אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: אייסטוק

הלל כנה תלמידת כיתה י"א תושבת נוקדים הייתה הבוקר (חמישי) בדרכה לאולפנה בה היא לומדת, אולפנת באולפנת כץ אוריה מרשת אור תורה סטון, הסמוכה לאלון שבות, כאשר לפתע זיהתה שנהג האוטובוס מפרכס ומאבד הכרה. בשיחה עם ערוץ 7 היא מספרת על האירוע המלחיץ שהסתיים בטוב.

היה זה לאחר שתלמידים ירדו מהאוטובוס, הנהג הפנה את האוטובוס והחל להשתלב בתנועה כאשר לפתע נשמע בום, ככל הנראה מהיתקלות של האוטובוס במעקה שבצד הכביש. "הסתכלתי במראה שמעל הנהג וראיתי אותו מפרכס על הצד", מספרת הלל. "ראיתי את הפנים שלו, הידיים שלו היו עוד על ההגה, אבל הוא נטה הצידה ופרכס. מיד רצתי ותפסתי את ההגה כי הוא התחיל לסטות לכיוון הנגדי שם היו מכוניות. השתלטתי על ההגה, השחלתי רגל ובלמתי את האוטובוס", היא מתארת.

"לאחר מכן עצר שם אוטובוס אגד. סימנתי שיבואו לעזרה. פתחתי את האוטובוס וממול הגיע אוטובוס של החברה לפיתוח ומשם ירדו הנהג ועוד מתנדב מד"א שהיה איתו והם התחילו בהחייאה של הנהג שאיבד את ההכרה".

ומה קורה באותן שניות באוטובוס הגדוש בתלמידות עצמו? "כל הבנות היו בלחץ. התקשרו למד"א ולהורים, בכי וצעקות. הבנתי שאני צריכה להשתלט על הסיטואציה כדי למנוע אסון גדול יותר, מהתנגשות ברכב שמגיע מהנתיב הנגדי".

הלל, אולי יפתיע לגלות, אמנם תלמידת כיתה י"א אבל עדיין לא התחילה ללמוד נהיגה, ובכל זאת ידעה כיצד להשתלט על האוטובוס ולבלום אותו. איך זה קרה? "כשנמצאים במצב לחץ ויודעים שצריך לפעול פשוט פועלים בלי לחשוב יותר מדי אם אני יודעת או לא יודעת. התעסקתי רק בזה שאני צריכה לעצור את האוטובוס". איך ידעה ללחוץ על הדוושה הנכונה, זו של הבלם, ולא חלילה על זו של הגז? "מסתכלים על ההורים נוהגים", היא עונה.

על התחושה אחרי האירוע היא מודה ש"עוד לא מעכלים אירוע כזה, אבל מנסים להגיד שמנענו כאן משהו גדול ולהמשיך הלאה". שאר הבנות שהיו באוטובוס הבינו שהלל הצילה אותן בתושייתה מפגיעה חמורה בהרבה, "קיבלו אותי בהודיה, אמרו תודה רבה על שהצלתי את האוטובוס. כשחזרנו ההנהלה, המחנכת וגם ראש המועצה, כולם באו".

ומה שלומו של הנהג? "הנהג במצב יציב ובגלל שפעלו מהר הוא אמנם מורד ומונשם אבל במצב יציב", משיבה הלל.

ינון אחימן, מנכ"ל רשת אור תורה סטון, מוסיף: "אנו מלאים גאווה על תשומת הלב לזולת והתושייה הנדירה אשר הפגינה הלל, שבמעשיה מנעה מה שיכול היה להיגמר כתאונה קשה וכן יחד עם התלמידות האחרות באוטובוס, סייעו לנהג והזעיקו את צוותי החירום למקום שהעניקו לו טיפול. אשרינו שאלו תלמידותינו. אנו מאחלים החלמה מהירה לנהג".