קנצלר גרמניה אולף שולץ
קנצלר גרמניה אולף שולץצילום: רויטרס

קנצלר גרמניה, אולף שולץ, השתתף היום (חמישי) בטקס לציון 85 שנים ל'ליל הבדולח' בבית הכנסת המרכזי "בית ציון" בברלין שבשבועות האחרונים ספג מתקפה של בקבוקי תבערה - על רקע המלחמה נגד חמאס בעזה.

הוא הדגיש את התמיכה האיתנה של ארצו במלחמה של ישראל נגד חמאס. "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה מפני הטרור הברברי של חמאס. אנחנו נעשה הכל כדי שהחטופים יחזרו הביתה".

שולץ התייחס לאנטישמיות הגוברת בארצו ואמר שהוא מזועזע מהתופעה. "זו חרפה. אני כועס ומתבייש מאוד במעשים הללו של קיצונים אנטישמים. ואנחנו לא נסבול אותם".

"זה לא משנה אם האנטישמיות היא ממניעים פוליטיים או דתיים, אם היא באה משמאל או מימין, אם היא מתחזה לאמנות או לשיח מדעי. כל צורה של אנטישמיות מרעילה את החברה שלנו. אנחנו לא מוכנים לזה ואי אפשר רק לדבר. צריך לעשות", הוסיף.

הוא הצהיר כי "לעולם לא עוד - זו המשימה שלנו עכשיו. להגן על מוסדות וקהילות יהודיות זו משימה ממלכתית וחובה אזרחית שלנו בעת ובעונה אחת. אנחנו נעמיד לדין כל מי שתומך בטרור או בהסתה אנטישמית".

הקנצלר ציין כי החינוך לתודעת השואה ולשלילת האנטישמיות צריך להגיע גם למהגרים המוסלמים החיים בארצו. "כל מי שחי כאן חייב להימדד באותו קנה מידה - להבין מהו הסדר הבסיסי החופשי והדמוקרטי שלנו, שדורש ומבטיח גיוון וכבוד לזולת".

עוד הוסיף כי מהגרים שייתפסו עוסקים בפעילות אנטי-ישראלית או אנטישמית מסתכנים בשלילת אזרחותם או תושבותם.

נשיא המועצה המרכזית היהודית בגרמניה, יוסף שוסטר, אמר שיהודי גרמניה אמנם מוגנים הרבה יותר מלפני 95 שנים - אבל אי אפשר לעד להסתגר ולהתמגן. "אנחנו רוצים לחיות בחופשיות ולא להיות תלויים בהגנות".

לדבריו, יהודי המדינה חוששים מאוד מהעוינות שהם סופגים מאז תחילת המלחמה ומהפגנות אנטי ישראליות. "מאחורי דלתיים סגורות חדרה האנטישמיות למרכז החברה הגרמנית. זה ניתן לתיקון אבל כדי שהדבר יקרה יש לבחון באופן אמיתי מה השתבש בשנים האחרונות בחברה שלנו. היכן היא עצמה עיניים כשהיה צריך לפקוח אותן".