נתניהו עם ראשי הרשויות
נתניהו עם ראשי הרשויותצילום: קובי גדעון, לע"מ

ראשי ההתיישבות שנפגשו הערב (רביעי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסו בפניו את החששות הכבדים של התושבים וביקשו תיגבור - הן ברמת הכוחות והן ברמת הציוד.

במהלך הישיבה טענו חלק מראשי הרשויות כי יש צורך בציוד כיתות כוננות באמצעים משמעותיים הרבה יותר מהקיימים שיאפשר להתמודד עם חדירות מהסוג שהיו בעוטף עזה - וכן שהם מצפים לנוכחות משמעותית יותר של כוחות ביטחון באזור כדי למנוע מהטרור להרים ראש. הם הדגישו שקיים חוסר גדול בכלי נשק עבור כיתות הכוננות ויש צורך במרכיבי ביטחון נוספים באופן דחוף.

ראש הממשלה אמר להם בתגובה כי ביקש לשמוע אותם כדי להיערך ולהיות מוכנים לכל תרחיש. "באתי להקדים את המאוחר", אמר.

ראש השב"כ אמר לראשי הרשויות כי הוא נמצא בקשר שוטף עם הרשות הפלסטינית כדי להביא למצב שביהודה ושומרון לא תיפתח זירת לחימה נוספת.

בפגישה השתתפו חברי קבינט המלחמה ששמעו את הנושאים שהעלו ראשי המתיישבים ואמרו כי ישקלו את בקשותיהם בכובד ראש.

בדיון עלה גם נושא השיח סביב אלימות מצד קיצונים בהתיישבות. ראש הממשלה וראש השב"כ ביקשו מראשי ההתיישבות לגנות בכל דרך ובכל ראיון את האלימות של המיעוט הקיצוני. "זה מסייע לנו מול האמריקנים ומול העולם", הסבירו.

נתניהו הוסיף, "אמרתי לנשיא ביידן שההאשמות נגד ההתיישבות הן חסרות שחר. יש מיעוט קיצוני קטן שלא מגיע מההתיישבות, אנו מגנים אותו ומטפלים בו בכל חומרת הדין".

שלמה נאמן, יו"ר מועצת יש"ע וראש המועצה האזורית גוש עציון אמר במהלך הפגישה: "ביהודה ושומרון חיים למעלה מחצי מיליון תושבים שמהווים בפועל רצועת הביטחון של לב המדינה. אנחנו דורשים שינוי בתפיסת הביטחון ביו"ש - ממגננה למתקפה. רק ככה נוכל להשיב את הכבוד הלאומי ואת הביטחון".

לדבריו, "בתפיסה החדשה חייבים ליצור חייץ של "שטח סטרילי" של מאות מטרים סביב ההתיישבות שאוסר נוכחות ערבית - לא חקלאות, לא תנועה, ולא מסיק זיתים. אחרי מה שקרה בדרום, אוכלוסיה ערבית צריכה ללמוד בדרך הכי ברורה ובהירה - להתיישבות לא מתקרבים".

"הדיבורים על כביכול אלימות מצד המתיישבים היא לא פחות מעלילת דם בדיוק כמו סיפורים על הוספת דם נוצרי למצות. מיטב בנינו נלחמים בשעה זו בעזה, כל חייל שלישי שנפל מאז השמיני באוקטובר הוא תושב יו"ש והציבור שלנו לא צריך להוכיח לאף אחד את ערכיותו ומסירותו לעם ולמדינה. האלימות פשוט לא בבית ספרנו", הוסיף.

"בעת הזו אנחנו דורשים את חיזוק ההתיישבות, גם בבנייה וגם בכלכלה כי התשובה האמיתית לטרור היא המשך פיתוח ההתיישבות והתחזקות באחיזתנו בקרקע. מה שקרה בעזה וגם מה שקורה בצפון השומרון יכל להתרחש רק לאחר שמפעל ההתיישבות הוחרב בחבלי ארץ אלו. אם מדינת ישראל רוצה ביטחון בעפולה, בבית שמש או בכפר סבא, היא חייבת להמשיך ולפתח את ההתיישבות היהודית ביו"ש. הצעד המתבקש כעת הוא כינוס ישיבת מת"ע לאישור הבנייה ברחבי יהודה שומרון וחיזוק הרשויות המקומיות ביו"ש", סיכם.

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי אמר לאחר המפגש: "אני תקווה שהשיח בין רה"מ לראשי הרשויות ביו"ש יהיו אבן הפינה להליך של שיח ומפגשים של ראשי המדינה וראשי המערכות עם ראשי הרשויות בעוטף וראשי הרשויות בקו העימות. קולם של ראשי הרשויות הוא קולם של התושבים והם המתווך הטוב ביותר בין הממשלה לאזרחיה".

הוא הוסיף כי "אם היה מי שבא עם חששות מהשיח ומהטחת האשמות הרי שהוא התבדה וכל אחד מהצדדים מצא אוזן קשבת ורצון לייצר שיתוף פעולה על רקע המלחמה שנכפתה עלינו".