יוסי דגן בחלוקת הרחפנים
יוסי דגן בחלוקת הרחפניםצילום: דוברות מועצת שומרון

בשבועיים האחרונים חילקה המועצה האזורית שומרון 300 רובי הסער ומאות ערכות "רוני" לאקדחים, אותם רכשה בתרומות בסך מיליוני שקלים מידידי השומרון מחו"ל, לטובת חיזוק כיתות הכוננות בישובים והקמת "צוותי תיגבור ישוביים" ביישובי המועצה.

השבוע, כמהלך משלים, החליט ראש מועצת שומרון יוסי דגן להקים מערך רחפנים תרמיים לכיתות הכוננות בישובים. במסגרת הפרוייקט כבר שובצו בישובים כבר יותר מ-20 רחפנים תרמיים, ובימים הקרובים יועברו רחפנים נוספים לחיזוק מערך ההתרעה והתצפיות בישובים.

במועצה אומרים כי הרחפנים התרמיים יסייעו בקבלת מודיעין מידיי על התקרבות של מחבלים וגורמים עויינים לישובים, יעניקו ראות טובה מגובה על גבולות הישובים ובמקרה של ניסיון חדירה, כיתות הכוננות המחוזקות ברובי הסער "ערד" ו"אימתאן" שנרכשו יחד עם צוותי התיגבור עם התקני ה"רוני" תוכלנה לתת את המענה מיידי לצד כוחות צה"ל.

מערך הרחפנים הוא חלק מהרחבת מערך הגנה של השומרון בזמן המלחמה. המועצה האזורית שומרון רכשה בעלות של מיליוני ש"ח 300 רובי סער "ערד" (M16 מדגם M4 משודרג) ו"אימתאן" וביצעה את החלוקה לחברי כיתות הכוננות בישובי השומרון, ובנוסף הקימה ציוותי תיגבר ביטחוניים בישובים, אותם ציידה במאות התקני "רוני" לאקדחים כדי להגדיל את כוח האש וההגנה בישובים.

רכישת הרחפנים, הנשק וציוד ההגנה וההתרעה מתאפשרת באמצעות תרומות בסך מיליוני שקלים רבים, שראש המועצה גייס מידידי השומרון במנהטן, מיאמי, טורונטו, לוס אנג'לס, לונדון ופריז. התרומות הושגו גם בסיוע ארגון one israel fund בהובלת רחל וסל יוחאי פרוביזור, אפרת ועודד ליפשיץ מייסדי חמ"ל jshield ובסיוע ח"כ צבי סוכות.

בשנים האחרונות ריכזה המועצה מאמץ ביצירת קשרים בחו"ל, הוציאה משלחות הסברה לקונגרס בוושינגטון, לפרלמנטים באירופה וקהילות יהודיות ברחבי העולם, ואירחה אותם לסיורים בשומרון. בימים מאז פרוץ המלחמה קיים יוסי דגן "בליץ" של הסברה מול הקהילות היהודיות עימן נבנה קשר בשנים האחרונות.

דגן סיכם: "אנחנו עומדים יחד בעוצמה, כאגרוף ברזל - בשומרון ובכל מדינת ישראל. אנחנו עמלים במועצה האזורית שומרון, יחד עם הנהגות הישובים ועם צה"ל, על מוכנות - לעמוד ביחד באגרוף ברזל מול הנאצים הברברים, שקמו בעוטף עזה ורוצים לקום בכל מקום אחר במדינת ישראל".

"אני מבקש להודות לידידי השומרון, אנחנו באים להוסיף טוב, ואני מודה לכם על שאתם עוזרים לנו זה לא דבר טריוויאלי, זה מחמם את הלב. יש הרבה לתקן גם אחרי המלחמה, יש הרבה עבודה, אנחנו רוצים לחזק את ההגנה. אתם שותפים אמתיים שלנו ואנחנו מודים לכם מאוד. זה לא רק הכסף, אתם השליחים שלנו בתפוצות ואנחנו השליחים שלכם כאן. לצערנו יש מוטיבציה רצחנית מאוד בימים, מוטיבציה שאני לא זוכר, בכל האזורים. לצד העבודה שצה"ל עושה כאן בכל יום, וכבר חיסלו מעל 100 מחבלים שניסו לפגע, אנחנו עומדים כחלק מעם ישראל בתיאום מלא עם כוחות הביטחון, כדי לתת את חלקנו, ככל שבידינו - בהגנה על היישובים, בהרמת הרוח - ולהיות חלק מהניצחון של מדינת ישראל על האויב האכזר שקם עלינו. ביחד, מתוך אמונה, מתוך נחישות, מתוך עוצמה, ומתוך אורך רוח אנחנו בעזרת השם ננצח", דברי ראש המועצה.

במעמדי מסירת הרחפני השתתפו תורמים רבים, חלקם הגיעו במיוחד כדי לפגוש את אנשי הבטחון וכיתות הכוננות בישובים, וחלקם השתתפו ובירכו באמצעות הזום.