם והאסון הראשוניים, ממשלת ישראל וצה"ל מתפקדים נכון. ומכיוון שלא באמת קיימת היתכנות פוליטית להחלפת נתניהו בעת הזאת, הקמפיין הדורש את החלפתו המיידית, בעוד כל האחראים האחרים בצמרת הביטחונית והצבאית מקבלים אשראי עד סוף המערכה, מצטייר כרפלקס בלתי נשלט של אותה שנאת נתניהו ישנה.

בשם האינטרס הלאומי של הצלחת המערכה הקריטית כל כך להווה שלנו ולעתיד ילדינו, יש לדרוש ממובילי הקמפיין הזה לגלות איפוק. בין אם הוא מבין את זה ובין אם לא, כל הסימנים מראים שנתניהו לא ישרוד פוליטית לאחר המלחמה. אבל בינתיים תגלו קצת בגרות ויכולת לדחות סיפוקים. למרבה הפלא, יש דברים שהם יותר חשובים אפילו מהפלתו המיידית של נתניהו. חמאס העז לצאת ולבצע את הטבח הנורא הזה בין היתר מתוך מחשבה שהפירוד העמוק בתוכנו יציל אותו מתשלום מחיר בלתי נסבל. אם הקמפיין שלכם יימשך ויתעצם, עוד עלול חלילה להתברר שהוא לא טעה.

לתגובות: [email protected]

******************************************************************************