חמישה מועמדים מטעם המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארצות הברית נפגשו הלילה (חמישי) במיאמי לעימות השלישי ששודר ברשת NBC.

חמשת המועמדים שלקחו חלק בעימות הם: מושל פלורידה רון דה-סנטיס, מושלת דרום קרוליינה לשעבר והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי, הסנאטור מדרום קרוליינה טים סקוט, היזם ויווק רמאסוואמי ומושל ניו ג'רזי לשעבר כריס כריסטי.

נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, המועמד המוביל בקרב הרפובליקנים, החליט שלא להשתתף בעימות, כפי שעשה גם בפעמיים הקודמות.

המועמדים הביעו תמיכה גורפת בישראל על רקע המלחמה מול חמאס, כשנשאלו מה היו אומרים לראש הממשלה בנימין נתניהו לו כיהנו בתפקיד נשיא ארה"ב בתקופה זו.

היילי אמרה: "הדבר האחרון שאנחנו צריכים לעשות הוא להגיד לישראל מה לעשות. הדבר היחיד שאנחנו צריכים לעשות הוא לתמוך בהם כשהם מחסלים את חמאס".

דה-סנטיס השיב: "הייתי אומר לביבי: 'תסיים את העבודה אחת ולתמיד ותחסל את הקצבים האלה מחמאס. אי אפשר לחיות עם איום כזה על הגבול. נמאס לי לשמוע אנשים מאשימים את ישראל". בנוסף הוא מתח ביקורת על נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שלדבריו לא פעל להוציא אזרחים אמריקנים מישראל.

"היו לנו אזרחי פלורידה שהיו שם אחרי הפיגוע. ביידן השאיר אותם תקועים. הם לא הצליחו להוציא טיסות. אני השתמשתי במשאבים בפלורידה. שלחתי מטוסים לישראל, והחזרתי למעלה מ-700 בני אדם למקום מבטחים. היו יכולים להיות יותר בני ערובה לולא פעלנו. פעלנו, והצלנו חיים", טען המושל.

רמאסוואמי אמר: "החזון המכונן של ישראל התבסס על הרעיון שהם לא רוצים להיות תלויים באף אחד אחר בהגנה על עצמם. אז מה שהייתי אומר לביבי זה שלישראל יש את הזכות והאחריות להגן על עצמה. הייתי אומר לו לטפל במחבלים האלה בגבול הדרומי שלו, ואז אני אגיד לו כנשיא ארה"ב, שאני אטפל במחבלים בגבול הדרומי שלנו".

הסנאטור סקוט אמר: "כנשיא ארצות הברית, מדיניות החוץ שלי תהיה פשוטה: אתה לא יכול לנהל משא ומתן עם הרוע, אתה צריך להרוס אותו". בשל כך, לדבריו, על ארה"ב לתקוף באיראן מכיוון שהיא "ראש הנחש", כלשונו.

כריסטי אמר כי "הדבר הראשון שהייתי אומר לראש הממשלה נתניהו הוא די פשוט: אמריקה כאן בכל עת כדי לשמור על מדינת ישראל".

סוגיית האנטישמיות הגואה, במיוחד בקמפוסים בארה"ב, עלתה גם היא בעימות. דה-סנטיס ציין כי ממשל ביידן נלחם באיסלמופוביה תוך שהוא אינו מתייחס לאנטישמיות באותה רצינות.

"האנטישמיות יוצאת מכלל שליטה. זה מה שאנחנו צריכים להתמודד איתו. אנחנו לא הולכים לקבל את זה בקמפוסים של המכללות", אמר דה-סנטיס.

היילי אמרה כי "האנטישמיות נוראית בדיוק כמו הגזענות".

רמאסוואמי טען שהתשובה למאבק באנטישמיות, במיוחד בקמפוסים של מכללות בארצות הברית, היא מנהיגות ולא צנזורה של חופש הביטוי. עוד אמר שאנשים שמצדדים בחמאס במקום ישראל הם "טיפשים".